1. YAZARLAR

  2. Ali GÜNDOĞDU

  3. Santa Barbara ve Fransız Papaz Okulu
Ali GÜNDOĞDU

Ali GÜNDOĞDU

Yazarın Tüm Yazıları >

Santa Barbara ve Fransız Papaz Okulu

A+A-

Dünyanın en eski yerleşim merkezlerinden biri olarak bilinen, bundan 1750 yıl önce de Nikomedya Krallığı’na, ardından da bir süre Roma İmparatorluğu’na başkentlik yapan bugünkü İzmit’te bulunan surlardaki kule ile anlatılan ‘Santa Barbara’ efsanesi, geçtiğimiz yıllarda Hıristiyan dünyasının dikkatlerini buraya çekmeye başlamıştı

Hıristiyan dünyasının kabul ettiği ve birçok tarihi kayıtlarda da yer alan inanca göre, halen dünyanın dört bir yanındaki 45 ülkede bulunan ve Santa Barbara (Azize Barbara) adını taşıyan şehirlerin tamamı adlarını, İzmit’teki bu kulede 4 Aralık 235 tarihinde Hıristiyan olduğu gerekçesiyle babası tarafından başı kesilerek öldürülen ve daha sonra Azize ilan edilen Nikomedyalı, yani bugünkü adıyla İzmitli Barbara’dan alıyor.

Daha önce Fener Rum Patriği Bartholomeos ile bazı Avrupa ülkelerinin Büyükelçi ve konsoloslarının ziyaret ettiği Nikomedya surlarındaki bu kulenin inanç turizmine açılması halinde, İzmit’in sanayi kenti unvanından sonra ikinci bir unvanla da dünya vitrinindeki yerini alabileceği belirtilmişti. Ancak kulenin kapısına kilit vuruldu, Santa Barbara meselesi küllendi gitti.

Hıristiyan dünyasının kabul ettiği efsanede, 4 Aralık 235 tarihinde, Hıristiyanlığı kabul ettiği gerekçesiyle 21 yaşındaki Azize Barbara, o dönemin mahkemesince ölüm cezasına çarptırıldı. Mahkeme, Barbara’nın başını da, o dönemin zengin armatörlerinden biri olan babası Dioskourus’un kesmesini istedi. Barbara’nın başını kesen babası, yine efsaneye göre o anda hava açık olmasına rağmen, düşen bir yıldırımla aynı yerde öldü.

AVRUPA’DAN ABD’YE 45 ŞEHİR

Yaklaşık 100 yıl sonra Barbara İzmit’te kilise tarafından Azize İlan edildi ve 100 yıl sonra İznik’te Azize olarak ilan edilerek ’denizcilerin meleği’ olarak kabul edildi. Buradaki mezarı açılıp kemikleri önce 550 yılında İmparator Justinianus’un karısı Teodora’nın isteğiyle İstanbul’da birkaç yerde tutuldu. Daha sonra Ayasofya’ya götürüldü. Latin işgali sırasında Vatikan’a taşındı. Yine inanca göre, denizcilerin azizesi olması nedeniyle kemikleri uzun keşiflere çıkan denizcilere verildi. Kemiğinin ulaştığı şehirlere de ‘Santa Barbara’ adı verildi.

Hıristiyan dünyasının inancına göre, bugün Avrupa sahillerindeki ve Küba ile ABD’deki Kaliforniya eyaletinde bulunan Santa Barbara adlı şehirler adlarını Nikomedyalı Barbara’dan alıyor.

Santa Barbara Hıristiyanların bir olayı. Örneğin Polonya’da madencilerin koruyucu perisidir. Koruyucu bir Azize’dir. İngiltere de böyle. Santa Barbara’nın Nikomedyalı olduğunu biz söylemiyoruz. Bunu söyleyenler Avrupalıların, Hıristiyanların kendisi. Biz onlardan elde ettiğimiz bilgilerle ve efsaneyle, böylesine bir azizeyi sahiplenmek durumundayız. Evrensel kültürün bir parçası olarak kabul ediyoruz. Dünyada 45 Santa Barbara adını taşıyan şehir adlarını, Nikomedya’da yaşayan Santa Barbara’dan alıyor.

FRANSIZ PAPAZ OKULU

Özellikle Azize Barbara dünya Hıristiyanlığı içinde en bilinen azizedir. Adına köyler, kentler, okullar, üniversiteler ve sayısız kilise ve şapeller kurulmuştur. Aya Pandeleymon için Osmanlı döneminde Ortodoks Rumlar bir Manastır yaptırmışlar. Kalıntıları günümüze erişememiş. Temel kalıntıları Yenidoğan, D-100 güneyinde hala varlığını sürdüren Açık Sinema’nın ve D-100’ün altında kalmıştır.

