1. HABERLER

  2. SPOR

  3. “Sahada kıvılcım yoksa, tribünde yangın çıkmaz”
“Sahada kıvılcım yoksa, tribünde yangın çıkmaz”

“Sahada kıvılcım yoksa, tribünde yangın çıkmaz”

Amatör maçlarda yaşanan olayların gelecek adına kaygı verecek boyuta ulaşmasının ardından testi kırılmadan, daha vahim olaylar yaşanmadan önlemleri almak amacıyla önceki gün taban birlikleri

A+A-

Amatör maçlarda yaşanan olayların gelecek adına kaygı verecek boyuta ulaşmasının ardından testi kırılmadan, daha vahim olaylar yaşanmadan önlemleri almak amacıyla önceki gün taban birlikleri ve yerel basın temsilcileri bir araya geldi. Olaylar, şiddet hakemlere yönelikti.  Toplantı çağrısı canı yanan Hakemler Derneği’nden gelmişti. Bu tür önemli toplantılara mutlaka katılmayı görev, sorumluluk kabul ederim. İzmit Öğretmen Evi’nde kahvaltılı toplantıya tam saatinde gittim. Basından birçok arkadaş vardı ama spor müdürü konumunda sadece Kocaeli TV’den sevgili Yiğit Özcan’a gördüm. Toplantı bitmek üzereyken Hakan Yağcıoğlu geldi. Diğer spor müdürlerinin neden gelmediklerini bilmiyorum. Ancak bu toplantıya duyarlı olmamız, tüm spor müdürleri eksiksiz orada bulunmamız gerekirdi. ASKF Başkanı Murat Aydın ile Antrenörler Derneği Başkanı Remzi Demirer’in toplantıya en geç gelen isimler olduğunu da belirteyim

Bedri dölkeleş en büyük şansımız

Toplantıda uzun sayılabilecek bir konuşma yaptım, önerilerimi sıraladım. Öncelikle kulüplere yönelik eğitim seminerlerinin sıklıkla düzenlenmesi gerekiyor. Geçmişte bu yapılıyordu. Seminerlerin sıkıcı olmaması için konuşmacı seçiminin iyi yapılması gerekiyor. Birçok seminerine katıldığım ve etkilendiğim Bedri Dölkeleş ismini öne çıkardım. Bedri ağabeyden faydalanalım, o bu il için büyük şans dedim. Aynı şekilde Mustafa Çulcu’nun seminerleri de etkilidir. Ondan da yararlanılabilir. Disiplin kurulu tarafından verilen cezaların yeterli ve caydırıcı olmadığının altını çizerek, her kulüp kendi önünü temizlemeli, içindeki çürük elmaları ayıklamalı. Son örnek Acısuspor yönetimi. Hakeme saldıran futbolcuyu süresiz kadro dışı bıraktılar. Tüm kulüp yönetimleri bu yoldan gitmeli.

Olay çıkartanlara ortak tepki verilmeli

Olay çıkartan, hakeme saldıran, centilmenliğe aykırı hareket eden takım, futbolcu, antrenör ve taraftarlara taban birliklerinin ortak tepki vermesi gerekir. İlimizde yıllardır bundan kaçılıyor. Canın yanının sesi çıkıyor, diğerleri en küçük bir tepki vermiyor. Bir hakeme saldırı olduğunda tepki sadece hakem kurumundan gelmemeli. ASKF başta olmak üzere diğer taban birlikleri de olayları; olay çıkartanları kınamalı. Gerekirse tüm taban birlikleri ortak tepki koymalı. Fair-Play’a aykırı hareket edenler nasıl cezalandırılıyorsa, centilmenlerin de ödüllendirilmesi gerekir. ASKF’nin Fair-Play projesi olduğunu biliyorum, centilmenlere ciddi ödüller verileceği yönünde açıklamalar yapıldı. Ancak bu proje henüz hayata geçirilmedi. Neyi bekliyoruz. Sezonun ortası geldi. Her hafta veya ay en centilmen takım, futbolcu, antrenör ve taraftarı seçip ödüllendirmek o kadar zor mu? Fair-Play ödül projesinin en kısa sürede hayata geçirilmesini bekliyoruz. Top ASKF’de.

