• BIST 79.431
  • Altın 126,432
  • Dolar 3,0980
  • Euro 3,3824
  • Kocaeli 12 °C

Sahipsiz Halıdere…

Cem ŞAKOĞLU
Yaklaşık yirmi senem geçti Halıdere’de. Bunu daha önceki birçok yazımda da belirttim. Onun için bana inanılmaz fazla şey ifade ediyor. Çocukluğum, gençliğim, deniz, balık, kiraz, kestane, Ayşe Kadın fasulye, elalem amcanın bağları, Napolyon kirazlar, mis gibi kokan domatesler, kestane balı, koy, eski yalı, beldenin ortasındaki vapur iskelesi, akşamları öbek öbek yürüyen insanlar, kahveler, kafeteryalar, dondurmacı Turan, birlikte yaptığımız ve amiyane tabirle sıcak sıcak yediğimiz dondurmalar, Allah Rahmet eylesin Kahya Bakkal, ki bütün köyün ve hatta yazlıkçılık yapan herkesin üzerinde hakkı vardır, Halıdere’de yaşayanlar da, yazlıkçılık yapanlar da ne demek istediğimi anlamışlardır, Allah Rahmet eylesin Halıdere’nin bana sorarsanız bir dönemki sembolü Özgür, Belediye Başkanı Niyazi Çakır, Kaptan amca düdük çal diye bağırdığımız ve onlarında bizi kırmadığı vapurlar, gezi teknelerinden yapılan isim isim anonslar, bir Halıdere klasiği Siyah Beyaz En Büyük Beşiktaş, Sarıoğlu tesisleri, Gafur ağabeyin benzinliği, bir dönem video seyretme mekanımız benzinlikteki Hocanın kafesi, Roma mezarlığı, Gonca mevki, Değirmendere ve Yalova Aydın Kent sitelerine ve daha sonraları Çınarcık’a kaçış. Çıstak çıstak arabalar, vay bizim kıza baktın, vay müziğin sesini çok açtın, vay kaşının üzerinde gözün var, vay yazlıkçı, köylü, Karamürsel İzmit minibüslerinde alt alta üst üste yıllarca geçen vay anam vay zamanlar. Şimdi hangisini yazsam, yazmadığım kısım öksüz kalır. Boksör’ün birahanesini, Aycan’ın kafesini, depremde denize giden koydaki kafeteryayı, Koy Sitesi Birlik Apartmanlarını, Mavi siteleri, yıllar yılı vapur iskelesinde balık tutan balıkçı teyzeyi, vefat ettiyse Allah Rahmet Eylesin Macide Teyzeyi ya da Mükremin’i hangisini yazmazsınız? Fuar zamanı minibüsler dolusu fuara kaçışlarımızı, babalardan gizli kaçırılan arabaları ve eninde sonunda bir yerlere girerek yapılan kazaları, Gölcük, Değirmendere, Halıdere, Ulaşlı, Ereğli kavgalarını, gece oldu mu canti giyinmelerimizi, sabah oldu mu kumda maç etmelerimizi, bir dikişte içtiğimiz kolaları, ıslak mayolar ve buruşan parmaklarla akşamı ettiğimiz günleri, aşık olduğumuz, sakladığımız, söyleyemediğimiz, heyecandan öldüğümüz günleri unutabilmek mümkün mü? Bir de bütün bunları yüreğinizde biriktirmişken Halıdere’den vazgeçmek, bütün idareciler öylece terk edip gitmişken, öylece sahipsiz bırakmak mümkün mü?
