1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Samimi insanlar
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Samimi insanlar

A+A-
Saadet Partisi İl Başkanı Sinan Ejderoğlu ile, çok derin, çok yakın bir samimiyetimiz yok. Ama nedense, Ejderoğlu’na ilk tanıdığım günden beri için ısınmıştır. Bana göre, bu kentte siyaseti, kendisi için bir beklenti taşımadan, fedakarca yapan, siyaset ve demokrasi adına adeta çırpınan insanların başında geliyor. 
Ejderoğlu geçen hafta perşembe günü geldi.  “Milletvekili adaylarımızla, yerel basın temsilcilerini biraya getirmek istiyorum. Ama kafamda tasarladığım toplantının odağında sen varsın. Eğer gelmeyi kabul edersen yapacağım. Yok gelmem diyorsan, vazgeçeceğim” dedi. 
7 Haziran seçimlerine BBP ile ittifak yaparak giren, gerçekten büyük özveri gösteren Saadet Partisi’nin bu çabalarına, ülkemiz demokrasisi adına büyük saygı duyuyorum. Sinan Başkan da o kadar nazik, o kadar mahcup tipli bir insan ki, kendimde O’nu kırma cesareti gösteremedim. “Mümkün olduğu kadar bu türlü davetlerden kendimi uzak tutuyorum. Zaten bu kentteki yerel basınla da pek fazla birlikte olmak istemiyorum. Ama seni kıramam” dedim. 
Pazartesi günü(dün) saat 10.00’da Ramada Otel’’deki kahvaltılı toplantıya katılmayı kabul ettim. Ama, “Beni en fazla 1.5 saat içinde azad etmeni isterim” diye şart koydum. 
…………
Dün sabah, Murat Yoldaş ile birlikte Ramada Otel’deki davete icabet ettik. Saadet Partisi İl Başkanı Ejderoğlu ile, BBP İl Başkanı Nihat Yıldız ev sahibi. Kapıda karşıladılar. Davet sahibi olarak ön planda Milli İttifak’ın 1 nci sıra adayı Hasan Bitmez, 2 nci sıra adayı Serhat Duyar da vardı. Milli İttifak’ın milletvekili adaylarından 10’u gelmiş, Gebze’de önceden planlanan bir programı bulunan 6 ncı sıra adayı Reyhan Şengün katılamamıştı. 
Program, saat tam 10.00’da başladı. 5 yıldızlı otelde, mükellef bir kahvaltı. Özellikle bana, Güngör Arslan’a ve Cemalettin Öztürk’e çok itibar gösterdiler. Hasan Bitmez ve Serhat Duyar  ile bizi yan yana oturttular.  Çok uzun süredir Güngör’le aynı ortamda bulunmamıştık. Yerel siyaset konusunda, özellikle AKP içindeki gelişmeler konusunda Güngör’ün benden çok daha bilgili olduğunu itiraf etmeliyim. Biraz sohbet ettik. Belki aramızda kalan Hasan Bitmez de bizim dedikodulardan sıkılmıştır.
Yarım saat süren kahvaltı faslının ardından İl Başkanları Sinan Ejderoğlu ile Nihat Yıldız, toplantının açılışını yaptılar. Katıldığımız için teşekkür ettiler. Ejderoğlu, “Biz burada size kendimizi anlatmaktan çok, sizin bizimle ilgili görüşlerinizi, varsa öneri ve tavsiyelerinizi dinlemek istiyoruz” dedi. 2 nci sıra adayı Duyar ile 1 nci sıra adayı Bitmez,  “Milli İttifak”  politikaları hakkında kısa sunumlar yaptı. 
Toplantıyı yöneten Ejderoğlu, “Şimdi, İsmet Abi’den başlayarak, biz sizi dinleyelim” dedi,  mikrofon benim önüme kondu.  Artık bizim camiada “Abi” olarak anılmak ruhumu okşuyor. İnsanların medyanın bugünkü durumunda bile bize saygı duyuyor, güveniyor olması da kendime olan güvenimi arttırıyor.
