1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. “Sağlıkta Şiddet Yasası bir an önce çıkarılsın”
“Sağlıkta Şiddet Yasası bir an önce çıkarılsın”

“Sağlıkta Şiddet Yasası bir an önce çıkarılsın”

Sağlıkta yaşanan şiddet olayları ile ilgili düzenlenen basın açıklamasında konuşan Kocaeli Aile Hekimleri Derneği (KAHED) Başkanı Oğuzhan Gün, “Sağlıkta Şiddet Yasası bir an önce çıkarılsın” dedi.

A+A-


Derince Çenedağ Aile Sağlığı Merkezi’nda son yıllarda sağlık çalışanlarına yönelik olarak yaşanan şiddet olaylarını kınamak amacıyla basın açıklaması gerçekleşti. Basın açıklamasını; Türk Sağlık-Sen, Kocaeli Tabip Odası, SES, KAHED ve KASED birlikte yaptı. İlk olarak açıklama yapan Kocaeli Aile Hekimleri Derneği (KAHED) Başkanı Oğuzhan Gün, “Çenedağ ASM’de meydana gelen sağlık çalışanlarına karşı şiddet olayını şiddetle kınıyor sürecin takipçisi olacağımızı belirtiyoruz. Pazartesi günü saldırıya uğrayan değerli meslektaşlarımız Dr. Yılmaz Sarıkaş, Dr. Halim Özdemir ve ebe Cemile Gözüaçık’a acil şifalar diliyoruz. Çözüm için vatandaşa hasta hakları doğru anlatılmalıdır. Hekimlere yapılan şiddet en ağır şekilde cezalandırılmalıdır. Hekimi hedef alan açıklamalar yapılmamalıdır. Sağlıkta Şiddet Yasası bir an önce çıkartılmaı, cezalar caydırıcı olmalıdır” dedi. 

SALDIRILAR SIRADANLAŞTI

Kocaeli Tabip Odası adına konuşan Burhan Çağlar Usta ise yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Geçtiğimiz günlerde Derince Çenedağ ASM’de son derece vahim bir saldırı gerçekleşmiştir. İki hekim ve bir hemşire arkadaşımızın darp edilmesi, hakaretlere uğraması ile sonuçlanan şiddet vakası ne yazık ki ülkemizde yaşanan diğer örnekleri gibi giderek sıradanlaşmaktadır. Biz sağlık emekçileri artık tek tek saldırı olgularının anlık nedenleriyle ilgilenmiyoruz. Çünkü sağıkta her geçen gün tırmanan kör şddet tekil olayların aritmetik bir toplamı, birer kriminal olay değildir. Sağlıkta şiddet uygulanan Sağlıkta Dönüşüm sürecinin vatandaşı müşteri sağlık çalışanlarını köle yerine koyan paracı piyasacı sağlık politikalarının gayri meşru çocuğudur. 

SAĞLIKTA ŞİDDET DOĞAL OLGU DEĞİLDİR

2 Temmuz Perşembe Günü KOÜ Tıp Fakültesi mezuniyet töreninde aramıza yeni katılacak meslektaşlarımıza hitaben yaptığı konuşmada Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu sağlıkta yaşanan cinayet ve şiddet olgularının fazla abartıldığını, bazı belediye başkanlarının da saldırıya uğradığını belirterek bu olaylara alışmak gerektiğini söyledi. Kendisine hatırlatmak isteriz. Maden kazalarında,iş kazalarında ölmek nasıl işin fıtratından gelmiyorsa, sağlıkta şiddet de doğal bir olgu değildir. 

MÜCADELE EDECEĞİZ

Yeni mezun hekimlere katledilmek, yaralanmak, hakaretlere uğramak, mesleğinizin doğal bir parçasıdır, bunu abartmayın, kabullenin demek sağlıkta yaşanan şiddeti maşrulaştırmak dolaylı olarak onaylamaktır. Biz sağlık emekçileri başımıza gelenlerin asıl nedenlerini ve asıl suçluları biliyoruz. Asıl suçluları ve sorumluları yargılayıp cezalarını demokratik yollarla vermeye de karralıyız. Koruyucu Bilimsel sağlık hizmetlerinden ödün vermeden sağlıkta şiddeti durdurana kadar onu yaratan ve teşvik edenlerle de mücadele edeceğiz. 

İLAÇ YAZMAYINCA DOKTORA SALDIRDI

Saldırıya uğrayan ve hafif yaralanan Dr. Halim Özdemir yaşanan şiddet olayı ile ilgili bilgi verdi. Özdemir’in verdiği bilgiye göre, olay 29 Haziran pazartesi günü Derince Çenedağ Sile Sağlık Merkezinde gerçekleşti. Derince Çenedağ Aile sağlık merkezi doktorlarından Dr. Yılmaz Sarıkaş’ın ilaç yazdırmak isteyen bir hasta yakını tarafından darp edildiği iddia edildi. Dr. Halim Özdemir  ve  Hemşire Cemile Gözüaçık’ın da arada kalınca darbelere maruz kaldığı bildirildi. Dr. Yılmaz Sarıkaş arbede sırasında yere düştü ve kolu çıktı. Ona yardımcı olmak için yanına eğilen Hemşire Cemiel Gözüaçık çenesine gelen tekme darbesi ile sarsıldı. Olay mahkemeye intikal etti. Doktorlar ve hemşire genç ve annesinde davacı olurken, genç ve annesi de onlar bizi darp etti iddiası ile sağlıkçılardan şikayetçi oldu.
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
2 Yorum