1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Sarıbay: "Taban isterse aday olurum"
Sarıbay: "Taban isterse aday olurum"

Sarıbay: "Taban isterse aday olurum"

CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay 24 Haziran olarak belirlenen erken seçin kararı ile ilgili basın açıklaması yaptı.

A+A-

Basın açıklamasına Sarıbay ve  il yönetim kurulu üyelerinin yanı sıra kadın ve gençlik kolları da katıldı. Basın açıklamasında konuşan CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, “Bir erken seçim var gündemimizde. Biz erken seçim bekliyorduk. Erken seçimi 15 Temmuz olarak belirlerler diye düşünüyorduk. 24 Haziran oldu. İyi oldu. Erken seçim bizi korkutmadı.” dedi.  Milletvekili aday olup olmayacağı sorusuna cevap veren Sarıbay, “Hedefsiz politikacı olmaz. Her politikacının bir hedefi olmalı. Ben bu partiye 45 yılımı hizmet ederek geçirdim. En son adaylığım 1991 yılında milletvekili adayı oldum. İl başkanlığı, belediye meclis üyesi adayı oldum. Bu partinin Kocaeli’nin Cengiz Sarıbay’a ihtiyacı varsa, genel merkezimiz, arkadaşlarım, tabanımın İzmit’e aday ol derse böyle bir şeyi düşünebilirim."  dedi.

Sarıbay konuşmasının devamında, “Bugün erken seçimle ilgili saat 17.00 itibari ile 12 ilçe başkanımızı toplantıya çağırdık. Körfez ilçemizde istifalarla boşalan yönetimiz oldu. 5 kişilik kayyum heyeti belirledik. Erken seçim olduğu için tüzük gereği olmuyor. Orada seçimi yürütecek 1 başkan 16 asil 16 yedek yönetim kurulu atamamız lazım. Orada aday belirleme kararı aldık. Bu bağlamda atama ile ilgili Cumartesi günü 14.00’te Körfez’de ilçe başkanlığı yapmış, belediye başkanlığı yapmış arkadaşlarımızı toplantıya çağırdık. Seçim çalışmaları ile ilgili daha önce belirlenmiş olan Kayseri’de il başkanları toplantısı 27-28 Nisan’da yapılacak. Ben oraya katılacağım. Stratejik gelişme ve seçim güvenliği ile ilgili genel başkanımız ve genel sekreterimiz değerlendirecek. 

EN BÜYÜK ATATÜRKÇÜ OLDULAR
2002 den itibaren Adalet Kalkınma Partisi iktidarda. Bunlar geldikleri günden itibaren milli bayramlarımızı dini bayramlara ağırlık vermek üzere unutturmaya çalıştılar. Son 1 yıldır 16 Nisan’da başkanlık sistemi kabulünden sonra cumhurbaşkanı 50+1 alma çabası içinde en büyük Atatürkçü cumhuriyetçi parlamenter sistemin savunucusu haline geldiler. Milli bayramları kale almazken önem verir bizden fazla Atatürkçü olmaya başladılar. Bu sevindirici inşallah o Atatürkçülükleri kalıcı olur. Takiye de olsa geldikleri nokta itibari ile doğru.

cff-002.jpg

VALİNİN 1 MAYIS’A İZİN VERMEME ŞANSI YOK
1 Mayıs ile ilgili sıkıntımız var. Burada yandaş bir sendika toplantı yapacak. Onun dışında burada bulunan bizim gibi siyasi partiler ve STK’lar da 1 Mayıs’ı Sabrı Yalım Parkı’nda kutlamak isterler. Toplantı yerini de Heykel mevkiini söylerler. Ama Valilik bugüne kadar olumlu bir yanıt vermedi. Ben de bugüne kadar Vali beyle görüşemedim. Kaza nedeniyle. En kısa zamanda görüşüp 1 Mayıs’ta bizim de katkı vereceğimiz toplantısı Heykelde toplanmak suretiyle Sabrı Yalım Parkı’dan yapacağız. Eper buna imkan bulunamazsa DİSK’in toplantısı İstanbul’da yapılacak. Oraya katkı vermeye çalışacağız. Sayın valimizin bu toplantıya izin vermeme şansının olmaması lazım. 1 Mayıs resmi bayram haline getirildi. 

