1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Sakin, sessiz, ama neşeli 1 Mayıs
Sakin, sessiz, ama neşeli 1 Mayıs

Sakin, sessiz, ama neşeli 1 Mayıs

1 Mayıs İşçi ve Emekçi bayramı,Türkiye’de en yüksek katılımla, en büyük coşkuyla İzmit’te kutlandı. DİSK, KESK, TMMOB ve Tabip Odası’nın birlikte düzenlediği 1 Mayıs yürüyüşüne yaklaşık 15 bin kişi katıldı.

A+A-
1 Mayıs İşçi Bayramı’nda Taksim’de çıkan olaylar sonrasında yüzlerce gözaltı olurken ilimizdeki kutlamalar bayram havasında geçti. DİSK, KESK, TMMOB VE TTB’nin çağrısıyla çok sayıda sendika, siyasi parti ve demokratik kitle örgütü ellerinde pankartlar, pankartlar, dövizler, müzik aletleri ve attıkları sloganlar ile Merkez Bankası önünden toplanarak yürüdü. Polis, yürüyüşte geniş güvenlik önlemi aldı ancak hiç müdahale etmedi. Yürüyüşe katılan Barlar Sokağı esnafları söyledikleri şarkılarla korteji renklendirdi. Kocaeli Eğlence Yerleri Yatırımcılar Derneği(KEYDER) üyesi bar sahipleri tramvay hattı ile ilgili olarak yapılan kamulaştırma nedeniyle uğradıkları mağduriyeti dile getiren pankart açtı. CHP yürüyüşe; il örgütü, ilçe örgütü, milletvekili adayları ve aday adayları ile birlikte katıldı. 

TEK MİLLETVEKİLİ HAYDAR AKAR

Yürüyüşe ilimizdeki mevcut milletvekillerinden yalnızca CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar katıldı. Yürüyüşe ayrıca; CHP’li yöneticiler ve milletvekili adayları, KESK, DİSK, SAV-DES-SEN, TMMOB, EMEP, Türk Tabipler Birliği, Türkiye Gazeteciler Sendikası, Kocaeli Eğlence Yerleri Yatırımcılar Derneği(KEYDER), Genç Umut Kadınlar Derneği, Birleşik Haziran Hareketi, CHP, HDP, DSP, Devrimci işçi Partisi, Halkevleri, LGBT, Anadolu Partisi, Üniversiteli Kadın Kolektifi, Demokratik Haklar Federasyonu, Çağdaş Hukukçular Derneği, ESP, Liseli Öğrenci Birliği, SDP, SYDP, Demokratik Haklar Demokratik Haklar Federasyonu, Sivas İmranlı Arık Köyü Derneği Körfez Şubesi, Sivil Memurlar Derneği ve çok sayıda işçiler katıldı.

İNSANCA YAŞAMAK İSTİYORUZ

Perşembe Pazarı alanında toplana binlerce kişi burada şarkılar söyleyerek halaylar çekti. Alanda Taksim’de meydana gelen olaylar ve gözaltılar da kınandı. DİSK adına konuşan Genel İş Şube Başkanı Vedat Küçük yaptı, “Taşeron çalışma başta olmak üzere tüm kölece çalıştırma biçimlerine karşı insanca çalışmak ve insanca yaşamak istiyoruz. İnsanca yaşayabileceğimiz bir ücret ve sosyal haklarımızı istiyoruz. Grev, örgütlenme ve toplu sözleşme hakkımızı uluslararası standartlara uygun olarak kesintisiz, engelsiz, yasaksız kullanmak, çalışırken ölmek, sakatlanmak, hastalanmak istemiyoruz. Kıdem tazminatımızın gaspına, doğanın ve kentlerin yağmalanmasına, bu hırsızlık düzenine karşı çıkıyoruz. Nitelikli, parasız, ulaşılabilir ve anadilde kamu hizmeti istiyoruz. Eğitimde mezhepsi, ayrımcı dayatmalara hayır diyoruz. Kürt sorunu başta olmak üzere, sorunların barışçıl, demokratik, eşitlikçi ve diyalog yollarıyla çözümünü ve halkların kardeşçe bir arada yaşamını savunuyoruz. Toplumsal cinsiyet eşitsizliğini derinleştirenlere, kadınları toplumsal yaşamdan dışlayanlara karşı sesimizi yükseltiyoruz. Siyasal iktidarın baskıcı ve yasakçı politikalarına teslim olmayacak ve direneceğiz”

