1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Sanayicilerden Somali’ye 4 milyon 73 bin 600 TL
Sanayicilerden Somali’ye 4 milyon 73 bin 600 TL

Sanayicilerden Somali’ye 4 milyon 73 bin 600 TL

Kocaeli Sanayi Odası’nın meclis toplantısına Merkez Bankası eski Başkanı Durmuş Ali Yılmaz’ın ekonomi ile ilgili sunumunun ardından Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün katıldı. Meclis toplant

A+A-

Kocaeli Sanayi Odası’nın meclis toplantısına Merkez Bankası eski Başkanı Durmuş Ali Yılmaz’ın ekonomi ile ilgili sunumunun ardından Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün katıldı. Meclis toplantısındaki katılımında Kocaeli Valisi Ercan Topaca, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, AKP İl Başkan Vekili Mehmet Uzunoğlu ile birlikte katıldı. Bakan Ergün, “Ekonomide güven ve istikrar kazandı. Özel sektörün de güven ortamında çalışabileceğini biliyorduk. Bu yılın ilk yarısında merkezi bütçemiz 2,9 milyar TL fazla verdi. Bu başarı ne kadar büyük ve anlamlı bir başarıdır” dedi.

Ergün, “Çünkü ekonomi yönetimi seçim döneminde bile bütçe hassasiyetini göstermesi bu güçlü makro ekonomik yapıyla karşılaşmamıza neden olmuştur. Türkiye krizden en az etkilenen ülkelerden biri olarak başardı. Türkiye’nin ne kadar iyi bir yolda olduğunu görebiliyoruz. Türkiye dünyada yaşanabilecek olan her türlü senaryoya hazırlıklıdır. İşsizlik oranı da azaldı. Türkiye ekonomideki canlılık nedeniyle işsizliğini azaltırken Avrupa’da ise hala azalmadı” diye konuştu.

SOMALİ’YE YARDIM

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı ile birlikte protokol Antikkapı’da Kocaeli Valiliğinin düzenlediği Somali’ye yardım kampanyasına katıldı. Valilik tarafından ilimizde faaliyet gösteren sanayi kuruluşlarının temsilcilerinin davet edildiği geceye Vali Ercan Topaca, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun yanı sıra AKP Kocaeli milletvekilleri Fikri Işık, Zeki Aygün, ilçe kaymakamları, Başiskele Belediye Başkanı Hüseyin Ayaz, Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş ve Gebze Belediye başkanı Adnan Köşker, Kocaeli Emniyet Müdürü Yusuf Çalkavur, AKP İl Başkan vekili Mehmet Uzunoğlu, Kızılay Şube Başkanı Muzaffer Şişmanoğlu, Kocaeli Kent Konseyi ve Petrol-İş Kocaeli Şubesi Başkanı Ali Ufuk Yaşar hazır bulundu. Ancak ilimizde 2 binin üzerinde büyük ölçekli fabrika ve KOBİ bulunmasına karşın geceye katılımında düşük olduğu gözlendi.

VALİ VE BAŞKAN DA KONUŞTU

Gecenin sunuculuğunu Samanyolu Televizyonu spikerlerinden Asım Yıldırım yaparken, yardımseverlikle ilgili hikayeler anlatarak sanayicileri teşvik etmek istedi. Somali ile ilgili görüntülerinde yer aldığı bir sinevizyon gösteriminin ardından kürsüye ilk olarak Başkan İbrahim Karaosmanoğlu çıktı. Karaosmanoğlu, “Bu gecede bizde bize yakışanı yapacağız. İnanıyorum bunun karşılığını da alacağız” diye kısa bir konuşma yaptı.

Kocaeli Valisi Ercan Topaca, “ Ben bu geceyi himayesine alan bakanımıza teşekkür ediyorum. Toplanma amacımızı sinevizyon da izledik. Somali’ye yardım için buradayız ve çok ciddi bir kuraklık var bölgede. Karınlarını doyuracak bir lokmaya muhtaç, yarım bardak su, ekmek kırıntısı bile onlar için önemli. İç savaşın getirdiği yoksulluklar var. Habeşistan ile bildiğimiz bir yerdir. İslamiyeti de kabul eden ilk topluluklardandır. Somali bölgesine Portekiz saldırıları oluyordu. 1555 yılında Kanuni Sultan Süleyman’ın fetih yaptığı bir bölge. Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğünden bu konuda bilgi istedim ama araştırmalar sürdüğü için size daha geniş bir bilgi veremiyorum” dedi.

