1. YAZARLAR

  2. Hayrettin ALBAYRAK

  3. Sakın ha, Başkan!
Hayrettin ALBAYRAK

Hayrettin ALBAYRAK

Yazarın Tüm Yazıları >

Sakın ha, Başkan!

A+A-

Kulübün geleceğini planlamak için eski borçtan kurtulmak gerekiyordu ve bunun tek yolu da tesislerin satışıydı. Büyük umutla bekledik KEV kongresini. Kocaelispor’un istediği sonuç çıkar, önümüze umutla bakarız diyorduk. Ancak öyle olmadı. Doğal olarak moralimiz bozuldu. Kongrenin üzerinden 10 gün geçti ne Başkan, ne yöneticilerden en küçük bir ses çıkmadı. Oysa kulüp ve takımla ilgili atılması gereken adımlar vardı ve yetkililerden ses çıkmadığı için camia haklı olarak kaygılı bir bekleyiş içine girdi. Bir tarafta aciliyet gerektiren Kızılyıldız taksiti, öbür tarafta 3.Lig’in bütçesi. Üstelik daha geçen sezonki ödemeler bile yapılmamışken. Ligin bitiminin üzerinden 1.5 ay geçti, ne maç başları, ne şampiyonluk primi futbolculara tek kuruş ödeme yapılamadı. Teknik direktör gitti, peşine futbolcuların takılma ihtimali ciddi sıkıntı veriyor. Zira transfer yasağındayız. Gidenin yerine futbolcu alamıyoruz. Sağ olsun bizim futbolcular fedakar. Başkaları olsa bırakın 1.5 ayı, 10 gün bile beklemeden çekip giderdi.

 
YÖNETİM HANGİ BİRİNE YETİŞECEK Kİ 
Futbolcularımız bekliyor beklemesine ama nereye kadar? Muhammed Emin’in açıklamalarını okumuşsunuzdur gazetemizde. Hafta sonuna kadar haber bekliyor, yoksa istemeye istemeye gideceğini söylüyor. Ne yapsın adam, sonuçla ekmek parası, bir şekilde rızkını temin etmek zorunda. Taliplisi varken gitmek istiyor, yarın geç olur kulüp bulamam endişesi içerisinde. Sadece Emin değil, tüm futbolcular için geçerli bu durum. Kocaelispor Başkanı ve yönetimi hangi birine yetişsin ki. İki yıldır yaptıkları fedekarlıklar ortada. Dayanacak ne kadar güçleri kaldı ki? Geçen yazdım, bırakın diğer giderleri, ödemeleri, yönetim kurulu sadece Kızılyıldız taksit ödemesiyle bile başa çıkamaz diye. Az rakam değil, 600 bin TL’den söz ediyoruz. Üstelik devamı da var.   Hadi buldun bir şekilde ödedin taksiti, yeni sezon geldi çattı. Futbolcularla anlaşmak, belli bir peşinat vermek gerek. Bırakın peşinatı, geçen sezonki alacaklarını nasıl ödeyeceğiz? Nereden bakarsanız şampiyonluk primiyle birlikte 400-500 bin TL gibi bir rakam.
 

“İÇİMİZE SİNMEYEN KARARLAR” 
Özetle ciddi bir mali fatura, dağ gibi birikmiş sorunlar bekliyor Kocaelispor’u, yönetimi. Bu şartlar içinde yönetim ne yapacak, nasıl bir yol haritası çizecek merakımla birlikte Başkan Yavuz’dan gelen son mesajın ardından ciddi bir kaygı duymaya başladığımı da belirtmek isterim. Başkan Yavuz, basına iftar için davette bulunduğu mesajında, “Kulübün geleceği için içimize sinmese de aldığımız kararları paylaşacağız” diyor. Farklı kaynaklardan Yavuz’un kongrede aday olmayacağına yönelik duyumlar da almıştım. Doğrusu inanmamış, daha doğrusu inanmak istememiştim. Ancak bu son mesaj sıkıntı verici. İçimize sinmeyen kararlardan kasıt ne olabilir ki. Hiç istemeye istemeye bırakmak zorunda kalıyoruz mu diyecek Başkan Yavuz. Açıkçası bundan korkuyorum. Dilerim farklı bir şeyi ima etmiş olsun. Sıklıkla yazıyorum son umut Bahri Yavuz ve ekibi. Onlar da pes eder, vazgeçerse Kocaelispor’un sonu karanlıktır. Bırakın onun gibi sevdalı, işi bilen birini bulmayı, talipli bile çıkmaz.
Mevcut şartlarda devam etmenin ne derli zor olduğunu, maddi zorlukları aşmanın ne kadar güç olduğunu görüyoruz elbette. Ancak bir çıkış yolu bulmaya, bu kulübü yaşatmaya mecburuz. Bunu ancak Bahri Yavuz ile onun liderliğinde yapabiliriz. Bırakabileceği yönünde duyumlar aldığım, söylemlerinden böyle bir anlam çıkardığım Bahri Yavuz’a tüm Kocaelisporlular adına sesleniyorum: SAKIN HA, BAŞKAN.  


