1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Şahabettin Bilgisu Çevre Ödülleri sahiplerini buldu
Şahabettin Bilgisu Çevre Ödülleri sahiplerini buldu

Şahabettin Bilgisu Çevre Ödülleri sahiplerini buldu

Kocaeli Sanayi Odası tarafından düzenlenen 24. Şahabettin Bilgisu Çevre Ödülleri sahiplerini buldu.

A+A-

Kocaeli Sanayi Odası tarafından düzenlenen Şahabettin Bilgisu Çevre Ödül töreninin 24.'sü Başiskele’de bulunan Wellborn Otel’de gerçekleştirildi. Törene Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, Vali Hüseyin Aksoy, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, EDOK Komutanı Tuğgeneral Kazım Dalkıran, Başiskele Kaymakamı Atila Kantay, AK Parti İl Başkan Vekili Abdullah Eryarsoy, Meclis Başkanı Hasan Tahsin Tuğrul, İZAYDAŞ Genel Müdürü Muhammet Saraç, CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, ve yönetim kurulu üyeleri katıldı.

REKOR SAYIYA ULAŞTIK

Açılış konuşması yapan KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, şunları söyledi: “Türkiye’nin ilk ve tek organizasyonu olan Şahabettin Bilgisu Çevre Ödüllerini 24 yıldan bu yana düzenlemekten gurur duyuyoruz. Her yıl getirdiğimiz yeniliklerle ödül organizasyonumuzun canlılığını artırıyoruz. 2003 yılından itibaren KOBİ dalında da Çevre Ödülü vermeye başladık. 2014 yılından itibaren sektörel bazlı bir değerlendirme yaparak, Sektörel Çevre Ödülleri de vermeye başladık. 2016 yılında organizasyonumuzu tüm Türkiye’deki sanayi kuruluşlarına açtık. Bu yılda ödül organizasyonumuzun tüm Türkiye’de bilinirliğini arttırmak için tanıtım faaliyetlerine ağırlık verdik. Bu yeniliklerin olumlu sonuçlarını görüyoruz. Ödül törenine bu yıl katılan firma sayısı 28 ile rekor bir sayıya ulaştı. Bu firmaların 10 tanesi İstanbul, Sakarya, Düzce, Bursa, Eskişehir, Manisa, Kırıkkale ve Hatay illerindendir.

EN İYİLERİ SEÇMEKTE ZORLANDIK

Ödül organizasyonuna başladığımız ilk yıllarda seçim yaparken firmaların mevzuatsal şartları yerine getirmesini yeterli buluyorduk. Fakat 2013 yılından beri zorunlulukların ötesinde çevre konusunda yapılan iyi uygulama örneklerini göz önünde bulunduruyoruz. Bu sene organizasyonumuza başvuran 28 işletmemizin en iyilerini seçmekte gerçekten çok zorlandık. Saha ekibimiz tarafından yapılan ziyaretlerde, firmalarımızın mevzuatsal zorunlulukların ötesinde çevre konusunda çok fazla çalışma ve yatırım yaptıkları ve firmalarımızda birçok iyi uygulama örnekleri bulunduğu tespit edildi. Artık firmalarımızın, atıkları ekonomiye kazandırmak, atık suları geri kazanarak tekrar kullanmak, yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmek, temiz üretim tekniklerini kullanmak ve doğal kaynak ve hammaddeleri daha verimli kullanmak, konularında daha hassas davrandıklarını gördük. Hedefimiz bu uygulamaların tüm işletmelerimize yaygınlaşmasıdır.”

ÇEVRE KONUSUNDA İDDİALIYIM

Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ise, “Derdiniz derdimizdir. Her zaman sanayicimizin yanında olduk olmaya da devam edeceğiz. Ne probleminiz varsa hiç çekinmeden bir telefon kadar yakınız. Körfezimizin durumu içler açısındaydı. Sağlıklı değildi. Sanayicilerimizle önemli kararlar alarak önemli sonuçlara ulaştık. Atık su oranımız şu an Kocaeli’de yüzde 99, Avrupa’dan öndeyiz. Her konuda öndeyiz. Üretim yaparken insan sağlığına ve çevreye önem gösteriyoruz. Sanayicilerinde buna önem göstermesi beni çok mutlu ediyoruz. Her geçen gün suyumu ve toprağımız daha önemli hale geliyor. Çevre konusunda ben iddialıyım. Şu an Kocaeli, Avrupa’nın bazı kentlerinden daha iyi durumda” şeklinde konuştu.

