1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Sanayiden Bilişim'e geçiş
Sanayiden Bilişim'e geçiş

Sanayiden Bilişim'e geçiş

Sanayi ve sanayi atıklarının verdiği zararlarla anılan Kocaeli, teknoloji üssü olma yolunda hızla ilerliyor. Hayata geçirilen bilgi evleri, kurulan teknoloji kulüpleri ve yapılan yatırımlarl

A+A-

Sanayi ve sanayi atıklarının verdiği zararlarla anılan Kocaeli, teknoloji üssü olma yolunda hızla ilerliyor. Hayata geçirilen bilgi evleri, kurulan teknoloji kulüpleri ve yapılan yatırımlarla eğitilen öğrenciler, Kocaeli'nde kurulacak Bilişim Vadisi'nin altyapısını oluşturacak.

Kocaeli'nde teknoloji devrimine ayak uyduracak, çağın gereklerine uygun projeler Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçiriliyor. Bilim Merkezi, Bilgi Evleri, Bilim ve Teknoloji Kulübü, ücretsiz laptop dağıtımları, bu anlayışla atılmış adımlardan birkaçı.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ersin Yazıcı, oluşturdukları yeni vizyonun, hükümet tarafından da takip edildiğini ve beğenildiğini belirtti. Yazıcı, yaptıkları ve yapacakları yeni çalışmalarla Kocaeli'nin, sanayi kenti kılıfından sıyrılıp Türkiye'nin bilişim üssü olacağını söyledi. Yazıcı, Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan tüm bu çalışmaların kentin sanayi kimliğinden çıkarılmasına ve bir bilim kenti olma yolunda ilerlemesine önemli katkı sunduğunu belirterek, "6 yılda kabına sığmayan ve Türkiye'nin bilişim üssü olma yolunda emin adımlarla ilerleyen Kocaeli, artık hükümetimizin önemli projelerinden nasibini alıyor. Bu duruma Gebze Bilişim Vadisi, Cengiz Topel Havaalanı'nın sivil havacılığa açılması ve Körfez Geçişi projelerini de örnek gösteriyor." dedi.

Bilgi evleri çocukların ikinci evi oldu

Bilgi Evleri, öğrenciler için gerçekleştirilen projelerden biri. Kocaeli'nin vizyonunu geliştiren bu proje, ilk olarak Doğu Kışla Gençlik Parkı'nda sonra da Derince'de hayata geçirildi. Bilgi evlerinde ilköğretim öğrencileri, okullarından arta kalan zamanlarını ders çalışarak, kitap okuyarak geçiriyor.

Gönüllü öğretmenlerle üniversite öğrencileri tarafından İngilizce, Türkçe, Matematik gibi temel dersleri tamamen ücretsiz alan öğrenciler, ödevlerini ise buradaki bilgisayarlarda yapabiliyor. Ayrıca, öğrenciler, bilgi evlerince düzenlenen sosyal aktivitelere katılabiliyor. Okuma günleri bunlardan biri. Çocuklar, bilgi evleri sayesinde sokaktan ya da internet kafelerden tekrar okul sıralarına bu kez isteyerek ve severek kazandırılıyor. Bu hizmetten ayrıca veliler de yararlanıyor. Velilere çocuklarıyla daha yararlı vakit geçirmeleri fırsatını sunan ve onlara da okuma alışkanlığı kazandıran bilgi evleri önemli bir misyonu da üstleniyor. Ortaokul ve lise diplomalarını almak için kurs talebinde bulunan velilere de Bilgi Evi'nde İngilizce, Türkçe, Matematik, Kimya, Fen bilgisi ve Teknoloji dersleri veriliyor.

Bilim ve teknoloji kulübü

Kocaeli'nde 2 bin 500 metrekare alanda kurulan Bilim ve Teknoloji Kulübü de geleceğin bilim adamlarını yetiştiriyor. Bilim ve teknolojiye ilgisi ve yeteneği olan çocuklar, bu merkezde bilime dair bilgiler öğreniyor, bilimsel denemeler yapıyor. Manyetizma deneyleri, süper iletken ve diamagnetik malzemeler ile yapılan deneyler, radyo dalgaları ve radar sisteminin çalışma prensibi, yenilenebilir enerji, kendi enerjisini koruyan euler disk ile sürtünme deneyleri, potansiyel enerji-açısal momentum deneyleri kulüpte yürütülen programlardan bazıları. Çocuklar, burada kurulu teknolojik cihazları kullanmayı öğreniyor. Bu da çocuklara matematiksel birikim kazandırıyor. Kocaeli Bilim ve Teknoloji Kulübü, yaz ayında kamp da düzenliyor. Öğrenciler, bu kamplarda bilimin eğlenceli dünyasında kendini keşfetme imkanı buluyor. Yaz bilim kampında bilim gösterileri uygulamayı öğreniyor, buradaki seminer ve söyleşilere katılıyor.

