1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Sakaryalılar tribünler boş kalır diye boşuna heveslenmesin
Sakaryalılar tribünler boş kalır diye boşuna heveslenmesin

Sakaryalılar tribünler boş kalır diye boşuna heveslenmesin

Sakaryaspor ile oynayacağımız önemli ve anlamlı maç öncesinde önemli gelişmeler, daha doğrusu kararlar var. Salı günü toplanan İl Güvenlik Kurulu, Beşiktaş-Bursa maçı öncesinde yaşanan olayl

A+A-

Sakaryaspor ile oynayacağımız önemli ve anlamlı maç öncesinde önemli gelişmeler, daha doğrusu kararlar var. Salı günü toplanan İl Güvenlik Kurulu, Beşiktaş-Bursa maçı öncesinde yaşanan olayları ve iki kulübün kongre kararı almasını dikkate alarak deplasman seyircisine uygulanan yasağın devam etmesi yönünde bir karar almıştı. Kurulun 13 üyesi vardı. Kocaelispor Kulübü ile ASKF yasağın kalkması yönünde oy kullanırken, diğer 11 isim yasağın devam etmesi lehine oy kullandılar. Yasağın devamı 11'e 2 oy çokluğuyla kararlaştırıldı. Özellikle Kocaeli emniyetinin çekinceleri vardı. Emniyetin ısrarı ve kararlı duruşunun alınan kararda önemli etkisi vardı. Hepimiz İl Güvenlik Kurulu'ndan çıkan karara saygı duyduk. Ben köşemde kararın doğru olduğu yönünde bir yazı yazdım. Meslektaşlarımın genel düşüncesi de bu yöndeydi.

Yasağı valimiz kaldırdı, sakaryalıları maça davet etti

Yasağın devam etmesiyle ilgili karar salı günü alınmıştı.  Perşembe sabah saatlerinde cep telefonum çaldı. Kocaelispor'un duyarlı taraftarlarından sevgili Gürkan Kaygusuz arıyordu. Gürkan, “Abi bir internet sitesinde yasağın kaldırılacağı yönünde bir haber okudum” dedi. Şaşırdım. Hemen bir araştırma yaptım. Haberin doğru olduğunu öğrendim. Önce gelen haberler Sakarya Valisinin devreye girdiği bizim Valimizin de onay verdiği yönündeydi. Sonradan öğrendik ki, teklifi bizim Vali Ercan Topaca yapmış. Bizzat Sakarya Valisini arayıp Sakaryaspor taraftarının maça gelebileceğini söylemiş. Hatta Vali ile Belediye Başkanını da maça davet etmiş. Valiler illerin mülkü amirleridir, en yetkili isimleridir. Onların kararlarına elbette saygı duymak, mutlaka bir bildikleri vardır diye düşünmek gerekir.

Valimiz Kocaelispor taraftarına güvenini ortaya koydu

Bu gerçeği bir tarafta koyalım. Diğer tarafa bakalım. İl Güvenlik Kurulu diye bir oluşum var. Bu oluşum Salı günü toplanıyor, sakıncaları var yasak devam etsin yönünde karar alıyor. İki gün sonra Sayın Valimiz, tam tersini söylüyor. Keşke Valimiz, bu düşüncesini İl Güvenlik Kurulu toplanmadan önce söyleseydi de, kurul aksi yönde bir karar almasaydı. Doğal olarak İl Güvenlik Kurulu zor durumda kaldı. Valimiz Sakaryaspor taraftarını davet ederek, bir yerde yasaklarla bir yere varılamayacağını vurguluyor, açık açık da Kocaelispor taraftarının misafirperverliğine güvenirliğini ortaya koyuyor. Kocaelispor taraftarının Valinin bu güvenini haklı çıkartacağına inancımız tam. Ancak rakip takım seyircisinden yana endişe taşıyoruz. Dileriz onlar da sağduyulu olur, en küçük bir tatsızlık yaşanmaz. Beşiktaş-Bursa maçının faturaları açıklandı. İki kulübe de ikişer maç seyircisiz oynama cezası geldi. Bu ceza dersliktir. Bir anlamda bize bir mesajdır. Hem Kocaelispor, hem Sakaryaspor aynı ağır faturayı ödemek istemiyorsa çok dikkatli hareket etmeli.