Şimdilerde moda Halıdere. Herkes yazıyor gazetelerinde, köşelerinde, manşetlerinde. Değinen herkesin ellerine, emeğine, yüreğine sağlık. Bir kangren gibi süren taş ocağı cinayetlerinin sonucu ne olacak çok merak ediyorum. Kaşıyanlar, kapatmaya çalışanlar, siz ne karışıyorsunuz diyenler, devletteki dayılarına havale edenler, tehdit edenler, yalaklar, yalakalar, menfaat için köyünü satmak anlamına gelip susanlar. Ne ararsanız var. Hani eskiden sinemalarda kullanılan bir söz varmış ya ‘Tekmili birden’ diye aynen öyle. Bitmez bir film. Arkası yarın gibi. Halk mı kazanacak yoksa devlette adamı olanlar mı belli değil. Ancak son aldığım duyum (ki bunu asla yapmamaları gerektiğini kendilerine belirttim) Halıdere halkı seslerini ulusal medyaya duyurmak için farklı bir eylem yapmanın, yol kesmeye varan, ucu çok fena yerlere gidebilecek planlar yapan insanlar var. Canına tak etmiş ve bu sahipsizlik içerisinde kendisine amiyane tabirle sahip çıkabilecek birilerini böylesine ilkel bir yöntem ile aramak onların ayıbı mıdır yoksa onları buralara zorlayan idarecilerimizin, yöneticilerimizin mi belli değil. Ancak yine de söylüyorum, bekleyip göreceğiz. Adalet nasıl tecelli edecek, hak hukuk, halkın sesi nasıl duyulup dinlenecek, halk mı yoksa rant mı desteklenecek göreceğiz. 
Tüm bunların yanında bu gün ki Sahipsiz Halıdere başlığımın ana konusu Taş Ocağı konusu değil. Halıdere son günlerde sürekli konu ile ilgili anıldığı için öyle bir girizgah yaptım. Yoksa bu kez anlatmaya ve aktarmaya çalışacağım konu memlekette inatla yok edilmeye çalışan tarımcılığın Halıdere ayağına sürekli indirilmeye çalışılan darbe. Tabi sadece Halıdere için geçerli değil bu yazacaklarım ama ben kendi bildiğim beldeyi yazıyorum şu an. Çocukluğumuzda Halıdere’nin dağlarına çıkardık. Kiraz, kestane ağaçlarından, erik, malta eriği ağaçlarından, üzüm bağlarından, domates, patlıcan, biber tarlalarından geçemezdik. Yazarken aklıma geldi, hayvancılıkta da en çok keçi besiciliği yapılırdı. Bir kere kestane ağaçları o kadar yoğun ve gürdü ki, kestane zamanı ormanlar insanla dolardı. Sonra Tüpraş’ın ilk zamanları ile birlikte zehirlenmeye başladı Kestane ağaçları. Meyve vermemeye ve bir dönem sonra yabanlaşmaya başladı. Bizim normal kestaneler oldu mu size yaban kestane ağacı. Şimdi o zamandan bu yana meyve vermeyen sallıyorum ama 100-200 senelik yaban kestane ağaçları var bağ bahçe sahiplerinin arazilerinde. Yani bunlar kendi ektikleri ama artık yabanlaşan ağaçlar. Ancak özel mülkiyet alanlarının orman kategorisine sokulması ile birlikte şimdi devlet bu bahçelerin sahiplerine bu ağaçlar üzerinde hiçbir şey yaptırmıyor. Kestirmiyor mesela. Kesersem ancak ben keserim diyor. Şimdi mesela Halıdere’li çiftçiler yaban kestanelerini budamak ve aşılamak istiyor. Yani yaban kestanesini aşılayıp, aşılı kestane haline dönüştürmek ve ürünü kullanmak, toplayıp satmak istiyor. Arsa çiftçinin kendi arsası, yabana dönüşen, ki bunu fabrikaların kimyasalları sayesinde ve kendi hiçbir katkısı olmadan  olan yaban kestane ağaçlarını yeniden eski haline döndürmek ve mahsul almak istiyor. Tabi bu aşılama olayı için budama anladığım kadarıyla ağacın köküne yakın bir yerlerden yapılıyor. Çiftçi yaban kestanesini aşı yapmak için kesecek ama devlet ‘YOK’ diyor. Devlet bir adama bir kere yok dedi mi Allah muhafaza iflahını kesmeye kadar gidebilir. Devletle inatlaşmaya gittiysen hele zaten küllüm yandın. Tabi ki sözüm dayısı olan, devlete sırtını dayayan, devletin kimi idarecilerinin de kendi sırtlarını dayadıkları amiplere değil. Normal ve bir dönem milletin efendisi olarak anılan köylüden bahsediyorum. Yani bizim çiftçimizden. Adamın tek derdi geçimini sağlamak. Bahçesinde artık fosilleşmiş ve ürün almak adına, kazanç adına hiçbir işe yaramayan, kesip satmak için deseniz asla izin verilmeyen, yahu kesip aşılayalım deseniz ‘YOK’ denilen kabız bir durum çok afedersiniz. Biliyorum biraz kaba tabirler oluyor ama bu beldenin halkına yapılan kabalıkların yanında inanın çok zarif kalıyor bu tabirler. 