2 yılda 56 bin bilgisayar dağıtıldı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Yazıcı, Büyükşehir Belediyesi'nin yine bu alanda gerçekleştirdiği en önemli projelerinden birinin 'Birebir Öğrenme' projesi olduğuna dikkat çekti. Yazıcı, "Büyükşehir, Türkiye'de bir ilk olan çalışmasıyla ilköğretim 6. sınıf öğrencilerine ücretsiz laptop dağıtıyor. Geçen yıl ilki gerçekleştirilen çalışma kapsamında yaklaşık 27 bin öğrencimize ücretsiz laptop dağıttık. Bu yıl ise yaklaşık 28 bin laptop dağıtımı yapacağız. Proje kapsamında Büyükşehir Belediyesi olarak 2 yılda yaklaşık 56 bin laptop dağıtmış olacağız." dedi.

Ayrıca, bu proje sayesinde taşımacılık sistemiyle eğitim veren köy okullarında öğrenim gören öğrenciler de hayatlarında ilk kez bilişim teknolojisiyle tanıştı. Çoğu kitap ve defter almakta zorlanan çocuklar artık birer bilgisayar sahibi oldu. Büyükşehir Belediyesi, çocukları lise ve üniversite sıralarına hazırlamada önemli bir etkisi olacak laptopların dağıtımını her yıl gerçekleştirecek. Bu çalışma ile çocuklar hem ülkede hem de dünyada yaşanan gelişmeleri öğrenebilecek. Merak ettikleri bilgileri bilgisayarlarından sorgulayabilen çocuklar, bu şekilde takip ve öğrenme deneyimlerini de geliştirecek.

Bilimin merkezi kuruluyor

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, bu çalışmalarını tamamlayan, destekleyen ve büyüten bir yapı olarak Bilim Merkezi Projesi hazırlıyor. Bu projeyle, Kocaeli kendi teknolojisini üretebilen, dünyadaki teknolojik gelişmeleri takip etmekle kalmayıp uygulayabilen bir kent haline gelecek.

Bilim Merkezi, Sekapark'ın 3. etabı dahilinde fabrika binalarını restore ederek oluşturacağı 40 bin metrekareden fazla kapalı bir alanda kurulacak. Tüm gençlerin ücretsiz olarak bilim ve teknolojinin son ürünleriyle tanışabilecekleri bu önemli proje aşamalı olarak hayata geçecek. Koruma altındaki orijinal kağıt imalatı makinelerinden Kağıt Sanayi Müzesi, matbaa makinelerinden oluşan Matbaa Müzesi ve fotoğraf makinelerinden oluşan Fotoğraf Müzesi, bu proje kapsamında kuruluş aşamasına getirilen alt bölümler. Endüstriyel dönüşümle yeniden hayat bulan, Marmara'nın etkinlik merkezi haline gelen Sekapark, Kocaeli'nin Türkiye'nin bilişim üssü olma yolundaki hedefine büyük katkı sunacak. Geleceğin dahileri bu merkezlerde artık Kocaeli'nde yetişecek.

Bilişim vadisi'nin altyapısını oluşturacak

Genel Sekreter Yazıcı, bütün bu çalışmaların hükümetin ileride Kocaeli'nde yapmayı planladığı ve programına aldığı çalışmalara bir hazırlık niteliğinde olduğunu söyledi. Hükümet tarafından bu kapsamda yapılacak çalışmalardan biri Gebze Muallimköy Vadisi'ne kurulacak olan Türkiye'nin ilk Bilişim Vadisi projesi. Bu bilişim vadisi, Amerika'da Silikon Vadisi örneğinde olduğu gibi teknoloji devi firmaları Türkiye'ye getirecek.

Merkezde bilgi ve iletişim, bio-teknoloji, nöro-teknoloji, nano-teknoloji gibi geleceğin teknolojilerine öncelik verilecek. Uluslararası firmalarla yerli firmalar Kocaeli'nde bir araya gelecek, küresel piyasalara açılma imkanı olacak. Proje, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı, DPT, YÖK, TÜBİTAK, TOBB, Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı ve bilişim sektörünü temsil eden sivil toplum örgütleri ile birlikte yürütülecek.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.