1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Şahabettin Bilgisu Ödülü
Şahabettin Bilgisu Ödülü

Şahabettin Bilgisu Ödülü

Kocaeli Sanayi Odası’nın 17 yıldır düzenlediği Şahabettin Bilgisu Çevre Ödüleri töreni, önceki akşam Vehbi Koç Vakfı Kültür ve Sosyal Yaşam Merkezinde gerçekleşti. Büyük ödül, Ford Otosan İnönü Fabrika

A+A-

Kocaeli Sanayi Odası’nın 17 yıldır düzenlediği Şahabettin Bilgisu Çevre Ödüleri töreni, önceki akşam Vehbi Koç Vakfı Kültür ve Sosyal Yaşam Merkezinde gerçekleşti. Büyük ödül, Ford Otosan İnönü Fabrikasına verildi.

Şahabettin Bilgisu Çevre Ödülleri törenine Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu ev sahipliği yaparken Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Kocaeli Valisi Ercan Topaca, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Kocaeli Milletvekilleri İlyas Şeker, Zeki Aygün, Mehmet Hilal Kaplan, Haydar Akar ve Lütfü Türkkan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sedat Kadıoğlu, Büyükşehir Genel Sekreteri Ersin Yazıcı, Kocaeli Emniyet Müdürü Yusuf Çalkavur, Kartepe Kaymakamı Mustafa Ünaldı, AKP İl Başkanı Mahmut Civelek de katıldı.

Törende açılış konuşmasını Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu yaptı. Zeytinoğlu, “ Bugün 17.cisini gerçekleştirdiğimiz Kocaeli Sanayi Odası Şahabettin Bilgisu Çevre Ödülleri törenine hoş geldiniz. Bakan olarak ilk ziyaretinizi Kocaeli’ne yaptığınız için sizlere çok teşekkür ediyorum. Ayrıca, Vehbi Koç Vakfı yöneticilerine bu güzel tesisi bize tahsis ettikleri için teşekkür etmek istiyorum. Yeni öğrendiğimiz bilgilere göre, Ford Connect’in New York taksisi olarak seçilmesi nedeniyle, Ford Otosan çalışanlarını ve Genel Müdür Nuri Otay’ı ayrıca tebrik etmek istiyorum” dedi. Zeytinoğlu, şöyle devam etti:

“- Kocaeli yüz ölçümü bakımından Türkiye’nin en küçük sekizinci ili. İmalat sanayi üretiminde ortalama % 13 pay sahibidir. Sektörlere bakıldığında Türkiye kimya sanayinde Kocaeli’nin payı % 27, Türkiye araç üretiminin % 30’unu karşılamaktadır. Kocaeli’nden tahsil edilen vergi , 73 ilden tahsil edilen vergiye eşit. Vergi gelirlerine % 13,1 katkı payı ile İstanbul’un ardından ikinci sırada yer almaktadır. Kişi başına en yüksek vergiyi biz ödüyoruz. Kocaeli’nde kişi başına düşen yıllık vergi tutarı 17. 676 TL’dir. İkinci olan İstanbul için bu rakam 6932 TL, Türkiye ortalaması ise 2855 TL’dir. Türkiye’nin en büyük 500 firmasının 82’si ilimizde faaliyet göstermektedir. İlimizde 34 adet liman ve iskele bulunmaktadır. 1970’li yıllarda, Kocaeli’nde sanayinin hızlı ve düzensiz gelişimi, çevre sorunlarını da gündeme getirmiştir. Fakat zaman içersinde. Bölgemizdeki sanayi kuruluşları çevre konusunda üzerine düşen yatırımları yapmışlar ve yapmaya da devam ediyorlar.”

HEPİMİZİN BAŞARISI

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, “Göreve geldikten sonra en fazla önem verdiğimiz konu çevre idi. Bu manada havamızı, suyumuzu, çevremizi ve toprağımızı kirletmeden nasıl üretim yapılması gerekiyorsa ona göre hareket edilmesini istedik. En fazla arıtma tesislerinin bulunduğu kent bizim ilimiz. Artık denizimize girilmeye başlandı, sahillerimizle, kavşaklarımız ve yollarımız ile yeşillikler içinde herkes Kocaeli’deki gelişmelerin farkında. Bu başarı halkımızın başarısı, sanayicimizin başarısı, hepimizin başarısıdır. Yaşıyor, üretiyor ve nefes alıyoruz. Bu ödülleri önemsiyoruz. Jüri üyelerine teşekkür ediyorum” dedi.

Kocaeli Valisi Ercan Topaca, “Bu ödül törenini önemsiyorum. Güzel hizmetlere de vesile olmasını diliyorum.” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar ise yaptığı konuşmada, “ Şahabettin Bilgisu Çevre Ödülleri yarışması sanayicilerle ve işletmecilerin çevre konusunda teşvik edilmesi bakımından çok önemli. Çevre ödülleri halkı da yönlendirmesi gerekiyor. Türkiye’deki güzellikler Avrupa’da ve Amerika’da yok” ifadesini kullandı.

PLAKETLER VE ÖDÜLLER

Kocaeli de çevre bilincinin artırılması ile ilgili çalışmalarından dolayı Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ve Tüpraş Emniyet Çevre Kalite Müdürü Kadir Dağdemir’e takdir beratları verildi. Şahabettin Bilgisu Çevre Ödülleri tanıtım filminin izlenmesinin ardından çevre ödülleri organizasyonuna katılan firmaların temsilcilerine takdir beratları verildi. Jüri sözcüsü KOÜ Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Savaş Ayberk tarafından çevre ödülünü almaya hak kazanan firmaları açıkladı. Ayberk, 17 yıldır yarışmanın daimi jürisi olmaktan da mutluluk duyduğunu belirtti.

KOBİ dalında teşvik ödülünü Solventaş Teknik Depolama A. Ş., büyük ölçekli şirket dalında  teşvik ödülünü Aromsa Besin Aroma ve Katkı Maddeleri A. Ş. ile Federal Mogul Piston ve Segman Gömlek Üretim A. Ş.’ye, büyük ödül ise Ford Otomotiv A. Ş. İnönü Fabrikasına verildi.  Büyük ödülü ise Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Ford Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Menkü’ye verdi. Ardından teşvik ödülü ve büyük ödül kazanan firmaların temsilcilerine İZAYDAŞ’tan kazandıkları % 10’luk indirim çeklerini ise Başkan Karaosmanoğlu verdi ve ardından yemeğe geçildi. Bakan Bayraktar ise ailesi ile birlikte gelmesinden dolayı yemeğe katılmadan İstanbul’a hareket etti.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.