1. YAZARLAR

  2. Tümay Mercan

  3. SAĞLIK TURİZMİ YÜKSELMEYE DEVAM EDİYOR
Tümay Mercan

Tümay Mercan

Yazarın Tüm Yazıları >

SAĞLIK TURİZMİ YÜKSELMEYE DEVAM EDİYOR

A+A-

Sağlık bütün dünya için önemli. Son on yılı aşkındır Türkiye yabancı hastalara da şifa veriyor.  Tedavi ve hizmeti gayet iyi yapıyor. Ülkemizdeki özel ve devlet kuruluşları her yıl konuyla ilgili tecrübesini artırıyor. Sağlık turizmi yapmak için sağlık kuruluşlarında imkan ve gayret var. Grup hastaneleri dışında şehirlerde ki tek sahipli veya çok ortaklı hastaneler de sağlık turizminin içinde. Aracı kuruluş sayısı da giderek artıyor.

Kocaeli Sağlık Turizmi Derneği Çalışmaların İçinde

Neredeyse her ilde bir sağlık turizmi derneği var. Sağlık turizmi STK’ları iş ve güç birliği içinde. Birçok derneğin üye olduğu Türkiye Sağlık Turizmi Dernekleri Federasyonu var.  Yurt dışında önemli çalışmalar yapıyor. Geçtiğimiz günlerde “7’inci Genel Kurul ve Sağlık Turizmine Entegrasyon Toplantısı” nı düzenleyen Sağlık Turizmini Geliştirme Konseyi Derneği (THTC) var. Kocaeli’ yi temsilen başkanı olduğum Kocaeli Sağlık Turizmi Derneği (KOSAD) olarak THTC’nin İcra Kurulu üyesiyiz. Ayrıca yeni dönem İcra Kurulu Başkanı Dr. Köksal Holoğlu KOSAD yönetim kurulu üyesi kurum yöneticilerimizden.

THTC Önemli Çalışmalar Yapıyor

THTC Dünyanın 92 ülkesinde ve 166 şehrinde, Türkiye’nin 7 bölgesinde ve 18 ilin de temsil ediliyor. Geçtiğimiz günlerde yapılan genel kuruluna 34 ilden 247 turizm, sağlık temsilcileri ve paydaşları katıldı. Sağlık turizmindeki son gelişmeler ve sağlık teknolojilerinin konuşulduğu verimli bir toplantı gerçekleşti. THTC Kurucu Başkanı Emin Çakmak sağlık turisti sayısının 2019’da 1 milyonu geçtiğini ve gelirin ise 10 milyar doları aştığını belirtti. Sağlık turizmi STK’ları Türkiye’de STK’ların gücü açısından önemli bir örnek oluşturuyor.

USHAŞ’ dan Beklentimiz Çok

Sağlık Turizminde ayrıca USHAŞ Uluslararası Sağlık Hizmetleri A.Ş var. Sağlık Turizminde çözülmesi gereken bütün sorunları çözmek, yönetmelikleri hazırlamak, ülkemizin konuyla ilgili yurt dışı tanıtımlarını yapmak kısacası sağlık turizmi alanını geliştirmek ve rahatlatmak için ilgili bakanlık tarafından kurulmuş bir yapı. İşi kolay değil. USHAŞ’ dan  Beklentimiz çok. Grup hastaneleri kadar, şehirlerdeki gelişmiş ve deneyimli ekibi olan hastaneleri de önemsemeli ve paydaş olarak görmeli. Sağlık turizminde ülke olarak hedeflenen rakamlara bütün sağlık kurumlarımızla birlikte çalışırsak ulaşabiliriz.  Ekim 2019’da yaptığım USHAŞ ziyaretimi hemen rapor olarak USHAŞ’ a göndermiş hem sağlık turizmi neferi, hem de kurumsal iletişim uzmanı olarak konuyla ilgili önerilerde bulunmuştum.

Türkiye bütün sektörleri ile dinamik bir ülke. Sağlık ve sağlık turizmi de en önemli sektörlerden biri. Fiziki yapı, teknik imkanlar, nitelikli insan kaynağı, çözüm odaklılık, kısacası gelişmek ve alanında dünyada lider olmak için her şey var. Eksik olan ise en başta,  geniş çaplı işbirliği, bilgi, tecrübe değerlendirmesi (paylaşım var, değerlendirme yok). Birkaç eksik konu daha var. İşte bütün bunlar gelişimi ve ülke olarak sıçrama yapmamızı engelliyor.

Her ne olursa olsun, sektördeki dinamizm, sağlık turizmi başarısını artırıyor.  Özel sektör çözüm odaklı yapısı ile bu işin lokomotifi. Doktorlarımız çok usta. Bütün ilgili aktörler gayretli. Devlet destekleri çok cazip.

Fakat paydaşların işbirliği tam olmayınca konu eksik kalıyor. Bu eksikliği de USHAŞ’ ın kapatacağını ve ivmeyi artıracağını, sağlık turizmi ile ilgili bütün sorunları çözeceğini ve değer olarak kabul ettiği gibi adil olacağını umuyoruz. Ya bütün paydaşları önemseyecek, sıkı işbirliği yapacak, paydaşlar ile güçlenecek, ya da kendi başına veya küçük bir grup ile çalışacak. Bütün aktörleri kapsayan ve hızlıca ivme kazandıracak alandaki bilgiyi değerlendirecek bir çalışma içinde olduğunu umuyoruz.

Sözün özü; Sağlık turizmi hem Kocaeli’ de hem de ülkemizde daha çok önem kazanıyor. Dünya’yı iyileştirmeye devam ediyoruz.

Öğr. Gör. Tümay MERCAN

Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım B./Yönetim/İletişim Danışmanı

[email protected] Twitter: Tümay [email protected] /Facebook:Tümay Mercan

Bu yazı toplam 1509 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.