Sakaryaspor yönetimi başta sıcak bakıyordu

Bir başka gelişme maç saatiyle ilgili. Malum Kocaelispor'un maçın geceye alınması yönünde bir isteği vardı. Maç hafta içi olduğu için daha fazla taraftarın maça gelmesine imkan sağlamak içindi bu. Maç saatlerinin değişmesi için iki kulübün anlaşması şartı var. Bu nedenle Kocaelispor kulübü 3 Aralık'ta Sakaryaspor'a gece maçı teklifinde bulundu. O gün konuştuğumuz Sakaryaspor Başkanı kendileri açısından bir sorun olmadığını, yönetim kurulundan Kocaelispor'a olumlu bir cevap göndereceklerini söyledi. Hepimiz sevindik. Hatta ben köşemde Sakaryaspor başkanı Rauf Tunaboylu'ya teşekkür ettim. Sonra İl Güvenlik Kurulu toplanıp taraftar yasağı koydu. Sakaryaspor başkanı da “Taraftarımız gelemiyorsa gece maçının anlamı yok. Kocaelispor'un talebine olumsuz yanıt vereceğiz” dedi.

Taraftarımızdan korktular, gece maçına karşı çıktılar

Çok haklıydı Başkan. Hiç birimiz ona kızamadık. İki gün sonra Valimiz istedi, yasak kalktı. Bizim Vali Sakaryaspor taraftarını maça davet etti. Son derece güzel bir adımdı bu. Valimizin bu adımından sonra bekledik ki Sakaryaspor da gece maçına olumlu yanıt verir. Yapmaları gereken buydu. Ancak öyle olmadı. Sakaryaspor Kulübü yönetimi topu teknik direktöre attı, teknik direktörümüz istemiyor, gece maçında güvenlik açısından da sorun olur bahaneleriyle Kocaelispor'a olumsuz yanıt verdiler. Teknik direktör istemiyor, güvenlik açısından sorun olur dediğim gibi bir bahaneydi. Hepimiz çok iyi biliyoruz ki, Sakaryaspor'un maçı geceye aldırmamasında tek etken taraftarımızdan korkmalarıydı.

Biz elimizi uzattık, ama karşı taraf aynı yaklaşımı göstermedi

Hafta içi gündüz olursa tribünler dolmaz, rahat bir atmosferde istediğimizi alırız diye düşündüler. Gece olsa 15 bin taraftar önünde işleri hiç kolay olmayacaktı. Kendilerine menfaat sağlayacaklarını düşündükleri için maçın gündüz oynanmasında ısrar ettiler. Elbette ki bu yaptıkları etik olmadı. Kocaelispor Kulübü İl Güvenlik Kurulu toplantısında yasağın kalkması yönünde görüş belirtti, oy kullandı. Valimiz İl Güvenlik Kurulu'nun aksi kararına rağmen devreye girip yasağı kaldırıp Sakaryaspor taraftarını maça davet etti. Biz böylesine olumlu, duyarlı hareket edip, ezeli rakibimize elimizi uzatırken, onlardan aynı yaklaşımı göremedik. Sakaryaspor Kulübü yönetimini kınıyorum.

Son bir not. Sakaryalı dostlar maç hafta içi gündüz, tribünler boş kalır diye boşuna ümitlenmesinler, hayal kurmasınlar. Normal şartlarda elbette hafta içi o tribünleri doldurabilmemiz zor olurdu. Ancak artık ortada normal bir durum yok. Sakaryaspor yönetiminin gece maçına ret cevabı vermesi Kocaelispor taraftarlarını oldukça hırslandırdı. O gün kimse işe falan gitmez, tribüne koşar. Çarşamba günü İsmetpaşa Stadı tıklım tıklım dolar. O Sakarya takımı da puan değil, havasını alır. Gel 15 Aralık gel.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.