Kenan Malçok etkili mesajlar verdi

Gençlik ve Spor İl Müdürü Kenan Malkoç, toplantıda en çarpıcı, en etkileyici konuşmayı yapan isimlerden biriydi. Malkoç olayların çıkış noktasının saha içi olduğunu vurguladı, “Sahada bir kıvılcım olmazsa tribünde yangın çıkmaz” dedi. Son derece haklıydı. Kulübedeki yönetici veya antrenör, sahadaki futbolcu sağduyulu olursa maçlarda olay falan çıkmaz. Malkoç hakemlerle ilgili de önemli bir noktanın altını çizdi, “ Hakem hataları hep olacaktır. Bunu kabul etmeli, kaybettiğimiz bir maçın faturasını asla hakemlere çıkartmamalıyız. Hakemler hatalıdır ama kesinlikle suçlu değildir. Herkes bu bilinçle hareket etmeli” dedi. Malçok’un bir de önerisi oldu. Malçok, “Taban birlikleri başkanlarından oluşan bir heyet olarak zaman zaman kulüplerimi ziyaret edelim, takımların antrenmanlarını takip edelim. Bu sıcak diyalog Fair-Play adına olumlu sonuçlar verecektir” dedi. Güzel bir düşünce. Sözde kalmamalı, mutlaka uygulanmalı.

Küçük yaş gruplarının polissiz oynatılması büyük olay

ASKF Başkanı Murat Aydın ilimizde küçük yaş gruplarındaki maçların emniyet görevlisi olmadan oynandığının, bunun çok önemli bir gelişme olduğunu söyledi, konuya basının yeterli ilgili göstermediğini söyledi. Başkan Aydın bu konuda haklıydı. Kendi adıma bunu kabul ediyorum. Küçük yaş gruplarındaki maçların polis olmadan oynatılması takdire değer bir gelişme. Bu işte emeği olanları kutluyorum. Diliyorum, istiyorum ki, ilerli yıllarda büyükler kategorilerindeki maçlar da emniyet olmadan oynanır. Olması gereken, yakışan zaten budur. O günleri de görürüz inşallah. Antrenörler Derneği Başkanı Remzi Demirer, toplantısın finalini yaptı. O da çok önemli bir konuşma yaptı, açık mesajlar verdi. Sevgili Demirer, spordaki çirkinliklerin önüne sevgi olmadan geçmenin mümkün olmadığını, birlikteliklerin söylemlerde değil, eylemlerde olması gerektiğine işaret ederek, “Öncelikle ve özellikle kurumlar nezaket kurallarına uymalı, kurumlar arasındaki ilişkiler seviyeli olmalı” dedi. Demirer, “Kazanmak için her şey mubah olmamalı. Başarı kriteri galibiyetler, şampiyonluklar olmamalı” dedi.    Demirer’in mesajı ve tespitleri doğruydu. Dilerim yerine ulaşmıştır.

09. 30 gibi başladı toplantı, 11. 15’de bitti.  Vaktimiz olsa akşama kadar konuşabilirdik. Bu gibi toplantıların akşam saatlerinde daha geniş zaman dilimlerinde yapılması gerektiğini düşünüyorum. Zaman kısa olmasına rağmen çok şey konuşuldu, önemli konular gündeme getirildi. Bence faydalı bir toplantı oldu. Toplantıda ortaya konan öneriler, görüşler hayata geçirildiğinde bunun Fair-Play’a önemli katkısı olacaktır. Söylemleri yaptık, şimdi eylem zamanıdır.

Çok iyi bir Kocaelisporluyu ebediyete uğurladık

Önceki gün aldım acı haberi. Çok eski tanıdığım ve iyi bir Kocaelisporlu olarak bildiğim Necati Menteşe ağabey vefat etmişti.

80’lı yıllara dayanır Necati ağabeyle tanışıklığımız. Maşukiyeli ağabeyim, Maşukiyespor’un başkanlığını yapan sevgili Hüseyin Soykan o yıllarda Körfez Sanayi Sitesi’ndeki düğün salonunun işletmeciliğini yapıyordu. Sevgili Hüseyin Soykan ağabey, Maşukiyespor’un yaranına konserler düzenliyordu. O yıllarda, Hüseyin Soykan ağabeyin yanında tanıdım Necati Menteşe ağabeyi. Konser organizatörüydü. İstediği her sanatçıyı İzmit’e getirebiliyordu.

Sonraki yıllarda Kocaelispor maçlarında veya Kocaelispor ile ilgili etkinliklerde gördüm Necati ağabeyi. Fanatik derecede Kocaelisporluydu. Bir süredir hastaydı, amansız hastalıkla mücadele ediyordu. Pendikspor’u yendiğimiz geçtiğimiz pazar günü durumu iyice ağırlaşmıştı. Ancak o bu durumda bile Kocaelispor’u düşünüyordu. Maçın skoru konuşulurken, yanında bulunanlar 1-0 bitti dedi. Necati ağabey çok zor konuşabiliyordu, ağzından güçlükle, “Son dakikada attık, 2-0 kazandık” sözleri çıktı. O yaşamının son anlarında bile Kocaelispor’un maçını takip ediyordu. Böylesine sevdalı bir Kocaelisporluydu.

Vefatına çok üzüldüm. Merhuma rahmet diliyorum. Mekanı cennet olsun. Başta ailesi ve yakınları olmak üzere severlerine, tüm Kocaelisporlulara sabır diliyorum.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.