• BIST 78.333
  • Altın 127,484
  • Dolar 3,1177
  • Euro 3,4053
  • Kocaeli 11 °C

SANAL USTA..

Cem ŞAKOĞLU
Bilmiyorum farkında mısınız ki bu millet fikir üretemez bir hal almış vaziyette. Hazır, dayatılmış, basma kalıp fikirler memlekette at başı. Tam tembel işi yani. Bilirsiniz bizim klasik atasözümüzdür ‘İki dönüm bostan, yan gel yat Osman’ Niye düşüneceksiniz ki, nasıl olsa sizin yerinize düşünenler var. O zaman ne yapmak lazım, sizin yerinize düşünenlerin fikirlerini kendi fikirlerinizmiş gibi lanse etmeniz, çoğaltmanız lazım. Yapıyor musunuz? Hem de nasıl. 
Bakın Türkiye’de bir zamanlar Babalar (yani aile babaları, öyle mafya babaları falan değil) karnesinde kırık getireceğini tahmin ettiği oğullarına ‘Zayıf gelirse, sanayiye ya tornacının yanına, ya da kaynakçının’ diye tehdit ederlerdi çocuklarını. Bunun açılımı, ‘Okul okumayacaksın sen belli. Bari elinde bir mesleğin olsun’ şeklindedir ama millet tatil yaparken benim sanayide kirin pasın içinde ne işim var modu varya, nokta atışıdır yani. Eziyet gelir. Sonra eskinin Sanat Okulları. Torna tesviye, motor, elektrik, elektronik, metal işleri, ağaç işleri gibi ayrı ayrı bölümler. O zamanlar bir eğitim ki sormayın, örneğin motor bölümünü bitiren bildiğiniz arabanın motorunu indirirdi yani. Sonra yavaş yavaş bu işlere ilgi azalmaya başladı. Üretim sektörü kendi söküğüne yama dikemez olmaya başladı. Yani üretim sektörü kendisine usta üretemez oldu. Eldeki ustalar yetiştirecek adam bulamaz bir hal aldılar. Çünkü kimsenin sanayi çarşısı gibi bir beklentisi yok artık. Çünkü artık herkesin hedefi iş adamı olmak. İyi de hazırda, amiyane tabirle kuruda sağlam sıkı bir birikmişin yoksa, atadan dededen kalma bir variyete sahip değilsen ya da babanın sana devredebileceği bir işe sahip değilsen nasıl olacak bu işler. 
Aman canım alet işler, el övünür. ‘Seninki de eski kafalılık. Tornacılık mı kaldı bu devirde. CNC tezgahlar var. Çizimi makinaya verdin mi adam çıkartıyor tezgâhtan’ diyenler çoğunluktadır biliyorum. Beni ve benim gibi düşünenleri eski kafalılıkla suçlayanlar çoktur. Belki dönem için haklı görünebilirler ancak şunu biliyorum ki yarının Türkiye’sinde asıl parayı el işçilikleri kazanacaktır. Ustalık bildiğiniz altın değerinde olacak. Evininizin musluğunu tamir ettirmek için servet ödemek durumunda kalabileceksiniz. Ya da örneğin ferforje bir salıncak imalatı için gözünüzü epey bir karartmanız gerekebilecek. 
‘Yahu nereden çıkartıyorsun bunları. Sen kâhin misin? Sanki geleceği bilir gibi nutuklar atıyorsun’ demeyin lütfen. Çünkü dünya bunun örneklerini yaşıyor. Avrupa’da işçilik ücretleri inanılmaz. Ustalara verilen paralar korkunç. Neden biliyor musunuz? El emeği ile üreten nesil o kadar azaldı ki, kalanlar da işinize gelirse fiyatlar veriyorlar her işe. 
Şimdi aynı fotoğraf bizim başımıza gelmek üzere. Teknoloji yozlaşması ile birlikte zaten yerle yeksan olan bireysel sohbetler hayatımızın hemen her kademesine yansıdı. Oturduğumuz yerden binlerce insanla halledebildiğimiz işler, bir işçinin saatlerce uğraşarak yapacağı işi dakikalar içerisinde ortaya çıkartan makinalar, armut piş, ağzıma düş kazançlar eskinin sanayisini köreltti de köreltti. Yeni ustalar robot. Programlıyorsun ve yapıyor. Tek tuşla dünyanın diğer ucundaki adam burnunuzun dibinde. Alışveriş sınırları diye bir şey yok. Gümrük kotalarını aşmıyorsanız, aklınıza dünyanın hangi ülkesi geliyorsa oradan istediğiniz her şeyi pat diye getirebiliyorsunuz. Hatta tek kuruş nakliye ücreti ödemeden. 
İyi de ola ki, büyük bir enerji patlaması yaşandı. Elektronik cihazlar stop etti. Bir şekilde fabrikadaki robot makinalarınız durdu ve çalışmıyor. Üretim tıkandı. Oysa yetişmesi gereken binlerce, on binlerce ürün var. Ne yapacaksınız? Askeri tabirle ‘Geriyeeeee döööööön, uyyygun adııım Marş Marş’. ‘Hikmet ustayı bulun. Sanayi de bir Nevzat usta vardı. Bir sorun bakalım yaşıyor mu?’ gibi sorular 15 puanlık uzman soruları gibi olacak. İşte o adamlarda o zaman müthiş bir para isteyecekler sizden. Neden mi? Size sürekli makine satmak isteyenler sanayi çarşılarını size öldürttüler de ondan. 
Peki soruyorum şimdi size, dünya da ve tabi ki bizde de savaşları sürekli tetikleyen kimler? Ortadoğu’da kan ve savaş neden hiç durmuyor. Tam durdu duracak derken, birileri bölgeye barış getirmek istiyor ki, bu her dönem böyledir, ortalık toz dumana dönüyor. Tanklar, toplar, tüfekler, uçaklar, bombalar, mermiler, helikopterler, kısa menzilliler, uzun menzilliler, el bombaları, ayak oyunları……
Peki bütün bunları görür de hiç mi akıllanmaz insanoğlu? Hiç. Maalesef hiç. Bizde bu ihtiras, kısa yoldan zengin olma iç güdüsü, para bağımlılığı, lüks tutkusu olduğu sürece hiç. Bir dönem yazmıştım memleketini bir çanta paraya satmayacak adam sayısı iki elin parmaklarını geçmez artık diye. Bir hafta sonra da tekzip yayınlamıştım kendi yazıma ‘Özür diliyorum böyle söylediğim için. Lafımı geri alıyorum. Çünkü bir çanta paraya memleketini satmayacak adam sayısı bir elin parmaklarını geçmezmiş meğer’ diye. Hiç mi itiraz eden olmaz arkadaş. Hiç mi ‘Yahu adam, sen ne demek istiyorsun’ diyen çıkmaz. Maalesef çıkmaz. Çıkmıyor ve çıkmayacak da. Biz armut piş ağzıma düş modelini sürdürdüğümüz sürece, mekanik düzenden, elektronik düzene kayınca, düşünmeyip, bizim yerimize düşünenin peşine, üretmeyip, bizim yerimize üretenin peşine koştuğumuz ve hayran hayran baktığımız ama kendimiz bir şey yapmadığımız sürece bu böyledir ve böyle kalmaya da devam edecektir. 
Robotlar insanlaşacak, insanlar da robotlaşacak. Etrafınıza bir bakın lütfen. Bir restorana, bir kafeye ya da evinizde, işyerinizde etrafınızdaki insanlara bir bakın. Sohbet bitmiş. Herkesin elinde bir telefon, yazıyor babam yazıyor. Eskinin arzuhalcilerine taş çıkartırcasına yazıyor. Ya da sürekli okuyor. Sanırsınız profesör olacak. Sizinle yüz yüze ve yan yanayken iki kelime konuşmayan insan, telefonda sanırsınız Ergenekon destanını yazıyor. Hem de ne yazmak. Bir milim tuşlara on parmak daktilo hızı ile. ‘E iki sohbet edemiyoruz’ serzenişlerine ‘Sohbet etmeye fırsat mı var. Zaten yorgun argın geliyorum eve’ ya da ‘Akşama kadar ev işleri, çamaşır, bulaşık yorgunluktan konuşacak hal mi kalıyor bende’ gibi sudan bahanelerle kopartılıyoruz birbirimizden. Canlı canlı paylaşacak bir şeyi kalmayacak artık insanların. Sanal bir dünyada size yüklendiği kadar bir hayatı yaşayacaksınız. Ya da bunu söylemekte biraz geç mi kaldık. Yaşıyorsunuz demek daha mı doğru olurdu acaba. Hepinize İyi Pazarlar Diliyorum.

CUMHURİYETİN İLK KADIN HÂKİMİ
Yaşlı kadın yatağından kalktı. Sabah ezanının insan ruhuna huzur veren sesi oda içinde yankılanıyordu. 88 yaşından beklenmeyecek bir çeviklikle pencereye doğru yöneldi. Pencereyi açması ile birlikte odaya ezan sesi ile birlikte baharın güzel kokusu ve kuş cıvıltıları doluştu. Penceresinden gözüken Kurtuluş Parkına bakarak yaşlı ciğerlerine sabahın ılık esintisi ile doldurdu. Abdestini aldı, sabah namazını kıldı. Mutfağa yöneldi. Çayla birlikte bir iki lokma bir şeyler atıştırdı. Oturma odasına yöneldi. Eski bir fiskos masasının yanındaki koltuğuna ilişti. Masanın üstü çerçeveler ile doluydu. Bir tanesine uzandı, camının üzerinde titreyen parmaklarını dolaştırdı. Çerçevenin içindeki fotoğrafta İstiklal madalyalı kara yağız bir adamla, makyajsız olmasına rağmen güzelliği göz alan bir kadın birbirlerine bakarak gülümsüyorlardı. Yaşlı kadın ‘Günaydın Anne, Günaydın Baba’ dedi. Usulca yerine koyduğu çerçeveye bir bakış daha attıktan sonra başka bir çerçeveyi eline aldı. Bu siyah beyaz fotoğrafta da subay üniformalı bir adamla bir gelin yan yana duruyorlardı. Yaşlı kadın çerçeveyi titreyen dudaklarla öptü. ‘Günaydın Kocacığım’ dedi. Kadın bu çerçeveyi de bıraktıktan sonra üçüncü ve son çerçeveye uzandı. Artık gözlerinden yaş damlıyordu. Fotoğraftaki biri erkek diğeri kız çocuklara bakıp ‘Günaydın Evlatlarım’ dedi. Tüm çerçevelere kısaca göz atıp ‘Sizleri, hepinizi çok özledim’ dedi.
Gözlerinde biriken yaşları sildi. Artık ağlamak için bile yaşlı hissediyordu kendini. Ağır ağır doğrulduğu koltuğundan eski telefonuna doğru yöneldi. Ağır ağır numaraları çevirdi. Karşısına çıkan adama ‘Bir taksi istiyorum’ dedi ve adresi verdi. Kapısını kilitleyip, apartman merdivenlerine yöneldi. Yıllarca çekmediği zorluk kalmamıştı ama şimdi bu merdivenler hayatının en büyük engeli olmuştu. Ağır ve dikkatli bir biçimde iniyordu. Sabırsızlanan taksi şoförünün çaldığı korna sokağı inletiyordu. ‘Patlama be adam’ dedi. Nihayet taksiye binebildi. ‘Teyze hoş geldin’ dedi 25-30 yaşlarındaki şoför. ‘Nereye gidiyoruz?’ Kadın kısa bir sessizliğin sonunda ‘Tüm bir gün beni taşır mısın?’ diye sordu. ‘Sana 500 lira veririm.’ Adam küçümser bir gülümseme ile, ‘Mal sahibi benden her gün 500 lira istiyor teyze’ dedi. Kadın gülümsedi
‘O zaman sana 650 lira vereceğim ne dersin?’
‘Kurtarmaz ama senin güzel hatırını kırmayayım. İlk önce nereye gideceğiz?’
‘Anıtkabir’e’
‘Anıtkabir’e mi?
‘Evet’
‘Tamam teyzeciğim’
‘Yaş kaç teyzeciğim?’
‘Seksen sekiz’
‘Maşallah Allah uzun ömür versin teyzeciğim’
‘Allah sağlıklı mutlu ömür versin oğlum’
‘Haklısın teyzecim’
Taksi Anıtkabir’in kapısına gelmişti. Şoför ‘Teyzeciğim geldik’ dedi. Dalgın görünen kadın ‘Evladım burada yardımına ihtiyacım var’ dedi. ‘Benimle gel’ Adam şaşırmıştı. ‘Tabii teyze’ dedi. Kuşkulu gözlerle ‘Bizi buraya alırlar mı?’ diye sordu. O ana kadar dalgın ve yorgun görünen kadın, bir anda irkildi. Gözlerinden ateş fışkırarak ‘Ne demek almamak? Sen daha önce hiç gelmedin mi buraya?’ dedi
‘Hayır’
‘Kaç yıldır Ankara’da yaşıyorsun?’
