1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Sağlık ordusuna 200 yeni hekim katılıyor
Sağlık ordusuna 200 yeni hekim katılıyor

Sağlık ordusuna 200 yeni hekim katılıyor

KOÜ’de bu dönemin son mezuniyet töreni Tıp Fakültesi’nde yapıldı. Tıp eğitimini tamamlayan 200 genç doktor, diplomalarını aldı, sağlık sektörünün yeni elemanları oldu.

A+A-

Kocaeli Üniversitesi’nde 2014-2015 eğitim döneminin son mezuniyet töreni Tıp Fakültesi’nde yapıldı.  Bu dönem Tıp eğitimini tamamlayan 200 genç, il protokolünün eksiksiz katıldığı törende hekimlik diplomalarını aldı.  KOÜ tıp Fakültesi, bu dönem 15 nci mezunlarını uğurladı. KOÜ tıp Fakültesinden mezun olan hekim sayısı da 1.351 ‘e yükseldi.  KOÜ tıp Fakültesi 1994 yılında kurulmuş, 1995’de ilk öğrencilerini almış, 2002 yılında da ilk mezunlarını vermişti.  KOÜ tıp Fakültesi’nde bu dönemin birincisi 89 not ortalaması ile  Yeşim çıracı ilan edildi. İhsan Kara’nın dönem ikincisi,  Şeyma Büşra Uçma’nın dönem üçüncüsü oldukları açıklandı.
PROTOKOL TÖRENDE 
KOÜ tıp Fakültesi Mezuniyet töreni, Baki Komsuoğlu Kongre Merkezi’nde yapıldı.  Rektör Prof.Dr.Saadettin Hülagü’nün  Dekan Prof.Dr. Zafer Utkan ile birlikte ev sahibi olduğu törene  Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu,  İzmit Belediye Başkanı Dr.Nevzat Doğan,  MARKA Genel Sekreteri Fatih Akbulut, TIP Fakültesi yönetici ve öğretim görevlileri, yeni mezun hekimlerin aileleri katıldılar. Yeni mezun genç doktorlar sahneye salonda bulunanların ayakta alkışları ile girdiler. İstiklal Marşı ve saygı duruşunun ardından dönem birincisi Yeşim Çıracı arkadaşları adına yaptığı konuşmada öğrenim yılları içinden bazı anılarını anlattı. Çıracı, hekimlerin aralıksız 36 saat boyunca çalışmak zorunda kaldıklarını, ancak şiddete maruz kaldıklarını, hatta cinayetlerin hedefi olduklarını söyledi, “Umudumuz günden güne kırılıyor. Bizler, Mustafa Kemal’in kendisini emanet ettiği Türk hekimleriyiz. Bugünden itibaren yeni bir yola çıkıyoruz. Sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin önlenmesini istiyoruz” dedi.
ÖDÜLLER VERİLDİ 
Törende Tıp Fakültesi Dekanı Prof.Dr.Zafer Utkan  hekimlere yönelik şiddet ve cinayetleri kınadı.  Öğrenciler de “Yalnızca yaşamak ve yaşatmak istiyoruz. İyi insan-iyi hekim” yazılı pankart açtılar.  Rektör Prof.Dr.Sadettin Hülagü de törende yaptığı konuşmada  şunları söyledi: “İnsan sevgisi ve ahlakı sizin  ilkeniz olacaktır. Dil, din, ırk ve siyasi görüş  farklılıkları görevinizi yapmanıza engel olmasın. Hekimlik insanı tanıma sanatıdır. Hekimlik eğitimi okuldan mezun olmakla bitmez. Hekimlik ölene kadar devam eder. Tehdit ve şiddetin son bulması en büyük temennimizdir”. Törende son konuşmayı Vali Hasan Basri Güzeloğlu yaptı.  Vali, 200 genç hekimi kutladı, ardından dönem birincisi Yeşim Çıracı’ya plaketini verdi. Tören, yeni mezun hekimlerin birbirleri ve aileleri ile anı fotoğrafları çektirmeleri ile sona erdi. 
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.