1. YAZARLAR

  2. Hayrettin ALBAYRAK

  3. Sanayiciyi, büyükleri kampanyaya çekecek unsur, halkın ilgisidir
Hayrettin ALBAYRAK

Hayrettin ALBAYRAK

Yazarın Tüm Yazıları >

Sanayiciyi, büyükleri kampanyaya çekecek unsur, halkın ilgisidir

A+A-

Merakla, heyecanla beklediğimiz açıklama dün öğlen saatlerinde geldi. Valilik yardım kampanyasında ikinci haftanın sonunda toplanan rakamı 11 bin 452 TL olduğu ilan etti. Beklenti o kadar yüksekti ki, açıklanan rakam herkes için büyük hayal kırıklığı oldu. İnternet haber sitelerinde “Efsane bu parayla mı kurtulacak ?”, “Koca kentte toplanan paraya bakın”  başlıkları atıldı.  Her ne kadar ikinci haftanın sonu, yani 14 günlük bir süreç gibi gözükse de aslında öyle değil. 9 günlük bayram tatili var ve bu süreçte bankalar kapalıydı. Yani geri kalan 5 günde bu para toplanmıştı. Kent protokolünün ortak basın toplantısıyla başlatılmıştı kampanya. Dolayısıyla ilk günler yoğun bir katılım olması bekleniyordu. Ki, sosyal medyada çok sayıda makbuz paylaşımı yapılmıştı. Doğrusu öyle aman aman bir beklentim yoktu ama en azından 100 bin TL dolayında bir rakam olur diye düşünüyordum. Görüntü onu gösteriyordu. Hesapta toplanan rakam beklentinin yüzde 10’u oldu. Ki, bu gerçekten hayal kırıklığı.

KARAMSARLIĞA KAPILMAYALIM 
İlk rakamların açıklanmasının hemen ardından Başka Kocaelispor Yok sayfasında güzel bir paylaşım gördüm. Şöyle diyordu:  “Dün bir akrabam evlendi.  Toplanan takı parası 25 bin 850 nakit. 33 bin 286 lira tutarında da altın toplanmış. Kocaelispor’umuza iki haftada toplanan para 11 bin 452 TL. Ben artık bir şey demiyorum” Hakikaten durum öyle.  Böyle başlayan bir kampanya nereye kadar gidebilir diye kafalarda soru işareti oluşacak. Ancak moral bozmak, karamsarlığa kapılmak için bence erken. Başta tanıtımla ilgili haberleri, paylaşımları arttıralım, herkesin duymasını sağlayalım. Ki, Valimiz basın toplantısında bunu basından özel olarak rica etmişti. İki haftalık süreçte her gün ana sayfamızda hesap numaralarını verip insanları kampanyaya çağırdık. Ancak kabul ediyorum ki, ayırdığımız yer küçüktü. Bu konuda şikayetler, tepkiler de geldi. Bugün itibariyle herkesin çok rahat görebileceği daha geniş şekilde kampanya tanıtımına yer vereceğiz. 

SANAYİCİ GEREĞİNİ YAPACAKTIR 
Tabi bu kampanyada asıl beklenti sanayi kuruluşlarının, büyük firmaların yapacakları bağışlar. Kampanya bağışları isim isim paylaşılmamış ancak toplam rakama bakarak şu ana kadar sanayici kuruluşlarından her hangi bir bağış olmadığı görülüyor. Toplanan rakam tamamen halktan gelen. Valimiz Hüseyin Aksoy’un bizzat devreye girmesiyle önümüzdeki günlerde sanayi kuruluşları da bağışlarını yapacak ve bu katılımla meblağ iyi bir noktaya gelecektir. Bundan yana umutluyuz. Tabi halk işin o tarafını bırakıp kendi gücü nispetinde katkısını sunmalı. Halkın takımı olmanın gereği yerine getirilmeli. Örneğin kampanyada 10 milyon toplanması hedefleniyorsa, bunun 10’da 1’i halktan gelmeli. Sanayici versin, halk baksın olmaz. Halkın seyrettiği yerde, sanayici olmaz.  Valilikteki basın toplantısında özellikle vurgulandı, geniş kitlelerin katılımının önemli, değerli olduğu. Buradan çağrımızı yineleyelim. Küçük büyük demeden herkes gücü oranında bağışını yapsın, kampanyadaki yerini alsın.

