1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Sanayi ve Çevre
Sanayi ve Çevre

Sanayi ve Çevre

Yeni bir sanayi tesisi kurulurken akıllara gelen çevrenin korunması konusu,  İzmit Alikahya’nın hudutları içerisinde kurulacak olan demir çelik fabrikası nedeni ile bir defa daha gündeme gelmiştir. Önc

A+A-

Yeni bir sanayi tesisi kurulurken akıllara gelen çevrenin korunması konusu,  İzmit Alikahya’nın hudutları içerisinde kurulacak olan demir çelik fabrikası nedeni ile bir defa daha gündeme gelmiştir.

Öncelikle şunu belirtmek istiyorum ki, bu kentte iş imkânı sağlama vaadi ile sanayi tesisinin kurulmasını destekleyenler ve bu tesislerin yapılmasına çevre adına karşı çıkanların çok büyük bir bölümü söylemlerinde samimi değillerdir.

Eğer samimi olsalardı bu kentte işsizlik sorunu olmayacağı gibi özellikle Dilovası ve Körfez İlçeleri’nde konutlar ile sanayi tesislerinin iç içe olmasına karşı çıkıp bu sorunların çözümlenmesi için çaba harcanırdı. Bunlar yapılmadığı gibi yeni Dilovası, yeni Körfez yaratılmasına da göz yumulmaktadır.

İşsizliği önlemeyi insan sağlığından daha önde tutan kent yöneticileri; bir yandan konut alanlarının tam ortasına ve birinci sınıf tarım arazilerine fabrikaların kurulmasına izin verirken, diğer yandan siyasetin dümen suyundan giderek kenttin havasını daha da kirletecek olan 20 bin ton kömürü halka dağıtılmak üzere Kocaeli’ne getirmektedirler.

Köylere dahi doğalgaz götürmek ile övünen Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın İbrahim Karaosmanoğlu da bunu seyretmektedir. Yakacak için kömür yardımı yapılan bu insanlara neden doğalgaz yardımı yapılamaz.

Çevrenin kirletilmemesi adına sanayi tesislerine karşı çıkanların bir bölümü gelecek siyasi hesapların içerisinde karşı çıkar gibi gözükmekte, bir bölümü önce karşı çıkıp sonra bilin(en)meyen sebeplerden dolayı tesisin kurulmasını desteklemekte, bir bölümü ise eylemlerinde samimi olmalarına rağmen yetersiz kalmaktadırlar.

Diğer yandan daha önceleri ve en son Pazar günü yapılan protesto toplantılarına bir milletvekili ve bir kısım meclis üyeleri ile katılarak destek veren CHP’liler; bir kısım köşe yazarları tarafından acımasızca eleştirilirken, bu toplantıya katılmadıkları için aynı kalemlerden övgüler alan diğer CHP yöneticileri de POSCO’nun davetini ret ederek kendilerine göre protesto yöntemi geliştirmişlerdir. Umarım bu davetiye iadesi etkili olur!

Kent dışında olmam nedeni ile katılamadığım Pazar günü Alikahya da yapılan  protesto toplantısı ile bundan sonra yapılacak benzer toplantılar, bu bölgede yapılacak olan demir çelik üretim tesisinin kurulmasını engelleyemeyecektir. Çünkü bu tesislerin kuruluşu ile ilgili hukuki süreç çoktan bitmiştir.

Bugün bu tesise karşı çıkanlar, büyük bir bölümü boş olan 10’un üzerindeki organize sanayi bölgeleri orta yerde dururken, Alikahya’nın tam ortasında birinci sınıf tarım arazisine Asım Kibar Organize Sanayi Bölgesi kurulurken neredeydiler. Neden o günlerde hukuki sürecin çalıştırılmasına öncülük yapmadılar.

Burada, yıllardır yaşanarak görülen sanayi tesislerinin çevreye nasıl zarar verdiğini tekrar anlatacak değilim. Sanayi tesisleri ile konut alanlarının coğrafi engeller ile ayrıldığı modern kentler kuruluncaya kadar da bu tartışmalar devam edecektir. Benim söylemek istediğim bu işi zorlaştıracak eylem ve işlemlerin içerisinde bulunulmamasıdır.

Asım Kibar Organize Sanayi Bölgesi’nde POSCO tarafından kurulacak olan demir çelik üretim tesislerine izin veren yetkililere, bu tesisin kurulmasına çaba harcayanlara, bu tesisi örnek göstererek bu bölgede kurulacak diğer tesislerin bu bölgedeki yaşamı etkileyeceğini hatırlatmak isterim.

İçmesuyu temin edilen barajlarından ceset çıkarılan, denizi, havası ve suyu kirletilen, yangın anında insanların dağlara doğru kaçıştığı bir kentte olmaktan Kocaeli’nde yaşayanların kurtulması, her şeyden önce bir Anayasal haktır.

Bu Anayasal hakka; yöneticilerin, siyasetçilerin, sivil toplum örgütlerinin ve kamuoyu oluşturma önemli etkinlikleri bulunan yazılı ve görsel basının öncelikle saygı göstermesi gerekir.

Bizden söylemesi…

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.