1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Sahiller çok güzel; denizden ulaşım yok
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Sahiller çok güzel; denizden ulaşım yok

A+A-
Ramazan ayı öncesinden bu yana bizim çarşamba gezilerine ara vermiştik. Ramazan, Bayram geçti, gazetede senelik izinler başladı. İki ayı aşkın süredir çarşamba günleri bile kendimi gazete dışına atamıyor, kafayı dinleyemiyordum.
 
Geçen çarşamba işler normale döndü. Kandıra sahillerini çok severim. Ama yaz aylarında çok kalabalık olduğu için gitmem. Bizim çarşamba günleri Kandıra gezilerimiz, sonbaharın ikinci yarısı, kış ve ilkbaharın ilk yarısında, yani ekim- nisan arasındadır. Sahiller bomboş olur.. Balık av mevsimi açılmıştır, Kerpe’deki balıkçı Rahmi Karagöz’de en taze balıklar bulunur. 
Hele hava soğuksa, Karagöz’de bir de fındık kabuğu sobası yanıyorsa, çok büyük keyiftir.. 
Yazın Kerpe gezileri askıya alınınca, geçen çarşamba iki aylık hasretin ardından gelen tatil gününde rotayı Karamürsel’e çevirdik. Sevgili eski patronum Nazif Çanakçılı ile, her defasında olduğu gibi, Karamürsel’e gidene kadar bütün beldelerin içine girdik, sahil turu yaparak Coşkun Balık’ın yolunu tuttuk. 
……….
Önce Değirmendere’ye Yüzbaşılar sahilinden girdik. Kuruçeşme’den tekrar D-130’a çıktık. Sonra Halıdere’ye en batı ucundan girdik, boydan boya geçip, tekrar D-130’a çıktık. Ulaşlı sahiline girdik. Ulaşlı sahili, yaz sezonunda araç geçişlerine kapatılmış. Arkadan dolaştık, beldenin öbür ucundan tekrar yola çıktık. Tabii, Ereğli’ye de girdik. Bozdağ Durağı mevkiinden, en batıdan girip, Defne plajını geçtikten sonra, en doğu ucundan D-130’a döndük. 
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi sahil düzenlemesi konusunda gerçekten mükemmel işler yaptı. Ayrıca, kim ne derse desin, İzmit Körfezi temizlendi. Artık pek çok yerden İzmit Körfezi’nde denize girmek mümkün. Değirmendere çok kalabalıktı. Halıdere alabildiğine boş ve ıssız. Ulaşlı da öyle, sessiz, kendi içine kapanmış. Ereğli’de nispeten hareket var. Karamürsel’deki Altınkemer plajında kumların üzerinde oturacak yer bulamazsınız. 
Özellikle Halıdere, Ulaşlı ve Ereğli sahillerinde çok güzel doğal plajlar var. Ama boş.. Çoluk çocuk denize giriyor. Bu beldelere gelen giden yok. 
Oysa bu mevsim gidin Kandıra sahillerine,  Kerpe’ye, Sarısu’ya, Babalı’ya kumsallarda ayakta duracak yer bulamazsınız. 
……….
Belki Değirmendere’nin ihtiyacı yok. Değirmendere’ye insanlar yemek-içmek için geliyorlar. Her daim kent içi turizm Değirmendere için hareketli. Ama Halıdere, Ulaşlı, Ereğli öyle değil.. Bu yaz aylarında bile gelen giden yok. Ticari işyeri neredeyse kalmamış. Ereğli’nin biraz hareketi olsa da Halıdere ve Ulaşlı kabuğuna çekilmiş. Oysa sahilleri mükemmel. İster deniz kenarında yürüyüş yapın. İster, bulunduğunuz yerden “Ben çok terledim” deyin, kendinizi denize atın. 
Halıdere sahilinde yapımına başlanan iskeleler bitirilmemiş. Körfez kıyılarında her yerde amatör balıkçıları görebiliyorsunuz. İzmit Körfezi’nde balık da var artık. Amatör balıkçılık da çok büyük ilgi görüyor.. 
Sahilleri baştan başa geçerken düşündüm.. Neden hiç değilse yaz aylarında İzmit’ten bu Körfez kıyılarındaki beldelere doğru dürüst bir deniz trafiği başlatamadık. 
Büyükşehir ilk yıllarda pek hevesliydi. Taa Norveç’lere gittiler. En pahalı, en çok mazot yakan deniz otobüslerini aldılar. Büyükşehir’in elinde birkaç tane de yolcu vapuru vardı. Ama bir türlü doğru dürüst işletemediler. Deniz Otobüsleri satıldı mı, elde mi kaldı bilmiyoruz. Vapurlar doğru dürüst ve işlevsel şekilde kullanılmıyor. Geçenlerde bir tanıdığım Büyükşehir Vapuru ile hafta sonu mehtap turuna çıkmak istemiş. Yaşadıklarını bana anlatırken, neredeyse ağlayacaktı. “Mehtap turları tam bir rezalet.. Partide görevi olan, ya da Büyükşehir’de çalışanlar, erkenden gelip, birer çocuk oturtarak bütün masaları tutmuşlar. Vapura girdim, boştu. Ama masalar tutulmuş. Oturacak yer bulamadım. Vapurun çaycısı, kendi tanıdıklarına, ailesine cam bardakta, diğer yolculara mika bardakta çay servisi yapıyor. Mehtap Turunda bile torpil var. Hatır gönül, rütbe var. Etraf pislik içindeydi, pişman oldum” dedi.
……….
Bu mevsim, İzmit iskelesinden  yarım saatte, bir saatte bir vapur, bir deniz otobüsü, ya da bırakın bunları İstanbul Boğazı’nda çalışanlar türünden bir yolcu teknesi  hareket etse.. Değirmendere-Halıdere-Ulaşlı-Ereğli-Karamürsel yapsa. Talkım tıklım dolar. İnsanlar denize girmek için, amatör balıkçılar olta atmak için bu tekneyi doldururlar. 
Üstelik Halıdere, Ulaşlı ve Ereğli’nin böylesi harekete, iç turizme çok ihtiyacı var. 
Ama yok.. Sahiller düzeltilmiş,  deniz temizlenmiş, şu sıcak yaz günlerinde İzmit’te bunalan insanların püfür püfür bir deniz taşıtı ile bu beldelere gitme imkanı yok. Doluşuyorlar Gürkan Turizm’e ver elini Kandıra sahilleri. Oralar tıklım tıklım.. İzmit Körfezi aynı deniz imkanını sunuyor, bomboş.. İn cin top oynuyor. 
Büyükşehir deniz yolculuğunu beceremedi. Tamam, kış aylarında çalışmasınlar. Ama hiç değilse yazın.. Saat başı İzmit ve Karamürsel’den karşılıklı birer yolcu teknesi hareket etse,  sahildeki bütün beldelere uğrayarak gidip gelse, herkes kazanır.. 
Bu kadar basit bir işi organize edemiyor olmak, bu kent adına gerçekten çok önemli bir kayıptır. İyi pazarlar. 
Bu yazı toplam 553 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum