1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Sarıbay, kimi kast etti?
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Sarıbay, kimi kast etti?

A+A-

CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, yerel televizyonda katıldığı bir toplantıda, “CHP’nin Büyükşehir adayı kim olacak?” sorusuna, “Bütün Türkiye’nin tanıdığı, örgütlerin kabul edebileceği bir isim olacak” yanıtını verdi. Elbette bu sözler, yerel siyasete yeni bir tartışma konusu getirdi.

İlimiz siyasetinde herkesin kabul ettiği bir gerçek var: 2019 yılı mart ayında yapılacak yerel seçimlerde, CHP’nin başta İzmit olmak üzere ilimizin bazı ilçelerinde doğru adaylarla seçim kazanma şansı bulunuyor. Ama Büyükşehir Belediye Başkanlığını kazanmak, şimdilik CHP için hayallerin bile ötesinde duruyor.

Yerel seçim erkene alınmaz da Mart-2019’da yapılırsa, daha çok süre var ve “Büyükşehir’i AK Parti rahat kazanır” tezi de bu süre içinde zedelenebilir. Ama CHP kiminle, hangi adayla Kocaeli halkının önüne çıkacak da, Büyükşehir’de  

AK Parti’yi geçecek?.. Ortalıkta şimdilik böyle bir isim gözükmüyor. Ben birçok kez, Prof.Hurşit Güneş’in olabileceğini yazdım. Ama özellikle son il kongresinde ortaya çıkan tablonun ardından, Güneş’in adaylığı da artık imkansız hale geldi.

O halde, İl Başkanı Sarıbay kimi kastetti. Bu sütunların sürekli takipçileri hatırlayacaktır. Aylar önce bir yazı yazmıştım. İzmit’te çarşıda Sarıbay ile karşılaştığımı, ayaküstü “Büyükşehir’e kimi aday göstereceksiniz?” diye sorduğumu, Sarıbay’ın “Duyunca çok şaşıracaksınız” dediğini belirtmiştim. 

Öyle sanıyorum ki, İl Başkanı Sarıbay ile, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun kafasında çok önceden belirlenmiş bir isim var. Ama kim?..Ya da kim olabilir?.. Geçen dönem bir ara Murat Karayalçın adı ortaya atılmıştı. Karayalçın hala çok iyi isim ama, artık bir hayli yaşlı.. 

Bir kadın olabilir mi?..Mesela eski Rektör Prof.Dr.Sezer Komsuoğlu’na teklif götürülebilir mi?.. 

Doğrusu aklıma başka isim pek gelmiyor. Ama sürpriz, bomba gibi bir adayla, Kocaeli kamuoyunda hiç yıpranmamış bir isimle, CHP’nin Büyükşehir seçimini zorlaması olasıdır. Çünkü henüz AK Parti’nin adayı da belli değil. CHP Büyükşehir’de seçimi zorlayacak bir adayla ortaya çıkarsa, başta İzmit olmak üzere bazı ilçeleri de zorlayabilir. 
Tabii bunların hepsi varsayım. Ama ilk şart olarak CHP örgütlerinin kendilerini toparlaması, çok çalışması, halka bütünleşmesi gerekiyor. 

YURDAGÜL’ÜN JESTİ GÜZEL OLMUŞ
Son kongrede yeniden CHP İl Başkanlığına seçilen Cengiz Sarıbay, önceki gün mazbatasını aldı. Adliye binasına, kongrede Sarıbay’a rakip olan Bekir Yurdagül de gitmiş. Birlikte görüntü verilmiş. Belki çok samimi değil. Ama buna rağmen, CHP açısından önemli bir gelişme ve güzel bir görüntü olmuş. 

Aman bitti diye bırakmasınlar 

İzmit-Kandıra yolu üzerinde Otogar kavşağında Karayolları’nın yaptırdığı köprülü kavşak inşaatının henüz bir bölümü tamamlandı. Artık Kandıra yönüne doğrudan giden ve Kandıra yönünden şehir merkezine gelen araçlar, köprünün üst bölümünü kullanabiliyorlar. Elbette bu bile bölgede trafiği rahatlattı. Ama o kavşak projesi, çok daha kompleks bir proje. Otogar yönüne giriş, Otogar yönünden Kandıra tarafına ve İzmit tarafına çıkış işleri var. Köprü altından karşılıklı iki tarafa geçiş var. Bu kavşakla birlikte bölgedeki bütün ışıkların kalkması, trafiğin her yöne güvenle akması lazım. 
Yani henüz iş bitmedi. Şimdilik biten kısmı bile çok gecikti. Müteahhit yavaş çalıştı. Yerel makamlar., Valilik takip etmese, iş sadece Karayolları’nın insafına bırakılırsa daha çok uzun süre bitmez.

Otogar kavşağı bitti diye çok fazla sevinmemek lazım. Bu kavşağın tamamı, bütün yan yolları, bütün giriş-çıkışları da biran önce tamamlanmalıdır. İşte o zaman İzmit’teki en önemli trafik sorunlarından biri çözülmüş olacaktır. 

Vay be, Otogar için yeni tuvalet yapılacak 

İzmit’in çok güzel, geniş, rahat bir şehirlerarası otogarı vardı. Bu alan, nedense Merkez Bankası’na satıldı, dev gibi bir bina dikildi. Ama o bina da bir işe yaramadı. 

Merkez Bankası’nın yapıldığı alandan taşınan otogar, Carrefour’un olduğu yere gelmişti. Bugün hala orda olsa, siz trafik ne hale gelir düşünün. Neyse, o arazi de Carrefour’a satıldı, şehrin Otogar’ı  bugünkü yerine gitti.

İzmit, Türkiye’nin en önemli şehri. Bu kentte, Türkiye’nin diğer 80 vilayetinde kökü olan insanlar yaşıyor. Bizim uçağımız yok. Trenle her yere gitmek mümkün değil. Otobüs yolculuğu ve doğal olarak otogar çok mühim.

Ama mevcut Otogar’ımız da nedense bakımsız ve yetersiz bırakılmıştı. Hem otogar esnafları, hem otogarı kullanmak zorunda olan insanlar sıkıntı yaşıyordu. Düşünün bir otogar var, her gün binlerce kişi buradan gelip, geçiyor ve bu otogarın doğru dürüst umumi tuvaleti bulunmuyor. 

Dün gazetede ilanını gördüm. Büyükşehir Belediyesi Ulaşımpark A.Ş. Otogar’daki umumi tuvaletleri yenileme inşaatı için ihale açmış. Toplam 150 metrekare kullanım alanlı, modern temiz bir tuvalet yaptırılacakmış. İhale 25 Ocak’ta . İhaleyi kazanan firma 30 gün içinde tuvaleti tamamlayacak.

Umalım ki, İzmit Otogarı’na şöyle şık, temiz bir tuvalet yapılır. Sonrası da mühim. Titizlikle işletilmesi, sürekli temiz tutacak bir düzen kurulması gerekiyor. 

DUVAR YAZISI 

CHP Büyükşehir için çok 
ünlü bir aday bulacakmış. 
Şarkıcı Hadise veya Hilary 
Clinton olabilir mi acaba?


 

Bu yazı toplam 1766 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
2 Yorum