Yine Osmanlı döneminde 1891 Fransız Asompsiyonist Misyonerleri bir kilise ve kolej yaptırmışlardır. Günümüzde bu kilise ve Papaz Okulu’ndan geriye kalanlar Acısu’da Acısu Vergi Dairesi’nin kuzey tarafında, “Defterdarlık Konuk Evi” olarak kullanılmaktadır. Adı “St. Barbe Kilisesi” idi.

sehitler-korusu-003.jpg

KULE KAPATILDI- Santa Barbara’nın hapsedildiğine inanılan Bağçeşme’deki kule, yıllarca askeri birliğin sınırları içinde kalmıştı. Bu kulenin 1700 yılı aşkın bir süredir ayakta kalması elbette düşünülemezdi, ama Hıristiyanlar için bu önemli değildi, çünkü onlar Azize Barbara’nın İzmit’te yaşadığına inanıyorlardı. Hıristiyan ayinlerinin İzmit’te muhafazakar kesimler tarafından tepki çekmesi nedeniyle kulenin kapısına kilit vuruldu, Santa Barbara efsanesi küllenip gitti.

santa-barbara-001.jpg

AZİZE BARBARA- İzmit’te 4 Aralık 235 tarihinde Hıristiyan olduğu gerekçesiyle babası tarafından başı kesilerek öldürülen ve daha sonra Azize ilan edilen Nikomedyalı, yani bugünkü adıyla İzmitli Barbara ikonası, Yunanistan’ın Korfu adasında peder Lucas tarafından yapılmış olup, 1999 yılında İzmit’te ilk defa yapılan Santa Barbara anma toplantısı sonunda kentimize bırakılmıştır.

papaz-okulu-ogrencileri-003.gif

FRANSIZ MİSYONER OKULU ÖĞRENCİLERİ- Acısu bölgesindeki bugün Defterdarlık Konuk Evi olarak kullanılan Papaz Okulu’nun yüz küsur yıl önceki öğrencilerinden oluşan Kilise Bandosu toplu halde görülüyor.

can-kulesi-003.jpg

ÇAN KULESİ- Fransız Papaz Okulunun yanında küçük bir şapel bulunur. Çan kulesi de mevcuttu, ancak 1954 yılında çan kulesi kiliseyi çağrıştırdığı için yıkılmıştır.

papaz-okulu-003.jpg

ÇOK ÖNEMLİ BİR KÜLTÜR VARLIĞI- Acısu mevkiinde bulunan, halen Kocaeli Defterdarlığının kullandığı Eski Papaz Okulu binası, bir müze veya sergi salonu olarak değerlendirilebilirdi, ancak bu konuda hiç kimsenin kılı kıpırdamıyor.

Eskiden seçimlerin nabzı Halkevi Meydanında atardı

24 Haziran’da Cumhurbaşkanı ve Milletvekili seçimleri yapılacak. Adaylar çeşitli mekanlarda düzenleyecekleri toplantılarla kendilerini tanıtıyor, projelerini açıklıyor. 

Orta yaş ve üstü kuşak İzmitliler hemen hatırlayacaklardır. Eskiden İzmit’te seçimlerin nabzı o binada ve o meydanda atardı. İzmit Halkevi Meydanı, nice siyasi liderler gördü. O meydanda şimdi tarihe karışmış nice partilerin bayrakları sallandı.

Türkiye’deki modern mimarinin ilk örneklerinden olan İzmit Halkevi Binası, güya İzmit Belediyesinin girişimiyle restore edilecekti. Halkevi binası gözümüzün önünde çürüyüp gidiyor.

yil-1957.jpg

YIL 1957- İzmit Halkevi ve meydanı yıllarca İzmit’te siyasi partilerin miting alanı olmuştu. Bu fotoğraf 1957 yılında bir CHP mitinginde çekilmiş. CHP’liler Genel Başkan İsmet İnönü’yü bekliyorlar. O yıllardaki siyaset coşkusunu görmek mümkün.

suleyman-demirel-001.jpg

SÜLEYMAN DEMİREL- En kalabalık mitinglerini İzmit Halkevi Meydanında yapardı ve ölümsüz şapkasını seçmenlerin üzerine sallayıp dururdu.

bulent-ecevit.jpg

BÜLENT ECEVİT- 1970’li yılların Karaoğlan’ı, merhum Bülent Ecevit, İzmit’teki mitinglerinde daima barışın simgesi güvercin uçururdu.

necmettin-erbakan.jpg

NECMETTİN ERBAKAN- Milli Görüş hareketinin efsane lideri merhum Necmettin Erbakan da İzmit’teki mitinglerini coşku içinde yapar, seçmenleri çiçekle selamlardı.

Bu yazı toplam 2034 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.