1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Sakız çiğnemek orucu bozar mı?
Sakız çiğnemek orucu bozar mı?

Sakız çiğnemek orucu bozar mı?

Mübarek Ramazan ayının bugün 6’ncı günü… Her yıl Ramazan ayı geldiğinde süregelen klasik bir deyim vardır, “Orucu bozan ve bozmayan şeyler nelerdir?” İslam bilginleri, âlimler ve en çok da Prof. Zekeri

A+A-

Mübarek Ramazan ayının bugün 6’ncı günü…

Her yıl Ramazan ayı geldiğinde süregelen klasik bir deyim vardır, “Orucu bozan ve bozmayan şeyler nelerdir?”

İslam bilginleri, âlimler ve en çok da Prof. Zekeriya Beyaz, beyaz cama geçerek meraklıları bilgilendirir. Hatta tartışma bazen öyle farklı boyutlara taşınır ki, 13 yaşındaki yeğenim, “Dayı sakız çiğnemek orucu bozmuyor diyorlar doğru mu?” şeklinde soruyu bana yöneltir.

Ben de cevaben, “Katkılı sakız çiğnenmez ama önceden çiğnenmiş bir sakız çiğnenebilir. Kenger adı verilen tamamen saf sakızlardan çiğnemek orucu bozmaz ama genelde sakız çiğnemenin mekruh olduğu söylenir!” demek zorunda kalırım.

Ben de eksik kalmamayım dedim ve bu haftanın yazısını bu konuya ayırdım!

Elbette vereceğim bilginin kaynağı, din konularıyla ilgili bilgi vermeye yetkili yegâne resmi kurum olan Diyanet İşleri Başkanlığımız…

Edindiğim bilgilere göre; unutarak bir şey yemek, güzel kokulu bir şey koklamak, duş almak, diş fırçalamak, kasten yapılmadığı takdirde kusmak, kan vermek, merhem sürmek, vücuda ilaçlı bant yapıştırmak, astım hastalarının kullandığı sprey, göz, kulak ve burun damlası ile dil altı hapları, tedavi amaçlı aşı ve iğneler oruca zarar vermiyor.

Elbette yeme, içme ve cinsel ilişkide bulunma orucu bozuyor. Sigara, nargile gibi keyif veren tütün kökenli dumanlı maddelerle, tiryakilik gereği alınan tüm maddeler oruç yasakları kapsamına giriyor.

Ağızdan alınacak hap, şurup ve pastil gibi şeyler doğrudan mideye geçtiği ve tedavi amaçlı olsa bile beslenme niteliği taşıdığı için orucu bozuyor. Buruna enfiye çekmek, boğaza inecek şekilde bol miktarda su çekmek de oruca zarar veriyor.

Unutarak bir şey yiyip içme, yıkanma, ağza su alma, diş fırçalama (misvak kullanma), sürme çekme, eşini öpme, yağlanma ve koku sürmek orucu bozmuyor. Kusma, kasten yapılmadığı durumlarda oruca zarar vermiyor, kasten yapıldığında ise sadece ağız dolusu olması halinde oruç bozuluyor.

Astım hastalarının kullandığı sprey, göz, kulak ve burun damlası, dilaltı hapları, fitil, kulak zarında delik bulunmayanların kulak yıkatması, idrar kanalını görüntüleme, idrar kanalına ilaç akıtma, su, yağ ve benzeri gıda özelliği taşıyan başka bir maddenin vücuda girmemesi kaydıyla endoskopi, kolonoskopi yaptırmak gibi tıbbi yöntemler oruca zarar vermiyor. Kulak, burun ve göze konulan ve tamamen tedavi amaçlı ilaç ve damlalar da orucu bozmuyor. Oruçlu iken tedavi ve aşı amaçlı iğneler yapılabiliyor.

Makattan ultrason çektirme, lokal anestezi, suyun bağırsaklara verilmesinden sonra bekletilmeyip bağırsakların hemen temizlenmesi kaydıyla lavman yaptırma, herhangi bir sıvı madde almadan hemodiyalize girme, gıda ve keyif verici olmayan enjeksiyon, anjiyo ve biyopsi yaptırma, kan verme, merhem sürme ve vücuda ilaçlı bant yapıştırma da orucu bozmuyor.

Ergen ve akıl sağlığı yerinde Müslümanlar oruç tutmakla yükümlü sayılıyor ancak hasta ve yolcu olanlarla gebe veya emzikli kadınlar oruç tutmayıp, normal duruma döndükten sonra oruçlarını kaza edebiliyorlar.

Oruç tutmaya gücü yetmeyen yaşlılar ise ramazan ayı boyunca her gün bir fakiri doyurarak (fitre), bu ibadeti yerine getirmiş oluyor.

Geçici bir süre ağır bir işte çalışmak durumunda kalanlar, oruç tuttukları takdirde sağlıklarına bir zarar geleceğinden endişe ediyorlarsa oruç tutmayabiliyorlar. Bu kişiler, imkân bulurlarsa oruçlarını kaza edebiliyor, bulamazlarsa oruç yerine fitre verebiliyorlar.

Tutulamayan oruçların fitresi, ramazanın başında veya sonunda, nakit para veya mal olarak da bir veya birçok yoksula verilebiliyor.

Sahur yapmak ve sahur yemeğini mümkün olduğunca gecenin son vaktine denk getirmeye çalışmak, dinen uygun görülüyor. İslam dini, iftarın vaktinde yapılmasını teşvik ediyor.

Oruç için niyet etmek önem taşıyor, oruca kalben niyet etmek, hangi orucu tutacağını kalbinden geçirmek yeterli sayılıyor. Ramazanın her günü için ayrı ayrı niyet edilmesi gerekiyor. Sahura kalkıp yeme ve içme de niyet yerine geçiyor.

Ramazan boyunca maddi durumu yetersiz kişilere iftar yemeği verilmesi, Kur’an-ı Kerim okunması, oruç açılırken dua edilmesi ve kötü söz ve davranışlarla dedikodudan kaçınılması, ramazan ayında tavsiye edilen davranışlar arasında yer alıyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.