1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. ‘Sağlıktaki iyileştirme herkesi kapsamalıdır’
‘Sağlıktaki iyileştirme herkesi kapsamalıdır’

‘Sağlıktaki iyileştirme herkesi kapsamalıdır’

Türk Sağlık-Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker, hükümetin aldığı ekonomik iyileştirme kararının tüm sağlık çalışanlarını kapsaması gerektiğini belirtti. Çeker, sağlık kuruluşlarındaki ekipman eksikliğine de dikkat çekti.

A+A-

Türk Sağlık-Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker, tüm sağlık çalışanlarını kapsayacak ekonomik iyileştirmenin yapılması, ihtiyaç duyulan koruyucu ekipmanın temini ve personel alımı ile ilgili olarak yazılı bir açıklama yaptı. Sağlık personelinin moral ve motivasyonunun yüksek olmasının gerekliliğine dikkat çeken Ömer Çeker şunları söyledi: “Bu nedenle sağlık çalışanlarının ekonomik haklarında makul ve kapsayıcı bir iyileştirme yapılmalıdır.

 

AYRIM YAPMAYIN

Ek ödemelerin 3 ay tavandan verilmesi olumlu olmakla birlikte süresi, sürekliliği ve kapsamı konusunda yeniden değerlendirme yapılmaya muhtaçtır. Çünkü personel arasında ayrım yapılması pek şık olmamıştır. Sağlık ekip işidir. Ekipteki her arkadaşımızın emeği de çok değerlidir. Maruz kaldığı riskte ayrıca önemlidir. Ekip de görev yapan personelin bir kısmına ödüllendirme yapılıyorken diğer personelleri ayrı tutmak çalışma barışını sabote etmektir.

 

ADALETSİZLİK VAR

Ayriyeten yapılan ödüllendirmede; Aile hekimleri, aile sağlığı merkezi çalışanları, genel idari, teknik hizmetler ve yardımcı hizmetler sınıfında görev yapanlar, sağlık evlerinde görev yapan vekil ebe, hemşire olarak görev yapanlar, hastanelerde görev yapan süresiz sözleşmeli 4-D’li çalışan personel yok sayılmıştır. Yapılacak düzenleme ile bu adaletsizliğin önüne geçilmeli.

 

MALZEMELER EKSİK

Bir başka önemli husus koruyucu ekipman ve malzeme eksikliğidir. Bakanlık yöneticileri ile genel başkanımızın yaptığı görüşmelerde kendileri bu konuda bir eksiklik olmadığını ifade etmişlerdir. Fakat sahada görev yapan sağlık çalışanlarından koruyucu ekipman eksiklikleri ile ilgili çokça şikayetler gelmektedir. Bakanlık gönderdik, çalışan gelmedi diyorsa arada ulaştırmakla yükümlülerin ihmali var demektir. Bu sorun araştırılmalı, acilen çözülmelidir.

 

BELEDİYELERE ÇAĞRI

Periferde görev yapan sağlık çalışanlarının koruyucu ekipman ihtiyaçları acil giderilmelidir. Bu eksikliklerin giderilmesinde Büyükşehir ve ilçe belediyeleri üstlerine düşeni yapmalı, sınırları içerisinde faaliyet gösteren hastane ve Aile Sağlığı Merkezleri ve 112 Acil Sağlı İstasyonlarında görev yapan sağlık çalışanlarının ihtiyaç duydukları tıbbi malzeme ve koruyucu ekipmanların temininde gerekli desteği vermelidirler.

 

ACİLEN 50 BİN PERSONEL

Personel eksikliğinin giderilmesi konusunda 32 bin olarak açıklanan yeni istihdamın bugünkü ilanla birlikte sadece 18 bininin sözleşmeli sağlık çalışanı olacağını görülmüştür. 14 bin de sürekli işçi alınacaktır. İş yükü ve personel eksikliği göz önünde bulundurulduğunda 18 bin rakamı çok yetersizdir. Acilen en az 50 bin sağlık personeli alımı yapılması gereklidir.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.