Ne diyeceğim ben Milli İttifak’ın heyecan dolu milletvekili adaylarına, il başkanlarına?.. Ama kare masa etrafına toplanmış insanlar, büyük bir samimiyetle ve “Bakalım bu adam ne diyecek?” diye gözümün içine bakıyor. 
“Ben size oy vermeyeceğim” dedim. Devam ettim, “Ama 7 Haziran gecesi sizin de barajı geçmeniz temennisi ile Türkiye genelinde ve ilimizde alacağınız oyların oranını heyecanla takip edeceğim” dedim. Çok önemli, çok özverili bir mücadelenin içinde olduklarını düşündüğümü anlattım, Saadet Partisi İl Başkanı Ejderoğlu’na bakarak;
“- Ben yıllardır Milli Görüş Partilerinin yöneticileri ile, adayları ile birlikte oldum. Şimdi burada neredeyse hiç tanıdığım yok. Sizin bu kentteki o Aksaçlılar ekibi nerede?..Onları işin içine daha fazla sokmanız gerekmiyor mu?”
………..
Kahvaltılı toplantıdaki bütün basın mensupları tek tek kısaca konuştu. Bizim Kocaeli Gazetesi’nden Serpil Çolak, “Neden 11 kişilik listenizde sadece aşağı sıralarda bir kadın adayınız var. Toplumun yarısı kadın. Siz bu dönem kadın adaylara yeterince değer vermediniz” dedi. Hem İl Başkanı Ejderoğlu, hem 1 nci sıra adayı Bitmez, Çolak’ın bu eleştirisine hak verdiklerini, birleşme çalışmalarının son aşamaya sıkıştığını, bu nedenle kadın aday konusunun biraz ihmal edildiğini belirterek, özür dilediler. 
İl Başkanı Ejdieroğlu, saat 10.00’da başlayan toplantıyı, bana söz verdiği gibi saat 11.30 sıralarında bitirdi. O sıralarda, ben kapalı mekanda içemediğim sigarayı özlemle elime almış, tütün kokusunu içime çekiyordum. Ejderoğlu, “İsmet Abi’ye zulüm yapıyoruz. Daha fazla uzatmayalım” dedi. 
……….
7 Haziran seçimlerine gidilen süreçte, bu kentte daha önceki seçimlere göre farklılıklar var. Her parti daha centilmen. Her parti, birbirine daha az saldırgan. Bu tablo, Türkiye demokrasisi açısından ve yerel siyaset açısından çok sevindirici bir gelişmedir. Dünkü toplantıda Hasan Bitmez’in şu sözünü de önemsiyorum:
“-Bundan önceki seçimlerde ana muhalefet, CHP bütün seçim stratejilerini mevcut iktidarı alabildiğine eleştirmek üzerine kurgulamıştı. Seçim meydanlarında liderler sürekli birbirine hakaret ediyordu. Bu durum da seçmeni kamplaştırıyordu. Bu defa CHP ekonomik vaatleri öne çıkarttı. Aslında bu tablo, en çok bizim işimize yarıyor. Seçmen, sağcı-solcu diye kutuplaşmadığı zaman, CHP’den nefret edenin iktidar partisine gitmek gibi bir saplantısı kalmıyor. Biz bu tespiti alanda yapabiliyoruz. CHP’nin bu tavrı sayesinde de AKP tabanından daha rahat oy alacağımızı görüyoruz.” 
Saadet Partisi’nin yerel basınla buluşması, Ramada Otel’in önünde topluca fotoğraf çekimi ile sona erdi. Siz fotoğrafta göremezsiniz. Ama benim elimde kendimi dışarı atar atmaz yaktığım sigara bulunuyordu. 
Saadet Partisi ve BBP yöneticilerine, “Milli İttifak” adaylarına, yerel basına karşı gösterdikleri nezaket, saygı ve sundukları itibar nedeniyle, meslektaşlarım adına teşekkür ediyorum.
Bu yazı toplam 502 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum