1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Savcı-hakim değişse de, geriden bir ordu geliyor
Savcı-hakim değişse de, geriden bir ordu geliyor

Savcı-hakim değişse de, geriden bir ordu geliyor

Ergenekon Savcısı Zekeriya Öz’ün özel yetkisinin kaldırılması, kağıt üzerinde terfi ettirilerek bu soruşturmadan el çektirilmesi bazı kesimler tarafından “Tamam, Ergenekon bitti” şeklinde

A+A-

Ergenekon Savcısı Zekeriya Öz’ün özel yetkisinin kaldırılması, kağıt üzerinde terfi ettirilerek bu soruşturmadan el çektirilmesi bazı kesimler tarafından “Tamam, Ergenekon bitti” şeklinde yorumlandı.

Bence bir savcı, bir hakim gider, başkası gelir.

Zekeriya Öz’ün Ergenekon soruşturmasında görevlendirilmesi de siyasiydi, el çektirilmesi de siyasi oldu. Ergenekon soruşturmasının “Bağımsız Yargı” tarafından değil de, “Siyaset”  tarafından yönlendirildiği artık çok açık biçimde ortada. Bu durumdan şikayet etmeye de aslında kimsenin hakkı bulunmuyor.

Demokratik hukuk devleti olduğu söylenen bir ülkede, yargıya güvenmek temel esastır. Eğer olup bitenler yargının talebi ile gelişiyorsa, kimsenin söyleyecek sözü kalmaz.

Bugün yargının yüksek mahkemeler dışında kalan bölümünü “Tek tip” ve “Yönlendirilmiş” olarak tanımlayarak güvensizliklerini ifade edenlerin çok fazla söz söyleme hakkı olduğunu düşünmüyorum.

Çünkü bugün en çok bağırıp çağıran o kesim, şikayet ettikleri durumu değiştirmek için zamanında hiç kılını kıpırdatmamış insanlardan oluşuyor...

Türkiye'de son 20-25 yılı ele alalım.

Üniversitelerimizde en kalabalık fakülteler, Hukuk Fakülteleri.

Teknik Üniversiteler dışındaki bütün devlet okullarının yanı sıra, bütün vakıf üniversitelerinin de hukuk fakülteleri bulunuyor. Her yıl binlerce yeni hukukçu bu üniversitelerden mezun oluyor.

Bugünkü durumdan şikayetçi olan kesimin içinden de bir sürü Hukuk Fakültesi mezunu çıkmıştır. Peki kaçı Avukat olup, kısa yoldan bol kazanç sağlamak yerine, hakim, savcı olmaya yönelmiştir?

Bugün hâlinden memnun olmayanlar “İmam Hatip mezunları üniversiteye girmesin. Doktor, mühendis, hakim, savcı olmasın” diye kenardan bağırıp çağırmaktan başka bir icraat yapmıyor.

Bugün yaşananları, beğenmeyen, eleştiren kesimlerin çocukları, kolay yoldan zengin olunacak pozisyonlara yönelirken, Adalet, Emniyet günün birinde devlette söz sahibi olmayı hedefleyen, planlayan, bu yönde kendisini hazırlayan grupların çocuklarına kaldı. Onların önemli bir kısmı, tarikat yurtlarında yetişmiş, yoksulluk içinde büyümüş çocuklardı.

Aslında hep çoğunluk durumundaydılar. Ama hiçbir konuda söz sahibi olamıyor, azınlığın yönlendirmelerine maruz kalıyorlardı.

Şimdi, hesap soruyorlar. Şimdi, sivil iktidardan da aldıkları güçle, toplumun kaymak kesimine çok ters gelen, cesur işler yapıyorlar.

Şikayeti olan varsa, ülkenin bu insanların elinde kötüye gittiğini düşünenler varsa, çocuklarının hakim, savcı, üst düzey emniyet görevlisi olmasını istesinler. Devlet görevlerine yönlendirsinler... Yani balık tutmak istiyorlarsa biraz paçalarının ıslanmasına razı olsunlar. Artık devir değişti öyle kuru gürültüyle gücü elinde tutmak, büyük çoğunluğa hükmetmek kolay değil...

Sözün özü:

Zekeriya Öz gitti diye kimse sevinmesin.

Geride koskoca bir ordu var.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.