Sen adamın tarlasını zaten özel mülk kapsamından orman alanına çevirmişsin. Adam bahçesindeki ağacı kesip kışlık odun yapacağım dese, hadi deki bunu gizliden yapmaya kalksa, ola ki yakalarsan kestiği motoruna el koyuyorsun, arabasına, hayvanına vs. bu işi neyle yaptıysa ona el koyuyorsun. Adamı ya da kadını her ne ise mahkemeye veriyorsun. Yahu burası benim, bu ağacı ben diktim diyemiyor. Olmaz burası orman diyorsun. Tamam arkadaş ben hepsinde seni anlayacağım ve diyeceğim ki ormanı korumak için, yeşili yaşatmak için yapıyor diyeceğim ama, sen kendini yalanlıyorsun be kardeşim. Köylüye çiftçiye kendi bahçesindeki ve kendi elleriyle diktiği ağacı aşılamak için bile kestirmezken, Allah’ın dağını babanın malı gibi taş ocaklarına neredeyse bir de ellerini öpüp veriyorsun. Nasıl olacak bu durum şimdi? Nasıl yapacaksın bu işin açıklamasını şimdi? Köylü kendi ağacını kesemeyecek, sen ormanı bırak ağaç kesmeyi, leblebi tozuna çevireceksin. Bildiğin dağ yok olacak ama sen iki kestane ağacını aşılamak için köylüye ağacını kesemezsin kardeşim diye eziyet edeceksin. Ayıp edeceksin ve çok da ayıp ediyorsun dahası. 
Şimdi insanın aklına şunlar da gelmiyor değil. Arkadaş sen tarımcılık ölmesin ilerlesin diye Doğu’ya, Güneydoğu’ya, Karadeniz’e teşvik vereceksin ama iş benim kentime, benim köyüme geldiğinde tarımı, çiftçiliği, üretimi bitirmek için doğayı katledecek ya da tarım yapması için köylüme izin vermeyeceksin. 
Yahu Cem Şakoğlu sende amma uzattın bu işi, alt tarafı Halıdere diyenler vardır mutlaka. Ya da ne bitmez Halıdere sevdasıymış bu kardeşim, ya da bu herif kim ya, bunun bu işten menfaati ne diyenler olabilirler. Hem de çok büyük menfaatim var. Hayallerim benim Halıdere. Birçoğunuzun köylüsünü, komşusunu sattığı, siyaset uğruna, para, pul, menfaat uğruna çoğu zaman bir gözünü kapatarak ihanet ettiği Halıdere benim hayallerim. Dostlarım var benim Halıdere’de. Hala büyük bir keyifle oturup çay kahve içtiğim, sohbet ettiğim. Karşılıklı hiçbir beklentisiz, sadece yarın birbirimizin tabutuna kim önce giderse el vereceğimizi bildiğimiz dostlarım var. Beni tanımasalar bile benim çok sevdiğim Halıdere köylüsü, çiftçisi var. Hala büyük bir keyifle ilaçlık gibi kalan o Ayşe Kadın Fasulyeyi almak için, o kestane balını almak için, o canım köy domatesini ilaçlık kadar bile olsa bulmak için aşkla geliyorum ben Halıdere’ye. Sadece ben kazanayım, ister doğa ölsün, ister tarım bitsin, ister çocuklarımızın geleceği sönsün mantığı ile Halıdere’li olanlardan değilim ben. Nüfus cüzdanımda ‘HALIDERE’ yazmıyor doğum yeri olarak ama birçoğunuzdan çok memleketim benim HALIDERE.