‘Ben Ankaralıyım teyze. Doğma büyüme’
‘Ee o zaman’
‘Ne bileyim bir kez okulla gelmiştik bayramda. Bayram olmayınca burası kapalı sanıyordum ben’ Kadın sinirli bir şekilde kafa salladı.Şoför utanmıştı. Mozoleye çıkan mermer merdivenlere kadar konuşmadılar. Merdivenlere geldiklerinde Şoför kuşkulu bir şekilde
‘Nasıl çıkacaksın Teyze?’ diye sordu.
‘Her ay nasıl çıkıyorsam öyle’
‘Her ay geliyor musun? ‘
‘Evet’
Uzun bir uğraşla merdivenleri çıktılar. Mozoleye doğru ağır ağır ilerlediler. İçerisi çok serindi. Şoför büyük bir azimle yürümeye çalışan kadının koluna girmişti. Kadının nefes alışları sıklaşmıştı. Nihayet mozolenin önüne geldiler. Kadın şoförün kolundan ani bir hareketle kurtuldu. Çantasını açtı. Tek bir karanfil çıkardı. Mozoleye doğru ilerledi. Çiçeği mozoleye koydu. Şoför şaşkınlıkla olayı seyrederken kadının ağzından şu sözlerin döküldüğünü fark etti. ‘Hayatım boyunca sana verdiğim sözü tutmak için çalıştım’ Ağır ağır geriye çekilen kadın ellerini açıp Fatiha okumaya başladı. Şoför kısa bir şaşkınlığın ardından ona katıldı. Kadın bir anlık suskunluktan sonra ‘Hadi gidelim’ dedi. Geldiklerinden çok daha ağır bir şekilde arabaya döndüler. Şoför kadının durumundan endişelenmeye başlamıştı. ‘Yoruldun mu Teyze’ dedi. Kadın sustu. Bir süre suskunluktan sonra ‘Evet hem de çok yoruldum’ diye cevapladı.
‘Nereye gidiyoruz?’
‘Bankaya’
Şoför arabasındaki kadının herhangi biri olmadığını anlamıştı. Bu yaşlı kadının Atatürk’e verdiği söz ne olabilirdi? En sonunda dayanamadı.
‘Teyzeciğim bir şey sorabilir miyim? ‘
‘Sor bakalım evladım’
‘Anıtkabir’de Atatürk’e bir söz verdiğinizi söylemiştiniz. O söz nedir?’
‘Uzun hikaye evladım’
‘Olsun be teyze anlat ne olur’
‘Ben lisedeyken bizim okulumuza gelmişti Atatürk. Beni de ona çiçek vermek için seçmişlerdi. Çiçeği verdiğimde bana ismimi sordu. Bende ‘Adalet’ dedim. Bunun üzerine ‘Ne güzel ismin varmış’ dedi. ‘Okulu bitirince ne olacaksın’ dedi bana. Hemşire dedim. Oda ‘Güzel meslek ama bence sen Hakim ol ismine çok yakışır’ dedi. Ben kadından hakim olmaz ki dedim. Kaşlarını çattı, ‘Sen istedikten sonra olur. Senden söz istiyorum hakim olacaksın’ dedi .’
‘Sen ne dedin peki?’
‘Mustafa Kemal emretmiş ne denir? Söz verdim.’
‘Peki olabildin mi Adalet Teyze?’
‘Evet ben Cumhuriyetin ilk kadın hakimlerindenim. ‘
‘Vay be. Sende ne hikaye varmış Adalet Teyze’
‘Herkesin bir hikayesi vardır evladım. Herkesin hikayesi de kendine göre değerlidir. Eğer insanların hikayelerini bilip anlayabilirsen insanlara daha anlayışlı davranabilirsin’
‘Haklısın Adalet Teyze. Bu bankamı gelmek istediğin’
‘Evet’
‘Yardım edeyim mi? Bende geleyim mi?’
‘Hayır. Sen burada bekle lütfen.Bu arada adın neydi evladım’
‘Osman teyzeciğim’
‘Tamam Osman. Beni 45 dakika kadar sonra buradan al olur mu?’
‘Tamam teyzeciğim’
Adalet hanım bankadan içeri girdi. Osman öğlen saatinin geldiğini fark edip yemeğe gitti. Yemek boyunca Adalet hanımı düşündü. ‘Kim bilir neler yaşamış, neler görmüştür’ diye düşündü. Tam vaktinde bankanın önündeydi. Adalet hanım 15 dakikalık gecikme ile geldi.