BASKI VE ŞİDDET ARTTI

KESK adına ise konuşan Eğitim Sen Şube Başkanı Suca Omurca, “Siyasi iktidar son dönemde giderek arttırdığı baskı ve şiddet politikalarını güvence altına almak, kendisini korumak için iç güvenlik yasası çıkardı. Zaten sınırlı olan özgürlükleri kısıtlamayı hedefleyen iç güvenlik yasası ile devlet şiddetine yasal kılıf hazırlamayı, sıkıyönetim uygulamalarını olağan hale getirmeyi hedeflediler. Kamuda esnek, kuralsız ve güvencesiz çalışma uygulamalarının yaygınlaşması, iş güvencemiz başta olmak üzere en temel özlük haklarımızın elimizden alınmak istenmesi, zorunlu rotasyon, başta olmak üzere çalışma ve yaşam koşullarımızı zorlaştıran uygulamalar karşısında susmamız geleceğimizi ipotek altına alan yasal düzenlemelere ve fiili uygulamalara daha fazla seyirci kalmamız mümkün değildir. Kamu emekçilerine yönelik olarak başlatılan soruşturma, sürgün ve performans değerlendirme uygulamaları ile angarya ve köleci çalışma koşullarına karşı tüm eğitim ve bilim emekçileri olarak ortak talepler etrafında birleşmek ve hak gasplarına karşı hep birlikte mücadele etmek zorundayız.”

AYAKKABI KUTUSU GÖNDERMESİ

TMMOB Şube Başkanı Ünal Özmural, “Bizler bu ülkenin işçileri, emekçileri, bilim insanları 1 Mayıs’ı gerçek bir bayram gibi kutlarken haklı taleplerimizi dile getirmek için meydanlardayız. Bizler bu sömürü düzenine karşı sadece emeklerimizin karşılığı olan ve birilerinin ayakkabı kutularına gizlenerek evlerinde saklamakta olan haklarımızın peşindeyiz. Bizler meslek odalarına, sivil toplum örgütlerimize, ülkeye fayda sağlamaktan başka amacı olmayan kuruluşlarımıza, sırf ranta engel oluyor diye darbe vurulmasını önlemenin mesleklerimizi ahlaklı bir ortamda gerçekleştirebilmenin peşindeyiz. Bizler insanca yaşama, çalışma, kazanma ve üretmenin peşindeyiz” dedi.

TÜCCAR ZİHNİYETLİ BİRİNCİ BASAMAK

TTB adına konuşan Ceren Akdemir, “1 Mayıs sağlık emekçilerinin hakkına sahip çıkmaktır, halkın sağlık hakkına sahip çıkmaktır. Halkın sağlık hakkına sahip çıkmak; koruyucu sağlık hizmetleri alanını ticarethane işletmesine çeviren tüccar zihniyetli birinci basamağı Sağlık Ocağı anlayışı ile yeniden planlayıp mutlak koruyucu sağlık hizmeti istemektedir. Sağlık emekçilerinin hakkını savunmak en başta örgütlenmek demektir. İktidardan nemalanmak için değil, emeğimizin gereği olan çalışma koşulları ve yaşanabilir bir ücret için örgütlenmek demektir. Halkımızın ve tüm emekçi kardeşlerimizin 1 Mayıs Birlik Mücadele ve Dayanışma Günü’nü kutluyoruz. Sağlık hakkı mücadelesinde daha aktif ve daha doğru zeminlerde buluşmayı öneriyoruz” dedi. 

ALİ ASKER KONSERİ

TÜM TİS adına konuşan Uğur Akçan, “Bizim hiç bir suçumuz yoktu. Tek suçumuz sendikaya üye olmaktı. Sendikaya üye olduğumuz için 50 işçi arkadaşımız kapı önüne koyulmuştu. Mücadelemiz 80 gündür devam etmektedir. 800 günde de olsa devam edecektir. Bu onurlu mücadelemizde hepinizi bizimle birlikte olmaya davet ediyorum” dedi. Yürüme engelli Abdurrahman Gençoğlu’da sahneye çıkarak, “Devrim şehitlerini anıyor 1 Mayıs’ınızı kutluyorum” dedi. Konuşmaların ardından sanatçı Ali Asker güzel bir konser verdi. Alanda bulunan kalabalık hep bir ağızdan söylenen şarkılara eşlik etti. Programa katılan gençler de bol bol halay çekti. 
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
2 Yorum