Onun için bu gün yazdığım gibi yarın da yazacağım. Kötüyü yazdığım gibi İnşallah iyi şeyleri de yazacağım. Adalete ve devlet yapısına olan inancım her geçen gün zayıflasa da, biz devlete olan inancını yitirmemek için gayret sarfeden insanlar olmaya devam edeceğiz. Bekleyeceğiz bakalım. Taş ocağında devletin ve yetkililerin alacağı tavrı bekleyeceğiz. Bekleyeceğiz bakalım ormanın katledilmesine izin verirken, çiftçinin kendi ağacını aşılamak için kesmesine izin verecekler mi bekleyeceğiz. Sonra her şeyi hep birlikte göreceğiz. Bu gün göremezsek, yarın hesap gününde hep birlikte göreceğiz. Çünkü siz bazı şeyleriniz görünmüyor zannederken bile o her şeyi gören Allah’ın sizi de gördüğünü görmez gibisiniz. 
Kim bilir bir gün Halıdere’nin makus talihi ve hatta maalesef Sahipsiz Halıdere’nin makus talihi kendisine, köylüsüne ve çiftçisine sahip çıkacak bir idareci, bir yöneticinin ‘Hakikaten bu insanlara büyük haksızlıklar yapmışız’ özrü ile dönecektir. Göz boyamalık, birkaç kişinin menfaatini sağlayıp susturmalık hareketlerle değil, Halıdere’nin köylüsünün çocuklarının da faydalanabileceği yatırımlarla ve girişimlerle bu vefasızlık kırılacaktır. Şimdilik hayal gibi görünse de, dedim ya Halıdere benim hayalim, çocukluğum, gençliğim, Rahmetli Babam. Şimdi Halıderelilere de, yöneticilere de, idarecilere de, köylüsüne de, çiftçisine de, emeklisine de, işçisine de soruyorum ‘HALIDERE SİZİN NEYİNİZ?’ 

DERİNCE KIRIM TATARLARI ANITI GECE YARISI NE OLDU?
Enteresan bir memlekette yaşıyoruz. Memleket olarak da enteresanız, şehir olarak da. Hatta yapısal olarak da enteresanız. Bir gün yaptığı işler yüzünden alkışlar tuttuğunuz kişi veya kişiler, birkaç gün sonra yaptığı bir başka işle sizi dumura, sükûtu hayale uğratabiliyor. Ki yazacağım durum inanın sükûtu hayalden öte bir durum. 
Ben Allah yattığı yeri Nur, mekânını Cennet eylesin Rahmetli Babam tarafından Kırım Tatarıyım. Bu tespiti konunun başında kasıtlı olarak yaptım ki, yarın yazıyı okuyan ve iyi niyetli olmayan kişi ya da kişiler tarafından bu adam bu yazıyı şu şu sebepten dolayı yazmıştır gibi bir Amerika’yı yeniden keşfetmiş ya da kuş kondurmuş gibi kişilere aktarmasın. İşi kalkıp etnik köken ya da işi hafifletebilecek başka bir konuya çekmesin. 