‘Hoş geldin Hakim Teyze’
‘Çok uzun zamandır bana Hakim denmemişti.’
‘Hoşuna gitmediyse söylemeyeyim? ‘
‘Yok aksine hoşuma gitti. Sağol’
‘Nereye gidiyoruz?’
‘Seyranbağlarına’
‘Tabii’
‘Hakim Teyze çok yer gezmişsindir sen’
‘Tüm Anadolu’yu karış karış gezdik rahmetli kocamla’
‘Ne iş yapardı amca?’
‘Subaydı.’
‘Ne zaman vefat etti?’
‘1952’de’
‘Çok olmuş.Gençmiş’
‘Kore savaşında şehit oldu.’
‘Allah rahmet eylesin Hakim teyze’
‘ Sağol’
‘Seyranbağları’na geldik nereye gideceğiz?’
‘Sağa sap. İkinci binanın önünde dur.’
‘Tamam. Buyur Hakim Teyze. Geleyim mi ben’
‘Yok bekle burada’
Osman beklemeye başladı. Bir ara merak etti. Binanın uzaktan görünen levhasına baktı. ‘Seyranbağları Kız Yetiştirme Yurdu’ yazısını okudu. Anlam veremedi. ‘Bu kadın burada ne yapar ki?’ diye düşündü. Yarım saat sonra Adalet hanım göründü. Yanında orta yaşlı kibar bir hanım vardı. Adalet hanımı arabaya ağır ağır bindirdi. Kadın ‘Adalet Hanım size ne kadar teşekkür etsek azdır. Her zaman yanımızdasınız. Kızlarda sizi çok seviyor. Ne olur arayı çok uzatmayın. Yine gelin’ dedi. Adalet hanım, buğulu gözlerle ‘İnşallah. Kızlara selamımı söyleyin. Bende onları çok seviyorum. Onlara iyi bakın’ dedi. Araba hareket etti.
‘Nereye Hâkim Teyze?’
‘Hemen iki sokak öteye’
Osman iki sokak ötede bu sefer başka bir binanın önüne park etti. Bu binada da ‘Ankara Seyranbağları Huzurevi’ yazıyordu.
‘Bekle beni’
‘Tabii Hakim Teyze’
Yine 1 saate yakın bir bekleyişin sonunda bu sefer etrafında bir çok yaşlı kadın ve adamla çıkageldi Adalet Hanım. Sarılıp öpüştükten sonra oradan ayrıldılar. Osman dikiz aynasından Adalet Hanım’ın gözlerinden akan yaşları fark etti.
‘İyi misin Hakim Teyze’
‘İyiyim Osman. Eski dostları görünce insan bir hoş oluyor’
‘Nereye gidiyoruz?’
‘Cebeci Asri Mezarlığına’
‘Tamam’
‘Teyze nerelisin sen?’
‘Aydın Sökeliyim. Babam orada pamuk ekerdi. Annem ev hanımıydı. Sonra Kurtuluş Savaşı oldu. Babam savaşa gitti. Söke işgal oldu. Biz dağlara kaçtık annemle. Saklandık dağ köylerinde. Savaş bitince Söke’ye döndük. Allah’a Şükür Babam’da sağ salim döndü savaştan.’
‘Sonra ne oldu?’
‘Liseye Aydın’a gönderdi babam. Orada Atatürk’le karşılaştım. Sözümü tutmak için İstanbul’a gittim. Hukuk fakültesine girdim. Orada rahmetli eşimle karşılaştım. O Harbiye’de okuyordu o zaman. Mezun olunca evlendik..’
‘Çocuğunuz var mı?’
‘Bir kızım bir oğlum vardı.’
‘Neredeler şimdi?’
‘Oğlum dışişlerinde çalışıyordu.’
‘Ne güzel’
‘1978’de Fransa’da Ermeniler öldürdüler.’
‘Üzüldüm Hakim Teyze. Başın sağ olsun. O da babası gibi şehit oldu yani’
‘Evet. Şehit babanın şehit oğlu. Allah kimseye evlat acısı vermesin.’
‘Amin. Ya kızın?’
‘O eşi ve çocukları ile İzmit’te yaşıyordu. Öğretmendi. 1999’da depremde hepsi vefat ettiler.’