32590555_625691877780852_2145036951160356864_n.jpg

KOCAELİ SANAYİ KENTİ

Vali Hüseyin Aksoy, “Sürdürülebilir kalkınmayı gerçekleştirmek için bunu çevreye duyarlı şekilde yapmalıyız. Kocaeli sanayi kenti. Sanayinin çevreye duyarlı bir şekilde yapılması büyük önem taşıyor. Bu noktada başta Büyükşehir Belediyesi olmak üzere birçok kurumumuz çalışıyor” dedi. Başbakan Yardımcısı Fikri Işık ise şu ifadelere yer verdi: “Ben ortaokul talebesiydim, kendisi sanayi odası başkanıydı. Öğretmenimin verdiği ödevle kendisiyle röportaj yapmıştım. Kendisini rahmetle anıyorum. Dünya nüfusu hızla arttı. Dünya nüfusu artarken bu sorun haline geliyor. Günümüzdeki küresel sıcaklık, sanayinin başlamadığı döneme göre 1,5 derece daha artmış. Sanayileşmenin etkisiyle sera gazı salımı arttı. Büyük ekonomiler çevreye iyi davranmıyor.

BÜYÜK SORUNLAR ORTAYA ÇIKACAK

ABD ve Çin gaz salımının yüzde 54’ünü oluşturuyor. İnsanoğlunun kaynakları etik olarak kullanmadığı taktirde bir dünyaya daha ihtiyacımız var. Bu hızla devam etmemiz taktirde çok daha büyük sorunlar ortaya çıkacak. İklim değişikliğinin faturası milyon dolarları buluyor. Kocaeli Sanayi Odasının çevre gelişimine katkıda bulunmak için yapılan bu ödül töreni çok önemli. Çevreci Başkan olarak bilinen Şahabettin Bilgisu’nun adının ödüllere verilmesi de anlamlı. Tüm aktörlerin katılımıyla bu konuda kararlı adımlar atmaya devam edeceğiz. Ödül alan tüm arkadaşlarımızı tebrik ediyorum. Aslında buraya katılan her arkadaşımız bizim için ödül almıştır” diye konuştu.

(Çiğdem Armağan)

Ödül alanlar şöyle:

TEŞVİK ÖDÜLÜ

Ödülü alan: PAK GIDA ÜRT. VE PAZ. A.Ş.(PAKMAYA) Fabrikalar Direktörü ve İcra Kurulu Üyesi Sn. Ahmet Tuncay GÜRARDA

Ödülü veren: Körfez Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Recep ÖZTÜRK

BÜYÜK ÖLÇEKLİ İŞLETME KATEGORİSİ LİMAN SEKTÖRÜ

Ödülü alan: RUBİS TERMİNAL PETROL TİCARET VE SANAYİ A.Ş.-HATAY” İSG ve Çevre Yönetmen Yardımcısı Sn. Sevda ORMAN

Ödülü veren: Kocaeli Sanayi Odası Meclis Başkanı Sn. Hasan Tahsin TUĞRUL

BÜYÜK ÖLÇEKLİ İŞLETME KATEGORİSİ AĞAÇ VE AĞAÇ ÜRÜNLERİ SEKTÖRÜ ÇEVRE ÖDÜLÜ

Ödülü Alan: KARTONSAN KARTON SANAYİ VE TİCARET A.Ş. Genel Müdürü Sayın Haluk İBER

Ödülü veren: TOBB Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Kocaeli Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Ayhan ZEYTİNOĞLU

BÜYÜK ÖLÇEKLİ İŞLETME KATEGORİSİ KİMYA SEKTÖRÜ ÇEVRE ÖDÜLÜ

Ödülü Alan: BETEK BOYA VE KİMYA SANAYİ A.Ş. Operasyonel Mükemmellik Endüstriyel Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Sn. Serkan BÜYÜKCAN

Ödülü Veren: Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın İbrahim KARAOSMANOĞLU

BÜYÜK ÖLÇEKLİ İŞLETME KATEGORİSİ KARMA SEKTÖR ÇEVRE ÖDÜLÜ

Ödülü Alan: FORD OTOMOTİV SANAYİ A.Ş. Genel Müdürü Haydar YENİGÜN

Ödülü veren: Kocaeli Valisi Sayın Hüseyin AKSOY

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.