1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. SAÜ'lü öğrenciler Mehter Takımı kurdu
SAÜ'lü öğrenciler Mehter Takımı kurdu

SAÜ'lü öğrenciler Mehter Takımı kurdu

- BESYO Rekreasyon Bölümü Başkanı Prof. Dr. Çetin: - "Türkiye’de üniversite bünyesinde kurulan başka bir mehter takımı yok"

A+A-

SAKARYA (AA) - Sakarya Üniversitesi'nde (SAÜ) Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu (BESYO) bünyesinde Mehter Takımı kuruldu.

SAÜ BESYO Rekreasyon Bölümü Başkanı Prof. Dr. Hasan Nedim Çetin koordinatörlüğünde kurulan mehter takımı, gönüllü olarak seçilen bölüm öğrencilerinden oluşuyor.

Çetin, kurulan Mehter Takımının Türkiye’de bir ilk olduğunu işaret ederek, amaçlarının İmparatorluk mirası olan mehteri tüm dünyaya tanıtmak olduğunu söyledi.

Mehterin tarihi ve kültürel bir zenginliğimiz olduğunu belirten Çetin "Türkiye’de birçok kurumun mehter takımı var. Ancak bu işi akademik olarak ele alıp inceleyen ve bu doğrultuda takım oluşturan ilk biz olduk. Türkiye’de üniversite bünyesinde kurulan başka bir mehter takımı yok” dedi.

Prof. Dr. Çetin, mehterin Türkiye’de ilk kez SAÜ'de ders olarak okutulduğunu ifade ederek, şöyle konuştu:

 “Mehterin ders olarak konulması fikrini Rektörümüz Prof. Dr. Muzaffer Elmas’a açtığımda çok olumlu karşıladı. Önce BESYO’da seçmeli ders olarak koyduk. Büyük ilgi görmesi üzerine tüm üniversitede seçmeli ders haline geldi. Mehter üzerine çalışmalar yapıyorum. Mehter sadece bir müzik faaliyeti değil, aynı zamanda bir spor. Düzenlenecek uluslararası kongrede bu noktanın altını çizeceğiz. Mehterin biyomekanik analizini yaptık. 1-3 Mayıs tarihleri arasında düzenleyeceğimiz Uluslararası Kongrede bunu anlatacağız. Tabiri caizse kongrenin yıldızı mehter olacak. Mehteri tüm dünyaya anlatacağız. Türkiye’de ilk defa üniversitemizde verilmeye başlanan mehter dersi ve buna bağlı olarak kurduğumuz Mehter Takımı üniversitemizin ve ülkemizin tanıtımı açısından büyük yararlar sağlayacak.”

Mehter Takımı projesinin geçici bir proje olmadığını belirten Çetin, takıma aldıkları öğrencilerin genellikle alt sınıflardan olduğunu vurguladı.

Çetin, bu projeye çok fazla talep olduğunu, ilerleyen günlerde gösteriler yapacaklarına dikkati çekerek, "Öte yandan burada yetişecek öğrencilerimiz mezun olduklarında gittikleri her yerde mehter takımları kurabilecek ve yönetebilecek beceriyi kazanacaklar. Bu sayede ülkemizin her yerinde mehter yaygınlaşabilecek” ifadesini kullandı.

Mehter takımının çalışmaları hakkında bilgi veren Arş. Gör. Cuma Ece de çok kısa sürede takımın gösteri yapabilecek düzeye eriştiğini söyledi.

Ece, günde 8 saatin üzerinde prova yaptıklarını ve öğrencilerin büyük bir fedakarlıkla çalıştıklarını sözlerine ekledi.

 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.