1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. “Sağlıkta dönüşüm” mü acaba!..
“Sağlıkta dönüşüm” mü acaba!..

“Sağlıkta dönüşüm” mü acaba!..

AKP’nin sözüm ona iddialı projelerinden biri “Sağlıkta dönüşüm”. Neyi, nasıl dönüştürdükleri belli olmuyor ya, bu da onlardan biri demek ki. Görmüşler bir yerlerde, getirip bizde uygulamaya

A+A-

AKP’nin sözüm ona iddialı projelerinden biri “Sağlıkta dönüşüm”. Neyi, nasıl dönüştürdükleri belli olmuyor ya, bu da onlardan biri demek ki. Görmüşler bir yerlerde, getirip bizde uygulamaya kalkıyorlar ama, ya bilerek ya da bilmeyerek bazı şeyleri gösden kaçırıyorlar. İşi bilenler, izleyenler de yakalıyor ve dili döndüğünce anlatıyor kamuoyuna...

CHP Derince İlçe Başkanlığı Emek Komisyonu Başkanı Fikret Güdük’ün açıklamalarını okudum. Bildiklerim var, bilmediklerim var. İsterseniz paylaşalım da siz de bilin!..

Önemli savları var sayın Güdük’ün. Örneğin diyor ki;

“Sağlık hakkı herkesin bildiği gibi temel bir insan hakkıdır. Sağlıkta yapılacak uygulamalar da, sağlığın bir insan hakkı olduğu gerçeğinden yola çıkılarak yapılmalıdır.”

Yapılmıyor mu yani? Ya da şöyle soralım; AKP’nin önerdiği ya da yapmaya çalıştığı sağlık dönüşümü, insan hakkına ters mi geliyor?

Açıklamasını yapmış sayın Güdük. Der ki;

“Muayene katılım bedelleri, tahlil tetkik fark bedeli, otelcilik hizmeti bedeli, ilaçların bir çoğunun fark ödenerek alınması, bazı ilaçların bedelinin hiç ödenmemesi, AKP hükümetinin sağlıkta dönüşüm uygulamalarını, sağlığı temel bir insan hakkı olarak görmediğidir.”

Yalan mı, yanlış mı?

Değil ne yazık ki! Dikkat edin, kimi spor kulüplerimize sponsor olan sağlık kuruluşları da bunun bir başka kanıtı gibi...

15 Kasım 2010 tarihinden sonra, Kocaeli’de ve Derince ilçesinde aile hekimliği uygulaması başlayacakmış. Bu konuda da eleştirilerini getiriyor sayın Güdük ve;

“Aile hekimliğine geçerken, ilk uygulamalar hem hizmeti alan vatandaşımız, hem de hizmeti veren çalışanlarımız açısından tam bir hayal kırıklığı ile başlayacağı görülmektedir.”

Bu savının açıklamasını da yapıyor Fikret Güdük ve hiç birimizin aklına gelmeyen şeyler söylüyor.

“15 Kasım 2010 tarihinde aile hekimliği uygulamasına geçilirken, ilk uygulama, merkezdeki sağlık ocağının kapatılması olacaktır. Sadece Esentepe’deki sağlık ocağı faaliyet göstermeye devam edecektir. Bu uygulama da iktidarın hastalara, yaşlılara, sakatlara ve sağlık ocağından hizmet alanlara verdiği değeri göstermektedir.”

Bu noktada benim anlayamadığım bir şeyler söylemiş sayın Güdük. Yetkili birileri açıklama yaparsa sevinirim!

“Birinci basamak sağlık hizmetlerini bizlere sunan sağlık çalışanları da bu cezalandırmadan payını almış, bir aylık maaşı uygulamanın başında kesilmiştir. Gerekçesi de, çalışanların maaşlarını peşin alarak çalışmasıdır.”

Bu ne demek oluyor şimdi? Zaten kıt kanaat geçinen sağlık çalışanlarından birer maaş kesmek (peşin almıştınız gerekçesiyle bile olsa) ne anlama geliyor? Hangi sağlık çalışanında bir aylık maaşını geri ödeyecek kadar birikmiş para var söyler misiniz?..

Güdük açıklamış, ben de yazdım. Ya siz sağlık çalışanları, siz bu durumdan olumsuz etkilenecek olanlar, sizin sözünüz var mı?

Güdük orada, ben buradayım, gelin anlatın!..

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.