1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. “Şarlatan” davasında Başkan da ifade verdi
“Şarlatan” davasında Başkan da ifade verdi

“Şarlatan” davasında Başkan da ifade verdi

Dilovası ilçesinde yaptığı araştırmalarla bebek dışkılarında kimyasal zehir çıktığı yönünde rapor hazırladığı için hakkında “Halkı paniğe sevk etmek” gerekçesiyle dava açılan Kocaeli Üniversitesi Tıp F

A+A-

Dilovası ilçesinde yaptığı araştırmalarla bebek dışkılarında kimyasal zehir çıktığı yönünde rapor hazırladığı için hakkında “Halkı paniğe sevk etmek” gerekçesiyle dava açılan Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu, raporla ilgili olarak kendisine “Şarlatan” dediğini ileri sürerek Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu hakkında hakaret davası açmıştı. İlk duruşması 31 Mayıs’ta görülen davanın ikinci duruşması bugün yapıldı.

Kocaeli 2. Asliye Ceza Mahkemesinde bugün görülen davaya Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu da katıldı.

Dava öncesi çok sayıda sivil toplum kuruluşu da Onur Hamzaoğlu’na destek için adliye önünde bir araya geldi. Hamzaoğlu’na destek açıklaması yapan SES, TTB, KESK, DİSK yöneticileri, CHP Kocaeli Milletvekili Hurşit Güneş, CHP Kocaeli İl Başkanı Yalçın Kuşkan, diğer STK üyeleri ve Dokuz Eylül Üniversitesi öğretim üyesi Cem Terzi, Hamzaoğlu’na dava açan belediye başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nu kınadı.

MAHKEME KORİDORLARI DOLDU

Saat 11. 00’da başlaması kararlaştırılan duruşmayı takip etmek için 2. Asliye Ceza Mahkemesi önünde bekleyen çok sayıda sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile öğretim görevlileri ve gazeteciler uzun süre salona alınmazken Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun korumalarıyla kalabalığı yararak mahkeme salonuna girmesi tepkilere sebep oldu. Karaosmanoğlu’nun mahkeme salonuna girmesinin ardından sadece sivil toplum örgütleri, gazeteciler ve öğretim görevlileri arasından seçilen temsilcilerle davacı Onur Hamzaoğlu’nun salona girmesine izin verildi.

Kocaeli 2. Asli Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya Onur Hamzaoğlu ile avukatı Ali Haydar Konca’nın yanı sıra, avukatlar Yıldız Ertuğ Ünder, Nesrin Aktaş, Beyhan Savran, Hasan Hüseyin Evin, Elvan Orkun katıldı. Davacı İbrahim Karaosmanoğlu’nun avukatı Hüseyin Aydın ve Av. Halit Çokan katıldı.

HAMZAOĞLU ŞOV YAPIYOR

Duruşmada ifadesi alınan ve Onur Hamzaoğlu ile tanışmadığını söyleyen Karaosmanoğlu, kendisi ile düşman olmadığını, ilk defa gördüğünü ifade etti. Büyükşehir Belediye Başkanı olarak herhangi bir bölgede yaşanan sağlık sorununun kendisini ilgilendirdiğini söyleyen başkan Karaosmanoğlu kendisine bir araştırma görevi verilen bilim adamının bu araştırma sonuçlanmadan edindiği bilgileri en yakın mülki idareye, valiliğe,  sağlık müdürlüğü ve belediyeye bildirmeden, Üniversiteye tebliğ edilmeden doğrudan televizyonlara çıkıp “şov”yaptığını söyleyerek, “Bilim adamına böyle bir davranış yakışmaz. Kendisine verilen 36 aylık görev süresi bitmemiş. Ben Onur Beye kesinlikle şarlatan demedim. Süre tamamlanmadan televizyonda yapılan bu konuşmalara ve yapılan eylemin adına “Şarlatanlık” denir. dedim. Ayrıca kendisi hakkında toplumu paniğe sevk ettiği gerekçesiyle Kocaeli Cumhuriyet Savcılığı’na şikayette bulundum. Taşıdığı bilim adamı sıfatının gereklerini yerine getirmesi gerekirken halen şova yapmaya devam ediyor” dedi.

RAPORU GEREKLİ YERLERE BİLDİRDİM

Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu ise Dilovası Belediye Başkanının kendisine sunduğu olanaklarla çevre kirliliği araştırması yapmaya başladıklarını, edinilen sonuç ve raporların Tıp Fakültesi Dekanlığı, KOÜ rektörlüğü ve Kocaeli Valiliği’ne iletildiğini belirterek, “Araştırma sonucu 100 ölümden 33 tanesinin kanser nedeni ile gerçekleştiği belirlendi. 2005 yılında bölgede bir araştırma daha gerçekleştirerek 10 yıl ve daha uzun yaşayanların kanserden ölme riskinin kısa yaşayanlara oranla 4,5 kat fazla olduğunu ortaya çıkardık. 2010 yılında ise Kocaeli’ye Demir Çelik Fabrikası kurulacağı haberini aldık. Vatandaşların haklı olarak derin kaygıları vardı. Basın mensuplarının soruları üzerine elimdeki bilgileri paylaştım. Şu anda araştırmamız bebeklerin büyümesi ve gelişmesi ile ilgili devam etmektedir” şeklinde konuştu.

Davaya tanık olarak katılan gazeteciler Serkan Borlak ve Yeliz Koray da Başkan Karaosmanoğlu’nun Hamzağlu’na “Şarlatan” kelimesini kullandığını tekrarladı. Başkan Karaosmanoğlu ile iddiaları reddederek Onur Hamzaoğlu’nun siyasi rakibi olmadığını, herhangi bir kastının bulunmadığını, “Yapılan İş Şarlatanlıktır” ifadesini kullandığını söyledi.

ŞARLATAN KELİMESİ ÖZNEDİR

Duruşma çıkışında açıklama yapan Dokuz Eylül Üniversitesi öğretim üyesi Cem Terzi, “Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu'nun bu yıl yine Dilovası'nda yaptığı bilimsel çalışmaların sonuçlarını açıkladığı araştırmasında Dilovası'nda yaşayan annelerin sütünde ve doğan bebeklerin ilk kakalarında olmaması gereken ağır metallerin bulunduğu tespit edildi, bu bilimsel verileri de kamuoyu ile paylaşıldı. Gerçeklerden rahatsız olan Büyükşehir Belediye Başkanı Karaosmanoğlu, Hamzaoğlu'na karşı, 'Şarlatanlık yapıyor' ifadesini kullandı ve ardından 'Halkı korku ve paniğe sevk ettiği gerekçesi ile suç duyurusunda bulunmuş, daha sonra ise siyasi iktidar YÖK ve Sağlık Bakanlığı kanalıyla da Hamzaoğlu'nun yargılanması için savcılığa başvurdu. Karaosmanoğlu bugün yaptığı açıklamada ise “Şarlatan” kelimesini kişiye değil nesneye yönelik olarak kullandığını söyleyerek geri dönüş yapmaya çalışıyor. Şarlatan kelimesi sıfattır ve nesneye değil özneye kullanılır” dedi.

Onur Hamzaoğlu ise “Açılan davalardan çok bebek ve annelerin nasıl yaşayacakları üzerinde durulmalıdır. Başkan Karaosmanoğlu’nun açıklamasını mantıklı bulmadığım için bu konuda konuşmaya gerek bile duymuyorum.”dedi.

Duruşma tarihi ek kanıtların verilmesi, gelmeyen tanıkların dinlenmesi gibi nedenlerden dolayı 24 Kasım 2011 saat 11. 00’e ertelendi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.