1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Sarnıç Han'ın temeli atıldı
Sarnıç Han'ın temeli atıldı

Sarnıç Han'ın temeli atıldı

Körfez Belediyesi’nin yatırımlarından olan Sarnıç Han Projesi için temel atma töreni bugün gerçekleşti.

A+A-

Tütünçiftlik merkezde, eski kaymakamlık binasının bulunduğu alanda gerçekleşen törene; Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zekeriya Özak, Körfez Belediye Başkanı İsmail Baran, Körfez Kaymakamı Hasan Hüseyin Can, Ak Parti Kocaeli Milletvekili Cemil Yaman, Ak Parti Kocaeli Milletvekili Mehmet Akif Yılmaz ve çok sayıda davetli katıldı. 
 

DURMAK YOK YOLA DEVAM 
Körfez Belediye Başkanı İsmail Baran törende yaptığı konuşmada, “Durmak yok yola devam ediyoruz. Aziz milletimiz hizmetin en güzeline layıktır. 15 temmuz da gördük ki bu milletin daha çok çalışması lazım. Ülkemizde daha çok büyük yatırımlar yapılması lazım. Daha yapacağımız çok büyük projeler var. Körfez ilçemizde büyük projelere imza atalım dedik. Prof. Dr Erbakan adını verdiğimiz Kültür Merkezi ve kapalı Pazar projenizi 1 yıl içinde hayata geçirdik. Bugün burada 15 milyona mal olacak olan Sarnıç Han Projeniz hayata geçiriyoruz.  Aylar süren kazık sistemlerini tamamladıktan sonra temelini atarak 1 yıl içinde bitirtmeyi planlıyoruz. İhaleyi Özpol firmamız sayesinde 1 yıl sonra açılışını yaparız. 1 ay sonra bir üniversite binamızın temel atmasında beraber olacağız. Körfez Devlet Hastanesi’ne 3600 metre kare ek bina temeli atacağız. İnsan merkezli yönetim anlayışına sahibiz. 2700 öğrencimize burs veriyoruz. 2800 müracaat bekliyoruz. 4 yıl okuyan Körfez’de ikamet eden bütün öğrencilerimize burs vereceğiz. İlimtepe Bölgesin büyük bir TOKİ projesi yapılacak. Geleceğin vizyon projelerini Körfez’de bir bir göreceğiz. İlimtepe Kocaeli’nin vizyon alanı olacak. Hereke Kalemizin ihalesini 2 aşamada yaptık. 15 milyona mal olacak Hereke Kalesi tarihe verdiğimiz önemim göstergesidir. 2017 yılı için 100 milyonun üzerinde yatırım planladık. Körfez İlçe olarak gelecekte çok daha büyük projeleri hayata geçireceğiz” dedi. Körfez Kaymakamı Hasan Hüseyin Can, “Bugün temeli atılan bu yatırım Körfez’in geleceğinde mihenk taşı olacaktır. İmkanlar ölçüsünde insan hayatını kolaylaştırmak amacıyla büyük yatırımlara imza atıyor. Belediyenin çalışmalarında başarıla diliyorum. Yatırımın ilçemize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.  
 