Derince binlerce Kırım Tatarının yaşadığı bir bölge. Dahası Kırım Sürgününden Romanya üzerine kaçan Kırım Tatarlarının Mustafa Kemal Atatürk Tarafından Türkiye’ye getirtilerek yerleşimlerine izin verilen yer Derince. Ve hatta dahası Derince’ deki ilk yerleşim Kırım Tatarları tarafından yapılıyor. Onun için Derince ve Kırım Tatarlarının birbirleriyle ayrıştırılması gibi bir durum söz konusu bile olamayacak durum. Sakın yanlış algılanmasın burada Kırım Tatarlarını toplumdan ayrıştırmaya çalışıyorlar gibi bir tespit yapmıyorum. Çünkü yok öyle bir durum. Demem şu ki Derince’nin yerleşim bölgesi olması ilk kez Kırım Tatarları ile başlamış. 
Bölgedeki yoğun Tatar nüfusundan dolayı ve bölgede görev yapan Kırım Tatar Derneklerinin talepleri doğrultusunda, kendi söylemiyle eski belediye başkanı Sayın Aziz Alemdar’ın ‘Bir Vefa duygusu olarak yaptırdık’ dediği Kırım Tatarları Anıtı yaptırıldı. Bu bir saat kulesiydi ve temsili olarak eski Kırım toprakları olan Ukrayna’da Kırım Özerk Türklerinin Başkenti sayılan Simferepol meydanındaki saat kulesine çağrışım yapması adına yapılmış bir yapıydı. Yapıydı diyorum çünkü artık o yapı o meydanda maalesef ki yok. 
Şimdi açık konuşmak gerekirse, dışarıdan ahkâm kesmek, belediyelere, belediye başkanlarına ya da onların fikirlerine dışarıdan müdahale etmek çok doğru bir durum değil. İşin iç yüzünü bilmeden atıp tutmak fotoğrafın karanlık yüzü. Onun için bunu bu şekilde algılamanızı istemiyorum. Çünkü yaptığınız ya da yapacağınız iş şayet ki gerçekten sakil bir düşünce değilse, yapacağınız işi insanlardan habersiz ya da gecenin yarısını geçen bir vakitte yapmazsınız. Yazımıza konu olan bu anıt geçtiğimiz günlerde Kırım Türklerinin Derince’ye yerleştikleri alan olan Derince Meydanından bir gece yarısı operasyonu ile kaldırılmıştır. Olay vukuu bulduğunda saatler 01.00 civarıdır. Olayın vukuu bulduğu tarihte ya da tarihe kadar Derince’deki hiçbir Kırım Tatarı Derneği ile yani hiçbir STK ile konu paylaşılmamış, fikir sorulmamış, bilgi aktarılmamıştır. 
Gece meydandaki hareketliliği gören Kırımlı vatandaşlarımız yıkım olayının fotoğraflarını kendi kameralarıyla tespit etmiş, fotoğraflarını çekmiş ve kendi sosyal medya sayfalarından paylaşarak aralarında haklı bir kamuoyu oluşturmuşlardır. Şimdi olayı bir gözünüzün önüne getirin ve lütfen önyargısız kendinizi onların yerine koyun. Bu insanların ataları öz vatanlarından sürgün edilmiş. Kırım Türkü olarak anıldıklarından dolayı Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından bu bölgeye getirilerek yerleştirilmiş. Kırım’da yaşayan soydaşları daha çok kısa bir süre içerisinde bu artık kaçıncı olduğu unutulan bir işgal daha yemiş ve Türk hükümetinin konu ile ilgili girişimlerini hassasiyet ile takip ederlerken, Derince’de bir gece yapısı operasyonu ile meydandaki anıt gece yarısı sanki yangından mal kaçırılırcasına ortadan kaldırılmıştır. 
