1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Sanayide su fiyatı düşer mi?
Sanayide su fiyatı düşer mi?

Sanayide su fiyatı düşer mi?

Kocaeli Sanayi Odası, üyelerinin bir süredir devam eden yakınmaları üzerine İSU'ya sanayide kullanılan su için uygulanan fiyat tarifesinin düşürülmesi, su fiyatlarının indirilmesi için baskı yapıyor.

A+A-

Kocaeli Sanayi Odası, üyelerinin bir süredir devam eden yakınmaları üzerine İSU'ya sanayide kullanılan su için uygulanan fiyat tarifesinin düşürülmesi, su fiyatlarının indirilmesi için baskı yapıyor.

Özellikle İzmit'in doğusundaki sanayiciler, çok uzun yıllar bu bölgedeki yer altı suyunu istedikleri gibi ve ücretsiz kullandılar. Su nasıl olsa bedavaydı ve üretimlerinde de bu bedava suya dayalı teknolojiye ağırlık verdiler. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin yetki ve sorumluluk sınırları genişleyince, İSU bu beleş yer altı suyu kullanımına son verdi. Fabrikalar, İzmit'in doğusunda yer altı sularını tüketmişti. Artık bu bölgeye, ovanın altına deniz suyu giriyordu ve bunlar bilimsel tespitlerdi. Sanayici çevre açısından çok tehlikeli bu durumu umursamıyor, kendi kârına bakıyordu.

Yer altı suları İSU tarafından tarifeye bağlandı. Dahası sırf bu sanayi kuruluşlarının pisliklerini arıtmak için yapılmış arıtma tesislerinin işletme maliyeti yüksekti. İSU fabrikaların atık su miktarlarını da ölçmeye başladı bunu da tarifeye bağladı.

Şimdi sanayiciler bağırıyor. Sanayi Odası bağırıyor. “Su maliyeti çok yüksek. Rekabet gücümüz azalıyor” diyorlar. Madem öyle, bulsunlar suyun bedava olduğu, yer altı suyunun bol olduğu yerler, çekip oralara gitsinler.

Geçen hafta KSO'da sanayide su fiyatı ile ilgili bir toplantı yapıldı. KSO yetkilileri “İSU yöneticileri sanayide su tarifesi konusunu ilk İSU genel kurulunda tartışma kararı aldı” dediler.

Görelim bakalım. Büyükşehir Belediyesinin siyasi iradesi, İSU'nun ilk genel kurulunda sanayicinin bağırtısını dikkate alıp, sanayide su fiyatlarını, atık su bedellerini, yer altı suyu fiyatlarını değiştirecek, düşürecek mi?.. Böyle bir şey yapılırsa, büyük haksızlık olur. İSU'nun, konutlarda ve ticarethanelerde su fiyatlarını indirmeden, sanayide su fiyatlarını düşürmesi kabul edilemez.

Haziran seçimi öncesi ilk anket

Önümüzdeki günlerde, hem yazılı, hem görsel medyada yine bol bol siyasi anketler, oranlar göreceğiz.

5 Haziran 2011'de yapılması beklenen genel seçim öncesi, 12 Eylül'de yapılan halk oylaması sonrası ilk anket dün Haber Türk Gazetesi'nde yayınlandı. Konsensus Araştırma Şirketi tarafından 1-9 Ekim tarihleri arasında yapılmış bu araştırmaya göre, AKP'nin oyları yüzde 46. 9'u görmüş. CHP'nin oyları yüzde 24. 5, MHP'nin oyları baraj sınırının hemen üzerinde yüzde 10. 6 olarak gözüküyor.

Doğru mudur, yanlış mıdır; yanlı mıdır, objektif midir tartışma şansımız yok. Seçimlere daha 7-8 ay varken böyle bir anketin yapan ve yayınlayan için riski de yok. 5 Haziran'da çok farklı sonuçlar çıkabilir. Anketi yapanlar ve yayınlayanlar “O tarihte böyleydi. Sonra seçmen eğilimleri değişti” diyebilir.

Ama şu gerçeği kabul etmek lazım. Bugünden bakıldığında AKP yine uzak ara lider durumda. Üstelik arayı açıyor. CHP, Baykal'ın gidip, Kılıçdaroğlu'nun dönmesinin ardından yakaladığı yükseliş ivmesini yitirmiş görünüyor. Yani, 5 Haziran'da AKP iktidardan gitsin isteniyorsa, Rakiplerinin seçime kadar olan süreçte hiç hata yapmadan çok çalışmaları ve halka cazip gelecek öneriler, projeler sunmaları gerekiyor.

AKP'nin sekiz yıllık iktidar dönemine, yaşanan pek çok sıkıntıya, hedef oldukları haklı-haksız çok büyük eleştirilere rağmen hâlâ yükselişte olması, Türk seçmeninin neredeyse yarısının desteğini alıyor gözükmesi de dünya siyasi tarihinde araştırılması gereken bir durum.

İzmit'te en kazançlı meslek: Tamircilik

Geçmişte herkesin önceliği, kendilerine ya da yakınlarına devlet kapısında maaş garantili bir iş bulabilmekti. Daha sonra eğitimin önemi anlaşıldı. Herkes çocuğunun yabancı dil öğrenmesine, doktor, avukat olmasına heves etti.

Bilgisayarın değeri anlaşıldı, herkes bilgisayar öğrenmeye kalktı. Futbol piyasası büyüyünce, ebeveynler çocuklarını futbolcu yapmak istediler.

Bence şimdilerde özellikle İzmit'te en geçerli meslek tamircilik. Pek çok ev ve işyerinde elektrikli cihazlar, elektronik cihazlar, kombiler, buzdolapları, çamaşır makineleri, bilgisayarlar sık sık bozuluyor.

Çünkü İzmit'te pek çok yerde çok ciddi elektrik sorunu var. Bazen fark ediyor, bazen fark etmiyorsunuz. Voltaj oynuyor. Pat diye elektrik kesiliyor, bazen bir-iki saniye içinde yeniden geliyor. Bu elektrik sorunu yüzünden sık sık cihazlar bozuluyor.

Tamirci arıyorsunuz. Hepsi dolu. Hepsinin işi başından aşmış. Tamirciden randevu alabilmek, eviniz ya da iş yerinizdeki bozulan cihazın onarımını yaptırmak, yanan parçasını değiştirmek için torpil bulmanız lazım.

Yani şu sıralar İzmit'te elektrikli veya elektronik eşya tamirciliği, üniversite eğitimi gerektiren anlı şanlı pek çok meslekten daha geçerli.. Bence İşkur, bu alanda kurslar açmalı. Tamirci yetiştirmeli. Büyükşehir'in Komek kursları içinde tamircilik kursu olmalı.

Bu dönemde İzmit'te elektrikli-elektronik eşya tamircisi olmak son derece önemli. Sedaş cihazları bozuyor, tamirciler para kazanıyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.