KOCAELİ HİZMET ATAĞINA KALKTI
Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zekeriya Özak, “Kentimiz çok hızlı gelişiyor. Büyükşehir olarak bir çok yatırımı sürdürüyoruz. Kocaeli, hizmet atağına kalkmış bir kent. Hükümetimizin, Ak Parti iktidarının bize verdiği destekle yapıyoruz. Ben bir mimarım. Hazırlayan Körfez Belediyesi’nin mimarı olan bayan arkadaşla konuşarak tebrik ettim. Osmanlı ve Selçuklu motiflerin sentezinden oluşan değişik vi proje hazırlamışlar. Körfez’e kimlik katacak bir proje olmuş. İlçelere simgesel binalar yapılması ekonomik ve sosyal açıdan değer arttıran projelerdir” dedi. Mehmet Akif Yılmaz, “Körfez Belediye başkanı ve ekibini Körfez halkının emanetine sadakatle yaptığı çalışmalarında dolayı tebrik ediyoruz. Bu eseri kazandırmada emeği geçen belediye başkanı ve tüm kadrosuna teşekkür ediyorum. Ak Parti siyasi iradesi kurulduğu günden bu güne halka hizmet hakka hizmettir düsturuyla, 14 yılda, 14 yıl öncesi cumhuriyet dönemine denk hizmetler üretmeyi başardı. Büyük bir yürüyüş gerçekleşiyor.  Türkiye dünyada ciddi bir şekilde takip edilen kalkınması göz kamaştıran bir ülke haline sizlerin desteği Cumhurbaşkanımızın liderliği ile Ak Parti kadroların sizlerden aldığı emanete olan sadakati ile bu günlere geldi. Acı hadiseler var. 15 Temmuz da bu yürüyüşü durdurma adına son hamleyi vuracaklarını sandılar. Ama yürüyüşün devam edeceği tüm dünyaya gösterdik. FETÖ darbe girişiminden sonra Osman Gazi köprümüzü açtık. Birliğimiz dirliğimiz diri tutmak, bu ülkeye, bu milletin gücüne güvenmek ve yürüyüşümüze devam etmek. Onlar son hamleyle tehditler savuruyorlar. Eylül, Ekim, Kasım’da geleceklermiş. O alçağın doğduğu günmüş. Hep birlikte bu darbecilere en güzel cevabı verdik” dedi. 
 

İŞ HANI ÖZELLİKLERİ
Sarnıç Han projesi Tütünçiftlik merkeze inşa edilecek. Mardin tası kullanılarak inşa edilecek yapıda ayrıca el işçiliği taş oymalarda da kullanılacak. Sarnıç Han İş Merkezimiz kamu binaları arasında ilk yeşil bina sertifikası alması hedeflenen bir yapı. Yeşil bina olması için yer altı suları drenaj kuyularında toplanıp çevre sulama da kullanılacak. İş merkezinin çevre aydınlatması yenilenebilir enerji kaynaklarından olan güneş enerji panelleri ile sağlanacak. İç bahçe ve çevre peyzaj alanları az su ihtiyacı olan bitkilerle çevrelenecek. Bununla birlikte iş merkezinin ortak alanları ve çevre aydınlatması az enerji tüketen LED aydınlatmalarla donatılacak. Tekno marketi, mağazalar, ofisler, çocuk oyun alanları ile her ayrıntının düşünüldüğü yapıda Osmanlı ve Selçuklu tarzı motifler ve işleme özellikleriyle özgünlüğünü hissettirecek. Proje Mardin taşı kullanılarak inşa edilecek. Yapıda ayrıca el işçiliği taş oymaları kullanılacak. Aynı zamanda bina girişi tarihimiz mimarisinde önemli bir yere sahip olan çeşitli süsleme ve bezemelerin yer aldığı taç kapı ile sağlanacaktır. Sarnıç Han İş Merkezi Tütünçiftlik merkezde modern mimarinin sentezinden oluşacak. Toplam inşaat alanının l3.565,60 metre kare olduğu Sarnıç Han İş Merkezi 1 bodrum + 5 kat + 1 çatı katı toplam 7 kat oluşuyor. Sarnıç Han İş Merkezinde bulunan her katın önemli işlevleri bulunuyor. Bodrum kat kısmında sığınak, otopark, banka kasa mahalleri, elektrik ve mekanik bölümler bulunacak. Zemin kat kısmında 5 adet banka ve personel soyunma odaları olacak. Diğer katlarda ise 5 adet banka, mescit, 4 adet büyük mağaza, 56 adet ofis ve çatı katında bulunacak olan restoran kısmı dikkat çekiyor. 13 firmanın ihaleye katıldığı Sarnıç Han ihalesini 12.760.521,99 TL teklif veren Özpol Mühendislik İnş. ve Taah. San. Tic. Ltd. Şti. kazandı. 2017 yılı sonunda bitirilmesi planlanan Iş merkezi Körfez’in yeni cazibe merkezi olacak. 
 

Ayşegül Kalaycı- Binali Aslan

mm1-005.jpg

tt1-005.jpg

hh1-004.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.