1. YAZARLAR

  2. Sevcan TAMER

  3. Sağlık müdürlüklerinden istenen, çok haklı bir talep
Sevcan TAMER

Sevcan TAMER

Yazarın Tüm Yazıları >

Sağlık müdürlüklerinden istenen, çok haklı bir talep

A+A-

Ülkemiz insanının bir çok konuda eğitim noksanlığı yaşadığını söyler dururuz.

Ve bu konuda ne yapılması gerektiği üzerine paneller düzenler, konferanslar verdirir yararlı bir şeyler yapmaya çalışırız. Bilhassa bir çok STK bu konuda büyük çabalar harcayarak oldukça geniş alana hizmet sunmayı sürdürüyor.

İşte bende, bu hafta eğitilmek için çalmadık kapı bırakmamış çok hassas bir gurubun seslerini duyurmak ve onların bu haklı taleplerine tercüman olmak arzusundayım.

Doğrusu kendileriyle konuştuğum ve anlattıklarını dinlediğim andan itibaren aklıma takılan bu haklı talebe neden olumlu bakılmadığı.. Doğrusu hiç ama hiç anlayamadım.

Çünkü burada söz konusu olan gencecik anne adayları ve dünya tatlısı “BEBEK”..

Bir kadının eğitim düzeyi, sosyal ve etnik sınıfı, maddi durumu, fiziki görünümü anne olmasına engel değildir.. Ancak dünyaya getireceği canlı, hepimiz adına o kadar özel ve önemlidir ki, mutlaka dünyaya eğitimli ellerde açmalı gözlerini.. Ancak doğum öncesi ve sonrası bebekte annede özel bir sağlık hizmeti almalıdır. Bilindiği gibi, ilk günlerde ikisi de sağlık hizmetleri konusunda risk altındadırlar.. Sonra anne adayı.. Hele de ilk bebeğinde.. Heyecan, endişe, korku, bilinçsizlik yumağı gibidir adeta.. Eğitilmeye ve bu duyguların yerini bilgilerle doldurmaya o kadar çok ihtiyacı vardır ki, anlatmaya kelimeler yetmez.

Evet işte bu kapsamda bir gurup anne adayı üç gün önce beni aradı. Aralarından bir tanesi hepsinin adına konuştu.. Ve bana sıkıntılarını kapsayan bir e-mail atacaklarını söylediler.. O gün şahsıma hitaben yazdıkları yazı elime ulaştı. Onları kırmam veya duyarsız kalmam mümkün mü.? Asla.. Zaten yeterince üzülmüşler bu en hassas dönemlerinde.. Eğitilme isteklerini sonuna dek destekliyorum.. Bu konularda çok hassas olduklarını bildiğim sayın İl ve İlçe Sağlık Müdürlerimin, bir anne olarak bu satırları olumlu değerlendireceklerine inanıyorum.. Bana yazdıklarını sizlere aynen aktarıyorum..

Sevcan hanım.. Bizler gebeyiz.. Doğum, lohusalık, emzirme korkularımız var. Bunları yenmemiz için devletimizin bize tanıdığı “Gebe Bilgilendirme ve Doğuma Hazırlık" eğitimine katılmak istedik. Kartepe İlçe Sağlık Müdürlüğünde bu sınıfın olduğunu söyleyen ebelerimiz bizleri oraya yönlendirdi. Temmuz ayından beri arıyoruz.. Eğitim veren ebe ya geçici görevde, ya izinde cevabıyla karşılaşıyoruz. Sonunda da biz size döneriz diyorlar.. Ama maalesef dönen falan yok.. Sonunda ebe hanıma Eylül ayında ulaşabildik. Ve nihayet eğitimimiz başladı. Bu arada tabi ki gebelik haftamızda ilerledi. Buna rağmen ebe hanım “Merak etmeyin ben sizi yetiştiririm“ dedi. O gün bu eğitimin çok ama çok güzel ve faydalı bir eğitim olduğunu anladık. Fakat ardından bizlere bir mesaj geldi İlçe Sağlık Müdürlüğünden.. Ebe hanımın sağlık nedeniyle eğitime ara verdiği, bir süre eğitime gelemeyeceği yazıyordu.

Olabilir dedik ve haber beklemeye başladık. Fakat bizim arkadaşlardan birisi Rahmiye Sağlık Ocağına gidiyor ve ebe hanımı orada görüyor. “Aaaa siz hasta değil misiniz” deyince ebe hanım” yok ben buraya Kartepe Sağlık Müdürlüğü tarafından gönderildim” diyor. Sonra biz İl ve ilçe Sağlık Müdürlüklerini arıyoruz.

Bizlere yeterli bir cevap verilmiyor. Çok üzgünüz.. Siz bizim sesimizi yazarak duyurur musunuz lütfen.. Belki tam manasıyla anlatamamışızdır talebimizi ve haklılığımızı..

Bizler sadece SAĞLIK BAKANLIĞI Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Tarafından 2014/28 sayılı Gebe Bilgilendirme Sınıfı Genelgesinin verdiği haklardan yararlanmak o kadar

Diğer bebek bekleyen arkadaşlarımız, Hümeyra Metin, Kaniye Fidan, Berna Gedikli, Hilal Demir, Fatma Cubuk ve diğerleri size çok selam ve sevgilerini yolluyorlar.. Hepimiz şimdiden sesimizi duyuracağınızı ve bize destek olacağınızı düşünerek çok teşekkür ediyoruz Sevcan Hanım..

Ya işte böyle sevgili dostlar.. Bu isteklerinde haklı değil mi bebek bekleyen anne adayları? Alacakları eğitim sayesinde kendi sağlıklarıyla ve bebeğinin doğum ve doğum sonrasıyla ilgili bir çok önemli konuyu uzmanından öğrenecekler. Korkularını yenecekler. Bilinçli anne olacaklar.

Bundan daha güzel bir şey olur mu? İstedikleri eğitimli bir anne olmak.. Sonuçta sağlıklı çocuk yetiştirecekler ve en güzeli eğitimin mükemmeliyetini tadacaklar.

Sayın yetkililer.. Lütfen, bir an önce bu haklı taleplerine kavuşturun onları.. Mutlu olmalarını sağlayınız. Eğitimli anneler çoğalsın. Taktir edersiniz ki, eğitimin kimseye zararı olmaz.

Bu yazı toplam 2835 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
15 Yorum