‘Allah rahmet eylesin. Boş boğazlığımla üzdüm seni Hakim Teyze kusura bakma’
‘Sanki sormasan aklımdan çıkıyorlar mı evladım. Sen üzülme sağol’
‘Geldik Teyze’
‘Tamam evladım. Al işte paran artık gidebilirsin. ‘
‘Hakim teyze buradan nasıl döneceksin? Ben seni bekleyeyim eve bırakayım.’
‘Yok beni alacaklar buradan’
‘Hakim Teyze bu para fazla. Kusura bakma ben sana yalan söyledim. Taksinin sahibi benden 350 lira bekliyor. Affet beni. 350 ‘yi ona veririm. Gerisi kalsın. Bende para istemem. Bugün senden aldığım hayat dersinin parasal karşılığı yok zaten.’
‘Çocukların var mı?’
‘İki tane ellerinden öperler.’ Taksinin güneşliğinden çocuklarının resimlerini çıkarıp gösterdi.
‘Adları nedir?’
‘Kemal ve Ayşe’
‘Oğlumun adı da Kemaldi.’
Sessizliğin ardından Osman’ın elindeki parayı ittirdi Adalet Hanım..
‘Onlara bir şeyler al benim için. Onları okut. Ama yalansız, dolansız, çok çalışarak helal lokma ile büyüt ve okut. Atatürk’ün bana yaptığı gibi içlerindeki gücü fark etmelerini sağla. Bir de vatanını, milletini sevmelerini öğütle onlara.’
Osman Adalet Hanımın ellerine sarılıp öptü. Ona iyi evlatlar yetiştireceğine söz verdi. Adalet hanım mezarlığın kapısından ağır ağır içeri girerken; Osman yaşlı gözlerle onu izliyordu. Hayatının en büyük dersini kendisi küçücük, yüreği yaşadığı acılara rağmen kocaman ve güçlü bu yaşlı kadından almıştı. Osman arabasını mal sahibine götürmeye karar verdi. Bu gün daha fazla çalışamazdı.
Ertesi gün Ankara’da garip bir yağmur yağıyordu. Sanki gök delinmişti. Osman taksiyi mal sahibinden almış, durağa gelmişti. Çay ocağının yanında duran gazeteyi aldı. İlk sayfadaki haberlere göz gezdirdi. Siyaset doluydu gazete. Hiç anlamazdı. Sıkılıp adli olayların yer aldığı üçüncü sayfayı açtı. Taksiciler arkadaşları ile ilgili kötü haberleri genellikle oradan alırlardı. Göz gezdirirken bir haber dikkatini çekti.
‘Dün gece geç saatlerde Cebeci Asri mezarlığında bulunan cesedin Cumhuriyet tarihinin ilk Kadın Hakimlerinden Adalet YILMAZ’a ait olduğu belirlendi. Adalet YILMAZ’ın bulunduğu yerdeki mezarların eşine ve oğluna ait olduğu belirlendi. YILMAZ vefat ettiği gün bankadaki tüm parasını çektiği, bu parayı ikiye bölerek Seyranbağları’ndaki bir kız yetiştirme yurdu ile bir huzurevine bağışladığı belirlendi. Polis, Adalet YILMAZ’ın mezarlığa ölmek için gittiğini düşünüyor.’
Osman bir anda sarsıldı. Gözyaşlarına engel olamıyordu. Taksici arkadaşları hiçbir şey anlamadılar. Bir daha da hiç anlatmadı Osman bu yaşadıklarını. Herkesin tek bildiği Osman’ın bardaktan boşanırcasına yağan yağmur altında ‘Gökler bile sana ağlıyor’ diyerek ağladığı
TEMEL’CE..
Göz doktorumuz Temel'e hastası; 
-"Doktor bey benim gözlerim kızarıyor." diye şikâyetini bildirmiş. Temel'in cevabı ise; 
- "Valla uşağım penumki de ariyyyi, ariyyyii ama ha teyince pulunmiyyi işte!" olmuş
GÜNÜN ÖZÜ..
Atalarının dindarlığı ile kurtulacağını sananlar, babalarının yemesi ile doyacağını zannedenler gibidir. (İmamı Gazali)
Bu yazı toplam 352 defa okunmuştur.
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÖNE ÇIKANLAR
  • Yeni Müdürümüz, umarım  trafik konusunda hassastır
  • İlk Meclis’in ruhu Kocaeli’de
  • Acıtma
  • Özgür Kocaeli mobil uygulamamız yayında
1/20
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Özgür Kocaeli | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0262 331 11 11 Faks : 0262 321 21 37