1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Şaibeli imar tadilatını mahkeme durdurdu
Şaibeli imar tadilatını mahkeme durdurdu

Şaibeli imar tadilatını mahkeme durdurdu

Kocaeli Büyükşehir Belediye Meclisi’nde Başkan Karaosmanoğlu’nun ısrarı üzerine AKP’li üyelerin oylarıyla 2009 yılında onaylanan, kamuoyunda çok tartışılan, Eski Gölcük Yolu üzerindeki akary

A+A-

Kocaeli Büyükşehir Belediye Meclisi’nde Başkan Karaosmanoğlu’nun ısrarı üzerine AKP’li üyelerin oylarıyla 2009 yılında onaylanan, kamuoyunda çok tartışılan, Eski Gölcük Yolu üzerindeki akaryakıt istasyonu ile ilgili imar planı değişikliği konusunda Kocaeli İdare Mahkemesi, oy birliği ile “Yürütmenin durdurulması” kararı verdi.

Haymanalı dava açmıştı

Büyükşehir Belediye Meclisi, İzmit Belediye Meclisi’nde onaylanmayan, Başkan Karaosmanoğlu’na yakınlığı ile tanınan işadamı Mustafa Ekşi’ye “Kıyak” olduğu öne sürülen söz konusu imar planı tadilatı ile, ticaret alanı olan bölgede akaryakıt ve LPG istasyonu kurulmasına yönelik imar planı değişikliği yapmıştı. Bu konuyu başından beri takip eden ve karşı çıkan CHP’li Meclis üyesi Ali Haymanalı, Kocaeli İdare Mahkemesi’nde dava açmıştı.

Yasalara uymuyor

Kocaeli İdare Mahkemesi, dava ile ilgili kararını oy birliği ile aldı. Mahkemenin gerekçeli kararında, söz konusu arazide akaryakıt ve LPG istasyonu kurulmasının, bu konuyla ilgili yasalara kesinlikle uymadığı, imar planı değişikliğinde kamu menfaati bulunmadığını belirtiyor. Büyükşehir Belediyesi, bu alanla ilgili yasalara uymayan imar planı değişikliğini yaptıktan sonra, arazi sahiplerine akaryakıt istasyonu inşaatı için de ruhsat vermişti. Mahkeme, yürütmeyi durdurmanın ardından işlemin iptaline de karar verirse, bu arazi üzerinde yapılan yatırım da boşa gitmiş olacak.

Haymanalı soruyor

Büyükşehir Belediyesi icraatlarına yönelik hukuki girişimleri ile tanınan CHP’li Meclis üyesi Ali Haymanalı, İdare Mahkemesi’nin bu kararı üzerine dün yaptığı yazılı açıklamada şunları söyledi: “İmar komisyonunda oy birliği ile reddedilen ve aynı gün Meclise komisyon raporu değiştirilerek getirilen söz konusu plan tadilatı sonrasında, mahkeme kararını beklemeden akaryakıt istasyon inşaatı ruhsatını veren kamu görevlileri ve imar plan tadilatını uygun gören imar daire başkanının şimdi ne düşündüklerini merak ediyorum. Meclis toplantılarında Sayın Başkan’ı ve Sayın Şeker’i sürekli olarak kişilere rant kazandırmaya yönelik imar tadilatlarından vazgeçmeleri konusunda uyarmama rağmen, bu uygulamaları sürdürmeleri bize yargıya gitmekten başa çare bırakmamıştır.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.