İşadamlarının masalarına yardım yapacakları miktarların yazılacağı formlar verildi. Somali’ye yardım gecesinin ilk ve en büyük bağışını Çolakoğlu firmasından yönetim kurulu üyesi Cahit Aslan yaptı. Aslan 500 bin TL’lik çeki Bakan Ergün, Vali Topaca ve Başkan Karaosmanoğlu’na teslim etti. Ardından firmalar yardım miktarlarını mikrofondan okudular.

BAZILARI İSMİNİ AÇIKLAMADI

Bazı firmaların yetkilileri ise yaptıkları yardımın gizli kalmasını istediler. Hayat Kimya yöneticisi Osman Aksay’ın Somali’ye 200 bin TL değerinde temizlik malzemesi vereceklerini belirtmesi üzerine işadamı Mehmet Çoban ise yardım miktarının çok az olduğunu ve artırması gerektiğini oturduğu masadan söyleyince, Aksay da imkanlar ölçüsünde yardım yaptıklarını ifade etti. Sunucu Asım Yıldırım da Çoban’a siz ne kadar bağış yapacaksınız sorusu üzerine Çoban, 1000 TL bağış yapacağını ifade etti.

Kocaeli Valisi Ercan Topaca ise bazı sanayicilerin seslerini duymak istediğini belirtmesi üzerine mikrofon Vali Topaca’nın işaret ettiği Şerif Kanık’a verildi. Kanık yapacağı yardımın gizli yapılmasından yana olduğunu ifade etti. Bakan Ergün’de Namet şirketi sahibi Faruk Kaya’ya mikrofonun verilmesini istedi. Kaya yapacağı yardımın gizli kalması gerektiğini ifade etmesi üzerine Bakan Ergün de yardımın söylenmesi ile teşviKin olabileceğini söyledi. Gebze İstanbul Makine ve İmalat Sanayicileri Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Sedat Silahtaroğlu, Somali’ye 102 bin 500 TL bağışın yanı sıra 10 tane çocuğun ülkemizde okutulması ile ilgili teklifini sundu.

Diğer taraftan Tüpraş Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Yılmazoğlu da söz alarak, daha önce Başbakanlık hesabına 600 bin TL bağış yaptıklarını belirterek, Tüpraş işçilerinden sendika aracılığı ile de 150 bin TL’lik bir bağış yapacaklarını açıkladı. Petrol-İş Sendikası Kocaeli Şubesi Başkanı Ali Ufuk Yaşar da söz alarak sendika olarak Tüpraş işçilerinden 150 bin TL toplanmasının yanı sıra Gübretaş işçilerinden 5700 TL ve elden de 1500 TL bağış yapacaklarını açıkladı.

Vali Topaca gecede 4 milyon 73 bin 600 TL toplandığını, genel toplanan para miktarının bu gece ile birlikte 6 milyon 345 bin 490 TL’ye yükseldiğini ve hedeflerinin 10 milyon TL olduğunu ifade etti. Bakan Ergün de gecede toplanan miktarın iyi olduğunu ifade etti. Kartepe yolsuzluğu ile ilgili gazetecilerin sorusu üzerine ise Bakan Ergün, “ Bu akşamın manevi havasını bozmayalım” diyerek bir cevap verdi.

İsminin açıklanmasında sakınca görmeyen bağışçılar ve miktarları ise şöyle: Çolakoğlu 500 bin TL, Polisan- Necmettin Bitlis 200 bin TL, Nuh Çimento-Atalay Şahinoğlu- 200 bin TL, MMK Atakaş- Recep Atakaş 400 bin TL, Sardunya Petrol Abidin Öztürk 20 bin TL, Yücel Boru- Şahin Türkaslan 250 bin TL, Makine OSB- Sedat Silahtaroğlu 102 bin 500 TL, Diler Demir Çelik- İbrahim Pektaş 200 bin TL, Kibar Holding- Hayal Demiroğlu 200 bin TL, Arslanbey OSB- Fehmi Yıldız 200 bin TL, Yıldız Sunta 40 bin TL, Aracı Şirketler Grubu- İbrahim Aracı 250 bin TL, Ayhanlar Holding-Murat Ayhan 100 bin, Kömürcüler OSB 100 bin TL. Hayat Kimya-Osman Aksoy  200 bin TL, Aslan Çimento- Yıldıray Yıldız 100 bin TL, İMES OSB 100 bin TL, Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi 50 bin TL, Evyap Limanı 200 bin TL, Ömer Yağız 50 bin TL, Ergaz 30 bin TL, KİPSAŞ 100 bin TL, Mehmet Çoban 1. 000 TL.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.