1. YAZARLAR

  2. Mehmet SÖNMEZOĞLU

  3. SAĞLIK BÜYÜK BİR NİMETTİR
Mehmet SÖNMEZOĞLU

Mehmet SÖNMEZOĞLU

Yazarın Tüm Yazıları >

SAĞLIK BÜYÜK BİR NİMETTİR

A+A-
Yüce Allah, kendisine kulluk etmesi için yaratıp dünyaya gönderdiği insana sayısız nimetler ihsan etmiştir.  Bu nimetlerin en kıymetlilerinden biri de sağlık ve sıhhattir.Çünkü insanın şahsi ihtiyaçlarını karşılayabilmesi, hayatını idame ettirebilmesi için çalışıp geçimini sağlaması, ailesine ve topluma yararlı olabilmesi, kulluk görevlerini tam manasıyla yerine getirebilmesi bedenen ve ruhen sağlıklı olmasına bağlıdır. Bundan dolayıdır ki, bir insanın hem ruhen, hem de bedenen sağlıklı olması, paha biçilmez bir hazine ve büyük bir nimettir. 
Ama ne yazık ki, insanoğlu bu nimetin kıymetini yeteri kadar bilememektedir. Ta ki hastalanıp sağlığını ve sıhhatini kaybedinceye kadar. Peygamber Efendimiz (s.a.s.), “İki nimet vardır ki, insanların çoğu onların değerini takdir edemez: Sağlık ve boş vakit” (Buhârî, Rikak, 1; Tirmizî, Zühd, 1) buyurmak suretiyle sağlık nimetinin önemine dikkat çekmiş, bu konuda ümmetini uyarmıştır. Başka bir hadis-i şerifte de şöyle buyurmuştur: “Hastalanmadan önce sağlığının, ölüm gelmeden önce de hayatının kıymetini bil!” (Buhârî, Rikak, 3; Tirmizî, Zühd, 25) 
Hastalık, insanın duygu, düşünce ve davranışlarını derinden etkileyen fevkalâde zor bir durumdur.Hastalık insanın moralini bozar, neşesini kaçırır, sosyal ilişkilerini zayıflatarak hayatını zorlaştırır.Bu nedenle sağlık ve âfiyet içinde olan bir Müslüman, bunun kıymetini bilmeli ve Allah’a şükretmelidir.Nitekim bir hadis-i şerifte Cenâb-ı Hakk’ın bizlere lutfettiği sağlık nimeti hatırlatılmakta ve tesbihatla, namazla ve sadaka ile bu nimetin şükrünün yerine getirilmesinin önemine değinilmektedir. (Müslim, Müsâfirîn, 84, Zekât, 56)
Hastalıktan korunmalı ve Allah’a sığınılmalıdır
İnsan hasta olmadan önce sağlığın kıymetini bilmeli, onu korumak için elinden gelen her türlü gayreti göstermelidir.Bunun için öncelikle hastalığı önleyici tedbirlere başvurmalı, beden, elbise ve çevre temizliğine titizlikle uymalı, dengeli ve sağlıklı beslenmeye özen göstermeli, sıhhatine zarar verecek zararlı davranışlardan sakınmalıdır.
Bunlar, Cenâb-ı Hakk’ın bizlere emaneti ve nimeti olan bedenimizi korumak için yerine getirmemiz gereken en önemli görevlerimizdendir.Çünkü kıyamet günü, vücudumuzu koruyup korumadığımızdan da hesaba çekileceğiz.“Hiçbir kul, kıyamet gününde, ömrünü nerede tükettiğinden, ilmiyle ne gibi işler yaptığından, malını nereden kazanıp nerede harcadığından, vücudunu nerede yıprattığından sorulmadıkça bulunduğu yerden kıpırdayamaz” (Tirmizî, Kıyamet, 1) hadisi bu gerçeği ifade etmektedir.
Sağlığımızı korumak için bütün tedbirlere başvurmakla beraber Allah’a dua da etmeli ve insan hayatını altüst eden hastalıklardan Allah’a sığınılmalıdır. Nitekim Hz. Peygamber (s.a.s.) dayanılamayacak dert ve musibetten Allah’a sığınmamızı tavsiye buyurmuşlardır.  (Buhârî, Daavât, 28)
Şifa Allah’tandır
Bütün bunlara rağmen insan yine de hastalanabilir.Bu durumda insana düşen görev, hastalığın sıkıntılarına sabretmek ve Allah’tan şifa dilemektir.Çünkü hastalığı veren de şifa verecek olan da Allah’tır. Kur’an’ın ifadesiyle; “O, hastalandıklarında kullarına şifa verendir.” (Şu’arâ, 26/80) Hastalığın da şifanın da Allah’ın takdiriyle olduğuna ve eğer Allah dilemezse başka hiç bir kimsenin şifa veremeyeceğine tam manasıyla inanmak gerekir.
Elbette hastalıktan kurtulmak ve iyileşip sağlığımıza kavuşmak için tıbbî tedavi yollarına başvuracağız.Bu bizim görevimizdir. Peygamber Efendimiz (s.a.s.), “Ey Allah’ın kulları! Tedavi olun, çünkü Allah, yarattığı her hastalık için mutlaka bir şifa veya deva yaratmıştır.Ancak bir dert müstesna; o da ihtiyarlıktır” (Tirmizî, Tıb, 2; İbn Mâce, Tıb, 1) buyurmak suretiyle mü’minleri tedavi olmaya ve hastalıklara çare aramaya teşvik etmiştir.
Peygamber Efendimiz (s.a.s.) kendisi tedavi olmuş, bir takım tedavi yöntemleriyle aile fertlerinin ve çevresindeki insanların hastalıklarını tedavi etmeye çalışmış, ardından da hastaların şifa bulması için dua etmiştir.  (Bkz. Buhârî, Merdâ, 20; Müslim, Selâm, 46-49) Hz. Peygamber (s.a.s.) koruyucu hekimlikle ilgili tavsiyelerde bulunmuş, tedaviyi ve tecrübeyle faydası tespit edilen bazı ilaçları tavsiye etmiş, ferdî ve toplumsal sağlığa dikkat edilmesi hususunda bir takım prensipler koymuştur. Peygamber Efendimiz (s.a.s.)’in tıpla ilgili bilgilerine, uygulama ve tavsiyelerine dinimizde “Tıbb-ı Nebevî” adı verilmiştir.                  

(Devam edecek)     
Bu yazı toplam 454 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.