1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Sağlıkta güvensiz davranışlar
Sağlıkta güvensiz davranışlar

Sağlıkta güvensiz davranışlar

Tıp Haftasını kutluyoruz. Hekimler geçen Pazar günü Ankara’da Sağlık Bakanlığı önünde eylem yaptılar. AKP hükümetinin sağlıkta büyük reform olarak lanse ettiği yeni uygulamalar, hekimleri çok

A+A-

Tıp Haftasını kutluyoruz. Hekimler geçen Pazar günü Ankara’da Sağlık Bakanlığı önünde eylem yaptılar. AKP hükümetinin sağlıkta büyük reform olarak lanse ettiği yeni uygulamalar, hekimleri çok rahatsız ediyor. Hükümete muhalif diye hekimlerin Ergenekon davasına dahil edilerek içeriye tıkılması mümkün olmadığına göre, hekimlere kulak vermek gerekiyor. Doktor Nedim İnce’ye sözü bırakıyorum:

“Gürbüz Yılmaz “işgüvenliği.net” internet sitesinde yayımladığı makalesinde güvensiz davranışlar insanın fizyolojik ve psikolojik yapısı ile çevre koşullarından kaynaklandığını dile getirerek;

“Doğal yapısı gereği insan organizmasının tümü günlük çalışma süresince belli bir düzeyde enerji harcayarak, belirli ölçülerde iş yapabilme yeteneğine sahiptir. İnsan organizmasına iş gücü ve fiziksel iş becerisinin üstünde yüklenmek yorgunluğa ve yorgunluğun sonucu hareketlerinin ağırlaşmasına neden olmaktadır.”

Tespitini yaparak bunun güvensiz davranışlara yol açtığını ve iş kazası riskini arttırdığını söylemektedir.

Buradan da anlaşılacağı gibi acil servislerde 300’den fazla hastaya bakmak zorunda kalan hekim ve sağlık çalışanları bir süre sonra güvensiz davranışlar içine girebilecekler ve sağlıktaki iş kazası olarak nitelenebilecek hastaya eksik, yanlış, hatalı sağlık hizmeti verme riski artabilecektir.

Gürbüz Yılmaz’dan devam edelim.

“Üretim sürecinde çeşitli alet ve araçlar kullanan, ölçme, kontrol, düzenleme işlevlerini yerine getiren insan, sürekli algılama ve tepki gösterme durumundadır. Bu nedenle çalışan insanın merkezi sinir sisteminin ve duyu organlarının uyanık olması, söz konusu işlevleri yerine getirebilecek yetenekte olması gereklidir. İnsanın doğal yapısı gereği bu yeteneklerin belli ölçülerin ve sınırların ötesine geçmesi olanaklı değildir. İnsanın bedensel ve zihinsel gücünü dikkate almadan iş yükünün düzenlenmesi ve çalışma hızının saptanması sonucunda insanın makine ile uyumlu bir şekilde çalışması olumsuz yönde etkilenmekte ve güvensiz davranışlar ortaya çıkmaktadır.”

Yukarıdaki paragrafta yazılanlardan sadece “insanın makine ile uyumlu bir şekilde çalışması” ifadesini “sağlık ekibinin birbiriyle uyumlu bir şekilde çalışıp hastaya gereği gibi bakması”  şeklinde değiştirmek, bu koşulların sağlık hizmetine nasıl yansıdığını göstermek için yeterli olacaktır.

“Ayrıca, işyerindeki ücret ödeme biçimi, ücret düzeyi, vardiya sistemi, işletme büyüklüğü ve yönetim şekli çalışan insanın davranışlarını olumlu ya da olumsuz yönde etkileyen etkenler arasında bulunmaktadır. Çalışan insan, çoğu kendi dışında oluşan etmenlerden olumsuz yönde etkilenerek güvensiz davranışlarda bulunabilmektedir.”

İş güvenliği için yazılan bu satırları sağlığa uyarlayabiliriz. Sağlıkta özellikle hekimlerde ücretin önemli bir kısmı performansa dayalı ödemelerden oluşmakta, sağlık ekibinin diğer üyelerinde de ücretin içinde hatırı sayılır bir bölüm oluşturmaktadır. Performansa dayalı ödeme sistemindeki ücretlendirme birçok sıkıntıyı içinde barındırmakla birlikte, sağlık çalışanlarının emeği yanında daha birçok dış faktörden de etkilenmekte ve yol açtığı belirsizlik başlı başına huzursuzluk kaynağı oluşturmaktadır.

Bu da güvensiz davranışlar olasılığını yani sağlıkta eksik, hatalı, yanlış hizmet verme riskini arttırmaktadır.

Tüm bunlardan sağlık çalışanlarının psişik ve sosyal durumlarının göz ardı edildiği algısını yaratan; çalışma kapasitelerini zorlayan, ücrette yeterliliği ve istikrarı sağlayamayan durumların “güvensiz davranışlara” yol açabileceği ve sağlık hizmetlerine eksik, yanlış, hatalı sağlık hizmeti olarak yansıyabileceği sonucunu çıkarmamız mümkündür.”

Değerli hekimlerimizin Tıp Haftasını kutluyor, yine de onlara güvendiğimizi belirtmek istiyorum.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.