Son olarak çok önemli bir noktanın altını çizelim: Halkın hem sayısal, hem miktar anlamında katkısı ne kadar fazla olursa, sanayicinin, kent büyüklerinin ilgisi o derecede artacaktır. Şundan emin olun halk duyarsız kalır, rakamlar bu seviyelerde olursa sanayici ortaya çıkmaz, kent büyükleri umursamaz. Sonuçta kampanya tam bir fiyasko olur.    Sanayiciyi kampanyaya çekecek başka anlamda tetikleyecek, ateşleyecek, kent büyüklerini harekete geçirecek unsun halkın ilgisidir. Halk varsa, elini uzatmışsa kent büyükleri, sanayici kesinlikle duyarsız kalmaz, kalamaz. Bunun en somut örneği, Kocaelispor’un halk hareketiyle 4 yılda küllerinden doğması. Diliyorum ki, bayram tatilinin bitiminin ardından kampanyada ciddi bir hareketlenme olur. Halkın ilgisiyle birlikte kent büyükleri kampanyaya daha çok sarılır, sanayici üzerine düşeni yapar. Önümüzdeki pazartesi günü hatırı sayılır bir rakamın açıklanması umudu ve dileğiyle.  

Ah be Kadir, ne yaptın? 

Kocaelispor’da transfer tahtası açılmasa da, mevcut kadro lige en iyi şekilde hazırlanıyordu. Bolu kampı çok yararlı geçmiş, hazırlık maçlarında genel anlamda iyi bir görüntü alınmıştı. Kadromuz oldukça dardı. 12’nci hazır adamımız yoktu. Sakatlık veya ceza gibi bir olumsuzluk yaşanmasın, tek bir kişi bile eksilmesin diye dua ediyorduk. Ki, daha lig başlamadan korktuğumuz başımıza geldi. Son 4 sezon takımın istikrarlı ismi olan, alternatifi bulunmayan Kadir Öge antrenmandaki disiplinsiz davranışlarından ötürü kadro dışı bırakıldı.  Biz ceza derken, maçlardaki kırmızı kartları, 4 sarı kart uygulamasını düşünmüştük. Doğrusu disiplinle ilgili bir durumun olacağı, böyle bir kadro dışı olayının yaşanacağı aklıma gelmemişti. Gerçekten büyük bir şok oldu bu olay.  Takımda disiplinle ilgili zaafı olabileceğini belki de en son düşündüğümüz Kadir Öge’den geldi bu darbe. Doğrusu üzgün olmakla birlikte şaşkınız.

KADİR’DEN KİMSE BEKLEMİYORDU 
Genel olarak her antrenmanı takip etmeye çalışırız. Akşam idmanına gitmişsek, ertesi gün sabahkini zaman zaman es geçeriz. Tam da o es geçtiğimiz antrenmana rast geldi. Enteresandır hiçbir basın mensubu yokmuş antrenmanda. Doğal olarak neler yaşandığını bilmiyoruz. Sorup soruşturdum ama somut bir bilgi alamadım. Kadir’in kendisiyle konuşmak istedim; aradım yanıt vermedi, sonra mesaj çektim. Sağ olsun duyarsız kalmadı ama olayla ilgili en küçük bir cümle söylemedi. Sadece, “Abiciğim maç haftası, konuşmamak en sağlıklısı” demekle yetinmiş. Kadir Öge dediğim gibi takımda disiplinle ilgili sıkıntı yaşanabilecek en son isimlerden biridir. 4 yılda gördüğümüz budur. Bugüne kadar en küçük bir fevri davranışına rastlamadık. İşini yapar, öteye geçer. Bildiğim kadarıyla ilk vukuatıydı bu. Yönetimin para cezası vermeyip direkt süresiz kadro dışı bırakması olayın ciddiyetini gösteriyor. 

KAHROLDUĞUNDAN EMİNİM 
Teknik direktör Galip Gündoğdu benim de izlediğim bir idmanda gördüğü olumsuz bir davranışın ardından disiplinsizliğe asla taviz vermeyeceğini, kimsenin gözünün yaşına bakmayacağını yüksek sesle dillendirmiş, sert bir şekilde uyarıda bulunmuştu. Cuma sabahki idmanda ne olduysa Kadir kadro dışı bırakıldı. Galip Hoca Tuzla maçı sonrasında basının konuyla ilgili sorusunu, “Suçlu cezasını çekecek” yeklinde yanıtladı. Kadir yılların tecrübesi, aklı başında biridir. Belli ki bu olayda hatalı, haddini aşmış. Pişman olduğundan eminim. Ligin ilk maçlarında takımı yalnız bıraktığı için de üzüntüden öte kahroluyordur. İnanıyorum kısa süreçte özrünü dileyip takıma geri dönecektir. Kadronun darlığı ortada, bu süreçte disiplinsiz davranıştan ötürü takımı yalnız bırakmak yapılabilecek en büyük kötülüklerden biri. Bu olay herkesin kulağına küpe olsun, bir daha böyle bir vukuat yaşanmasın. 336

Bu yazı toplam 1728 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
4 Yorum