1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Sanayi kuruluşları 8. kez yarışacak
Sanayi kuruluşları 8. kez yarışacak

Sanayi kuruluşları 8. kez yarışacak

2008 yılından bu yana KSO tarafından düzenlenen Sektörel Performans Değerlendirme Organizasyonuna (Sanayi kuruluşlarının çalışmalarının değerlendirildiği çalışma) bu yıl yaklaşık 150 sanayi kuruluşunun katılımı bekleniyor.

A+A-
Son başvuru tarihi 6 Kasım olan ve bu yıl 8. düzenlenen organizasyon için ortaklar KSO’da bir araya geldi. Kocaeli, Sakarya, Bolu, Yalova, Düzce, İstanbul, Bursa, Eskişehir, Bilecik, Balıkesir, Tekirdağ, Edirne, Kırklareli ve Çanakkale’de faaliyet gösteren sanayi kuruluşları 10 sektörde 13 ödül almak için yarışacak. 

TÜM ORTAKLAR KATILDI

7 yıldır sanayi kuruluşlarının performanslarını değerlendirmek üzere düzenlenen Sektörel Performans Değerlendirme Organizayonu’nun basın toplantısı KSO Club Bithynıa Restoran’da düzenlendi. Toplantıya Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, bölgesel ortaklar olarak Doğu Marmara Ajansı Genel sekreteri Mustafa Ayhan, İstanbul Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Doç. Dr. Abdülmecit Karataş, Güney Marmara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Esra Kocabaş, Trakya Kalkınma Ajansı Mahmut Şahin ve Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma ajansı Bursa Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Turgut Akşehir, çözüm ortakları olarak Kocaeli Üniversitesi İşletme Bölüm Başkanı Abdurrahman Fettahoğlu, Gebze Teknik Üniversitesi Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ahmet ÇApoğlu, Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı Araştırmacısı Can İtez ve Doğu Marmara ABİGEM A.Ş. İş Geliştirme ve Eğitim Müdürü Dilek Hazar katıldı.

7 KRİTERDE DEĞERLENDİRİLECEK

Sektörel performans değerlendirme organizasyonu ile yüksek verimlilikle çalışan, yenilikçiliğe ve çalışanların gelişimine önem veren, finansal olarak başarılı iş sonuçları elde eden, ülkemizin ekonomisine katma değer yaratan, sürdürülebilir bir gelecke için topluma katkı sağlayan sanayi kuruluşları belirlenerek ödüllendiriliyor. Büyük işletme ve KOBİ kategorilerinde başvuru yapabilen ödül organizasyonunun verimlilik, yenilikçilik ve markalaşma, finansal sonuçlar, dış ticaret, topluma katkı, istihdam, çalışanların geliştirilmesi ile bilinçlendirilmesi gibi 7 değerlendirme kriteri bulunuyor. 2014 yılında büyük ödülleri KOBİ kategorisinde GÜÇSAN Plastik Kalıp Metal Sanayi ve ticaret A.Ş., büyük ölçekli kuruluş kategorisinde ise Sarkuysan Elektrolitik Bakır Sanayi ve Tic. A.Ş. almıştı. 

DÖVİZ ARTIŞI OLUMSUZ ETKİLİYOR

Kahvaltı sonrası konuşan Trakya Kalkınma Ajansı Mahmut Şahin, “Ticaret ve sanayi odalarının ikili ilişkilerinin geliştirilmesi, sanayi kuruluşlarının kaynakların bir şekilde KOBİ’lere ve firmalara hazırlanmasında onarlın 2050’li yıllara hazırlanmasında büyük rol oynuyor. Tüm emek verenlere teşekkür ediyorum” dedi. Ardından söz alan KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Gebze bölgesinde iflas veren firmalarla ilgili olarak “Dövizin hızlı olması her kesime zarar veriyor. Ülkemizdeki ihracatçıların işlerini kolaylaştıracaktır ama hızlı artması bütün dengeleri bozuyor. Türkiye’de genel ekonomideki yavaşlama iş yerlerinin kapanmasına neden oluyor. Bu hukuksal bir süreç. Firmalar kendilerini korumak için yasadan faydalanıyor. Sadece Gebze’de değil, İzmit’te de var, başka illerde de var” dedi.

BİZİM İÇİN İSTİKRAR ÖNEMLİ

Seçime bir aydan kısa süre kala seçimin yansımalarını değerlendiren Zeytinoğlu, “Siyasi partiler verebilecekleri maksimum seçim vaatlerini verdiklerini düşünüyoruz. Bu bir yarışma buna pek girmek istemiyoruz. Türkiyemizin kalkınmasında hemen hemen tüm partiler hem fikir. ihracat ve üretimle olmak zorunda. Bunu yağarken yabancı sermayeyi de ülkemizde getirmeliyiz. Siyasi istikrar çok önemli. Hızla bir hükümet kurup önümüze bakmalıyız. Kim nasıl kurar bu bizi pek bağlamaz o yüzden hükümetin kurulması gerekiyor. İhracatla sattığımız enginliğimiz işçiliğimiz. Yetişmiş insan sayısında eksikliğimiz var. Mesleki eğitime çok önem vermemiz gerekiyor. Biz manipülasyondan para kazanmıyoruz. Seçim tablosu ne olursa olsun siyasi partilerin Türkiye’nin istikrarı için zorunlu olarak en az 4 yıl devam edecek uyumlu bir hükümet kurmak zorundadır. Hiç kimsenin ülkenin istikrarını bozmaya lüksü yoktur. Seçim bittikten sonra ülke için ortak müştereklerde birleşerek hedefimize gitmemiz gerekiyor” dedi. Kocaeli Üniversitesi İşletme Bölüm Başkanı Abdurrahman Fettahoğlu ise “Siyasi belirsizlik ne kadar aşağı indirgenirse ekonomik dalgalanma ortadan kalkar” dedi. 
Bu haber toplam 773 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.