İşin daha vahim tarafı ne biliyor musunuz? İsim vermek istemiyorum ama o bu yazıyı okuyunca kendisinin olduğunu çok iyi anlayacak bir üst düzey yönetici diyelim ki çok net bir nokta atışıyla kendisini iyice zor konuma sokmayalım, Kırım derneklerinden birisinin idarecisine son derece acı sözlerle ‘Orada orak çekiç motifleri vardı’ diyebilmiştir. Hemen konunun özünü açıklayalım ki, o meydanda hiçbir zaman orak çekiç motifleri olmamıştır. O motifler Kırım Özerk Türklerinin bayrağının üzerindeki Tarak damgasıdır ki, o damga Türk kimliğinin sembolüdür. Ki bir rivayete göre de terazi şekli ile adaleti temsil ettiği söylenmektedir. Konunun orak çekiçle ve çekilmeye çalışılan tarafla uzak yakın alakası yoktur ve işte ayrışım burada maalesef bazı arızalı beyinlerde başlamıştır. 
Motifin orak çekiç motifi olmadığı kendisine ifade edilen üst düzey yönetici bu kez ‘Ben beğenmedim, saat kulesinin Kırım Tatarlarını temsil ettiğini sanmıyorum’ gibi bir söylemin içerisine girmiştir. Bu çok şahsi bir düşüncedir ve bir toplumu temsil ettiği düşüncesi ile yapılan bir anıtın, şahsi bir fikir ile bir gece yarısı operasyonu ile ortadan kaldırılması inanılmaz manidardır. 
Siz vefa amaçlı yapılmış, bir toplumu temsil eden bir yapıyı sorgusuz sualsiz bir gece yarısı operasyonu ile ortadan kaldırıyorsanız bu işte bir şeyler vardır. Yoksa bile insanlara siz bunu böyle algılatırsınız maalesef. Tepki almamak için yapılır gece yarısı operasyonu ve bu zihniyetin adı ben yaptım oldu mantığıdır ki, bu o belde halkının oylarını alan birisi için son derece acı bir durumdur. Şayet bu operasyon yukarılardan gelen bir emir ile yapılmışsa durum vahimdir. Yok eğer şahsi olarak belde belediye başkanının fikri olarak uygulanmışsa o zaman daha da vahimdir. Keşke bu iş buralara gelmeden Kırım Tatarları Dernekleri yetkilileri ile konuyu istişare edip, bir plan doğrultusunda bu iş uygulansaydı. Keşke insanlar iyi niyeti o zaman algılayabilseydi. Şimdi ki durum tamda şuna benzedi ‘Dal rüzgarı affetmiştir ama kırılmıştır bir kere’ 
Şimdi siz istediğiniz kadar STK’ları ziyaret edin, ki bu ziyaretlerde yanınıza istediğiniz kadar Kent Konseyi Başkanını alın ve ne anlatırsanız anlatın, siz o insanları bir nevi yok sayarak gizli saklı yapılan bir gece yarısı operasyonu ile koca bir meydan anıtını ortadan kaldırdınız. Bakalım bunun bir sonrası nasıl gelecek. Bildiğiniz ortadan kaldırılan bu anıtın yerine bakalım Derince Belediyesi yetkilileri, yöneticileri, başkanı nasıl bir proje ortaya koyacak. Ya da koyacak mı? Ya da yine kişisel bir uygulama ile, ‘madem bana muhalefet ediyorsunuz, artık hiçbir şey yapmıyorum’ mu denilecek. 
Bakın bu işin karşılığı hiçbir şey değildir. Karşılığı yoktur bu kırgınlığın ama eğer bir toplumu temsil eden böylesi bir anıtı ortadan sorgusuz sualsiz, saçma sapan sebepler uydurarak kaldırıyorsanız, inşallah ki yerine çok daha iyisini, çok daha iyi bir yere yapmanız beklenir. Ben böyle olacağına inanmak istiyorum. Benim tanıdığım Ali Haydar Bulut bu işi bu şekilde bırakmaz. Bırakmamalı. Şayet bırakırsa ne olur? Ne olur biliyor musunuz, yok oy alamaz, yok itibarı düşer, yok Kırım Tatarları tarafından falanca olur fikirlerini geçin. Bildiğiniz ayıp olur. Hem de çok ayıp. Kişiye değil, bir topluluğa karşı, Türklüğü temsil eden, Türk olduğu için vatan topraklarından sürgün edilmiş bir topluluğa karşı çok ayıp edilmiş olur. Ki bu ayıbı şayet biraz tanıyabildiysem kendisini Sayın Ali Haydar Bulut yapmaz. Öyle temenni ediyorum ve haberi de bütün içtenliğimle takip ediyorum. Saygılarımla..