ERKEN SEÇİM BİZİ KORKUTMADI
Erken seçim bizi korkutmadı. 16 Haziran referandumundan sonra gerek il yönetimimiz, gerek ilçe başkanları kadın gençlik kolu başkanlarımız milletvekillerimiz sahada her gün yarın seçim olacakmış gibi çalışmaya devam ettik. Hiç ara vermedik. Bunlar gidici. Bunlara el sallayalım demiştim. Şafak 65 diyoruz. Bunlar halkın güvenini kaybettiler. Dedikleri hiçbir şeyi yapmadılar. Ekonomi, turizm 15 sene öncesine göre daha kötü. Dış ilişkiler kötü. Kavgalı olmadığımız komşumuz kalmadı OHAL adı altında yaptıkları işlemlerle hukuk sistemini çökerttiler. 16 yılda bunlar gittikleri köy mahaller biz Türkiye’nin şu sorunun çözdük deme şansları yok. Eğitim facia. Bazı okulları imam hatipleştirme çabası içindeler. 

İNSANLARIN AKLIYLA ALAY EDİYORLAR
Yerel yönetimlerde Derince Belediye Başkanı Alı Haydar Bulut kimse Derince’yi kötülemek diye bom boş bir laf etmiş. Belediye yönetiminiz kötüleniyor. Adalet ve Kalkınma Partisi İzmit İlçe Başkanı Hasan Ayaz geçenlerde İzmit için güzel projelerimiz var demiş. Sanki Adalet Kalkınma Partisi dün iktidara geldi ilçe başkanı oldu. İzmit için güzel projeleriniz vardı da engel mi oldular. İnsanların aklıyla bunlar alay ediyor” dedi. 

TABAN İSTERSE ADAY OLURUM
Milletvekili aday olup olmayacağı sorusuna cevap veren Sarıbay, “Hedefsiz politikacı olmaz. Her politikacının bir hedefi olmalı. Ben bu partiye 45 yılımı hizmet ederek geçirdim. En son adaylığım 1991 yılında milletvekili adayı oldum. İl başkanlığı, belediye meclis üyesi adayı oldum. Bu partinin Kocaeli’nin Cengiz Sarıbay’a ihtiyacı varsa, genel merkezimiz, arkadaşlarım, tabanımın İzmit’e aday ol derse böyle bir şeyi düşünebilirim. Biz 6 ay önce seçildik. Keşke o seçimden önce genel merkezimiz bir genelde yayınlasaydı. Deseydi ki bu dönemde seçilecek olan il başkanları, ilçe başkanları, il ve ilçe kurulu üyeleri bir yere aday olacaksa olmasın deseydi.  O zaman ben görevimin başındayım. İlla milletvekili olayım diye bir hırsım yok. Hiç önemli değil. Partimin bir neferi olarak çalışmaya devam ederim. Bu da beni hiç üzmez. Milletvekilliği için aday olmak isteyenler 45 gün önce görevlerinden istifa etmesi gerekiyor” dedi. 

İTTİFAK GÖRÜŞMELERİ DEVAM EDİYOR
Ön seçim ile ilgili soruları da yanıtlayan Sarıbay, “Ön seçimi hep savunduk. Olmasa bile geniş bir koordinasyonla bu seçimi yapalım diye düşünüyorduk. 2 ay 1 hafta içinde seçim yapılması aday belirlemek lazım. Ön seçinin bu zaman içinde yetişebileceğini sanmıyorum” dedi. İttifak ile ilgili soruları da yanıtlayan Sarıbay, “Referandumda bize destek veren arkadaşlarımızla ittifak görüşmelerimiz devam ediyor” dedi. 

Ayşegül Kalaycı
 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
2 Yorum