• BIST 97.651
  • Altın 145,042
  • Dolar 3,5684
  • Euro 3,9748
  • Kocaeli 16 °C

Savarona’nın kara yazgısı Kocaeli’den başlamıştır

Savarona’nın kara yazgısı Kocaeli’den başlamıştır
Habere göre, Savarona’yı 49 yıllığına kiralamış olan işadamı Kahraman Sadıkoğlu, Savarona’yı günlük 50.000 Amerikan doları karşılığında Ruslar’a kiralamıştı. Ancak kısa bir süre sonra Savaro

İki gün önce tüm yazılı ve görsel medya, Atatürk’ün Yatı Savarona’nın fuhuş çetesine kiralandığı haberiyle çalkalandı.

Habere göre, Savarona’yı 49 yıllığına kiralamış olan işadamı Kahraman Sadıkoğlu, Savarona’yı günlük 50. 000 Amerikan doları karşılığında Ruslar’a kiralamıştı. Ancak kısa bir süre sonra Savarona’yı kiralayan Ruslar’ın, büyük bir fuhuş çetesi olduğu ve Savarona’yı da kirli amaçları için kullandığı ortaya çıkınca, kiraya veren işadamı Sadıkoğlu güç durumda kalmıştı.

Bence bu işte hiç suçu olmayan biri varsa, o da Kahraman Sadıkoğlu’dur…

Çünkü adam, on milyonlarca dolar harcayarak, bir hurda durumuna gelmiş olan Savarona’yı adına yakışır bir biçimde restore ettirmiş ve turizm şirketlerine kiraya vererek parasını çıkartmaya çalışan bir kişidir.

Kaldı ki Savarona kiraya verilirken, “Muhafazakar mahallede öğrenciye ev kiraya verilirken buraya karı kız attığını görmeyeyim” tarzında sözleşme maddesi falan konulamaz.

Ruslar, bir turizm şirketi olduklarını söylemişler ve günlük 50. 000 dolar kirayı da peşin olarak tıkır tıkır ödeyince, işadamı Sadıkoğlu’nun yatı kiraya vermesinden daha doğal bir şey düşünülemez.

Her halde hiç kimse işadamı Sadıkoğlu’nun  Ruslar’a “Sakın yata karı kız atmayın” diye baskı yapacağını falan düşünemez…

Bence esas sorun, bu tablo değil, Savarona’nın geçmişinde gizlidir.

Savarona’nın, Atatürk’ün ölümünden sonra günümüze kadar başına gelenler, pişmiş tavuğun başına gelmemiştir ve Rus fahişelerin yatta fingirdemeleri bunun yanında çok hafif kalır…

Savarona, Atatürk’ün ölümünden sonra Donanma Komutanlığı emrine verilmiş ve çok uzun bir süre Gölcük askeri limanında kaderi ile baş başa kalarak beklemiştir.

Bu arada Savarona büyük bir yangın atlatmış ve içinde bulunan Atatürk’e ait pek çok şahsi eşya yangında yok olup gitmiştir. Ancak bazı söylencelere göre bu yangın kasten çıkarılmış ve antika değeri olan eşyalar, yangında yok oldu ayağına löpürdetilerek antika pazarlarında satılmıştır.

Savarona’nın hazin yazgısı bununla da kalmamış ve 80’li yıllara gelindiğinde artık başa bela gibi görülen Savarona Yatı, Kocaeli Milli Emlak Müdürlüğü’ne devredilmiştir.

Milli Emlak Müdürlüğü de, yatın içinde müzelik değerde eşyalar olduğu gerekçesi ile uzun bir masa, sandalyeler ve bazı eşyaları İzmit Müze Müdürlüğü’ne teslim etmiş ve Müze Müdürlüğü de bu eşyaları nereye koyacağını bilemeyerek Eskihisar Osman Hamdi Bey Köşkü’nün resimhanesine sallamıştır.

Rezaletler bunlarla da kalmamış ve Savarona’daki Atatürk’ün telefonunun defterdar makam masasını süslediği ve Atatürk’ün bazı şahsi eşyalarının Kandıra’daki Maliye Bakanlığı misafirhanesinde kullanıldığı söylentileri, neredeyse sağır sultanın bile duyduğu boyuta ulaşmışken, bu rezaletler hakkında en ufak bir soruşturma bile yapılmamıştır.

Zavallı Savarona’nın orijinal parçaları oradan oraya savrulur ve yağmalanırken Kahraman Sadıkoğlu diye bir işadamı ortaya çıkmış ve Savarona’yı 49 yıllığına kiralamıştır.

Belki de son 50 yıl içinde Savarona’nın başına gelen en iyi iş bu olmuş ve on milyonlarca dolar para harcayan Kahraman Sadıkoğlu, yatı adına yakışır biçimde restore etmiş ve dünya denizlerine yeniden kazandırmıştır.

Şimdi 50 yıl boyunca yaşanan bu asıl rezaletler yok sayılarak 3 tane karının yat içinde fingirdemesi büyük bir skandal olarak nitelendirilmektedir.

Şimdiki Savarona’da orijinal tek bir parça yoktur ve bütün eşyalar eskisine benzetilmek istenen taklit ve çoğu da modern eşyalardır. Yani şimdiki Savarona aslında gerçek değil sahte Savarona’dır.

Siz on yıllar önce Savarona’yı bir müze haline getirip korumayı beceremeyin, ondan sonra da çıkıp namus ahkamları kesin..

Hadi canım sen de..

Bırakınız Savarona’dan şen ve şuh kadın kahkahaları yükselsin. Bu kahkahalar 50 yıllık rezaletleri belki ölmüşler nezdinde bir parça yumuşatabilir.

Bu haber toplam 748 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÖNE ÇIKAN MARKALARIMIZ
  • TUANA EVLERİ 3. ETAP
  • TUANA EVLERİ 2. ETAP'TA YÜZDE 5 İNDİRİM
  • ROMATEM Kocaeli Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi
  • Özgür Kocaeli mobil uygulamamız yayında
1/20
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Özgür Kocaeli | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0262 331 11 11 Faks : 0262 321 21 37