DEDİKODU…
Adamın biri nam salmış bir bilgeye gelmiş ve dedikodu yaptığını bundan pişman olduğunu söylemiş. Affedilmeyi beklemiş. Bunun üzerine bilge seni affederim ve affedilmeni sağlarım belki  ama bunun için yarın köy meydanına,  kuş tüyü yastık alarak gel ve beni bekle demiş.
Bilge boşuna bilge olmamış amacı dedikoducuya ders vermekmiş.
Köy meydanında buluştuklarında bilge elindeki makası dedikoducuya vermiş ve kuş tüyü yastığı kesmesini istemiş.
Dedikoducu denileni yapmış, tüm tüyler etrafa saçılmış,uçuşmuş.
Bilge haydi şimdi hepsini topla demiş dedikoducuya, fakat nasıl olur demiş dedikoducu, her bir tüy başka yere gitti, bahçenin arkasına bile uçtular, demiş.
Bilgede bunun üzerine işte dedikodu böyle bir olgudur.
Temizlenemez, toplanamaz demiş.
TEMEL’CE..
Bir sarışın, bir kızıl ve bir esmer kız yanmakta olan bir binanın çatısında mahsur kalmışlar. İtfaiye hemen olay mahalline gelmiş, gerekli cihazları çıkarmışlar. Çatıdan atlayanlar için yanlarında getirdikleri çarşafı gerdikten sonra, çatıya doğru seslenmişler :
- Atlayın, bakın bu tek şansınız
Esmer olan kız çatının kenarına kadar gelmiş ve kendisini aşağıya bırakmış. Tam çarşafa gelirken, itfaiyeciler bir den çarşafı kenara çekmişler. Esmer kız domates salçası gibi yere yapışmış.
İtfaiyeciler tekrar çatıya seslenmişler:
- Hadi atlayın Yoksa kurtulamayacaksınız.
Kızıl saçlı aşağıya bağırmış,
- Atlamam. Biraz önce yaptığınız gibi çarşafı çekersiniz siz.
İtfaiyeciler;
- Hayır çekmeyiz. Biz sadece esmerler için bunu yaparız.
Kızıl saçlı da kendisini çatıdan aşağıya bırakıvermiş. İtfaiyeciler esmer kızda olduğu gibi yine aniden çarşafı kenara çekince, kızıl saçlı kız da elmalı kek gibi yere serilmiş.
Çatıda sadece sarışın kalmış. İtfaiyeciler daha önce yaptıkları gibi :
- Atla, atla. Yoksa yanarak öleceksin
Sarışın:
- Kesinlikle atlamam. İki arkadaşım atladığında çarşafı çektiniz. Ben atlarken de çekersiniz. 
İtfaiyeciler:
- Bu defa çekmeyeceğiz. Söz veriyoruz.
Sarışın kız;
- Bakın sizin çarşafı çekmeyeceğinize güvenmiyorum. Şimdi çarşafı yere bırakın ve etrafından çekilin.
GÜNÜN ÖZÜ..
Tenini besleyip geliştirmeye bakma, çünkü o toprağa verilecek bir kurbandır. Sen gönlünü beslemeye bak.
Bu yazı toplam 275 defa okunmuştur.
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÖNE ÇIKANLAR
  • Başiskele’deki arazinin durumu
  • Levent Yarımel’in ardından
  • Acıtma
  • Özgür Kocaeli mobil uygulamamız yayında
1/20
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Özgür Kocaeli | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0262 331 11 11 Faks : 0262 321 21 37