ASKF’de Gafur Bayrak bombası!

Baştan şunu belirtelim benim dikkatimi çekmedi. Kongre sırasında biri aradı ve bilgili aktardı. Ciddi bir ihbardı. Kayıksız kalamazdım elbette, araştırmamı yaptıktan sonra bugün köşemde konuyu sizlerle paylaşmak istedim. ASKF yeni dönem listesinde üst kurul delegeleri asil bölümünde 19’ncu sıradaki isme dikkatinizi çekmek istiyorum. Gafur Bayrak yazıyor. Mutlaka hiç birinize tanıdık gelmiyordur, çünkü bu kentten, bu ilin kulüplerinden değil. Kim mu bu Gafur Bayrak? Rize ASKF’nin eski Başkanı. Geçen yılki kongrede devrilmiş, konfederasyon başkanı Ali Düşmez’in en sıkı muhalefetlerinden biriymiş. Hatta konfederasyonun son genel kurulunda kürsüye çıkıp Düşmez’e ağır ithamlarda bulunmuş. Başka önemli bir bilgi, bu adam Murat Aydın’ın da iyi dostu. 


YASAL BİR ENGEL YOK ANCAK ETİK DEĞİL
Anladığım şudur ki, Rize’de dışlanan Gafur bey, konfederasyon genel kuruluna katılma hakkı için bir kapı aramış. Nereden, nasıl delege olur, genel merkez kongresinde Ali Düşmez’e sert muhalefet yaparım veya yıkarım diye düşünmüş. Yakın dostu Murat Aydın, kapıyı açmış kendisine. Derince Birlikspor kulübü delegesi olarak hazirun listesine alınmış ve oradan da üst kurul delegesi yapılmış. Gafur Beyin Pazar günkü kongreye geldiği bilgisini de aktarayım.  Rize ASKF eski başkanının Kocaeli ASKF üst kurul delege listesinde olmasının dernekler kanunu veya federasyon tüzüğünce bir sakıncası yok. Yani işlem yasal. Ancak gizli olarak yapılan bu iş hiç etik değil, üstelik de ciddi bir risk içeriyor. Malum, bir dönel Spor Genel Müdür ve konfederasyon başkanı ile Murat Aydın arasında ciddi problemler vardı.  Aydın’ın üzerinin çizildiği falan söyleniyordu. 


CİDDİ BİR RAHATSIZLIK YARATACAK 
Sonrasında yanlış anlaşılmalar oldu gibilerinden sular duruldu, Düşmez ile Aydın sıklıkla bir araya gelmeye başladı. En son bir hafta 10 gün önce bu ikili Antalya’daki Başkanlar kurulunda birlikteydi. Tam konfederasyonda, genel müdürlükle işler yoluna girdi, barış sağlandı derken Gafur Bayrak olayı patladı. Düşmez’in en sıkı muhalefetine Kocaeli ASKF’nin kucak açması, üst kurul delegeliği vermesi ciddi bir rahatsızlık yaratacaktır. Bir anlamda Düşmez ile Aydın daha doğrusu konfederasyon ile Kocaeli ASKF yeniden karşı karşıya gelecektir. Kocaeli ASKF, Gafur Bayrak ile ilgili konfederasyona ne diyebilir ki?   Bu şahıs Kocaeli’ne taşınmadıysa, bu ilin bir kulübünde yöneticilik yapmıyorsa, ne dersen boş.


BU ASLINDA BİR SAVAŞ İLANIDIR 
 Gafur Bayrak olayı Kocaeli ASKF’nin Ali Düşmez’e savaş ilanı açtığının açık bir göstergesidir, başka türlü algılanmasına imkan yoktur. Murat Aydın’ın Gafur Bayrak’a kucak açarken, bunu göze aldığını düşünüyorum.  Murat Aydın ile Gafur Bayrak el ele, Düşmez’i devirme planı için düğmeye basılmıştır. Bu düşünceye saygım var,  yönetimi beğenmiyorsanız ele ele vererek muhalefet yapacak, onu aşağıya almak için çaba göstereceksiniz. Ayrıca en doğal haktır bu.  Keşke Aydın açık açık savaş ilanını yapabilse, Gafur Bayram’ı bu plan dahilinde üst kurul delegesi olarak yazacağını genel kurul öncesinde paylaşabilseydi. Bunları yapsa, hepimiz yanında olur, yürü Başkan derdik. Yapmadığı için olmadı Başkan diyoruz. 

Bu yazı toplam 1444 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum