1. YAZARLAR

  2. M.Zeki CANŞİ

  3. SAVUNMASIZ MASUM ÇOCUKLARA VE HAYVANLARA TECAVÜZ!
M.Zeki CANŞİ

M.Zeki CANŞİ

Yazarın Tüm Yazıları >

SAVUNMASIZ MASUM ÇOCUKLARA VE HAYVANLARA TECAVÜZ!

A+A-

   Özellikle son zamanlarda savunmasız ve masum çocuklar ile hayvanlara yönelik cinsel saldırılarda çoğalma meydana geldi. Bu tür fiillere tevessül eden hastalıklı insanların ruh hallerini araştırmakla birlikte, bu tarz fıtri ve insanlık dışı taciz ve tecavüzleri doğuran ve ona kaynaklık eden nedenleri iyicene araştırmalı ve sebeplerini ortadan kaldırmanın yol ve yöntemlerini aramalıyız. Aksi taktirde, salt imha cihetine giderek işin rehabilitasyon boyutunu göz ardı etmiş oluruz ki, bu da tek başına doğru bir yöntem değil.

    Kimisi, laiklik ve seküler yaşam tarzına müdahale olacağı vehmi ve korkusu ile bu olayın sebeplerini irdelenmesinden ve açıklanmasından korkuyor, kimisi de siyasi ve nemelazımcı saiklerle bu işi ele almaktan korkuyor. 

    Öncelikle, bu tip insanların tıbben incelemeye alınmaları ve testosteron seviyelerinin tehlike boyutunda olup olmadıkları incelenmeli ve şayet böyle bir hastalıklı yapı var ise, buna tıbben gereken müdahale yapılmalı ve zararsız hale getirilmeleri sağlanmalıdır. Cinsel dürtülerine hâkim olamayacak derecede olan bu insanların evvel emirde sağlıklı hale getirilmelerinin sağlanması birinci tercih olmalıdır. 

    Özellikle savunmasız çocuklar ile hayvanlara musallat olan bu tipler, genellikle tarumar olmuş ailelerden, sokağa terk edilmiş sahipsiz kimselerden ve ekonomik açıdan kısıtlı kimselerden meydana geliyor. Cinsel dürtülerini kontrol altına alamayan, ya da fıtri yönden tatmine yönelmeye cesaret edemeyen ve bu dürtüleri tavan yapan ve bununla beraber insanlıktan nasibini alamayan bu tipler, kendilerini tahrik eden sokaktaki objelere karşı harekete geçmeleri hem cesaretsizlikleri açısından ve hem de ekonomik olarak mümkün olmadığından, yukarıda zikretmeye çalıştığım savunmasız çocuk ve hayvanlara musallat oluyorlar.

    Tabi, bu sadece erkekler için geçerli değil. Aynı zamanda benzer şekilde olan kadınlar da var ve bu kadınlar, emzikli evlatlarını dahi terk ederek arzularının peşine takıldıklarını, böylelikle hem kendi yuvalarını dağıttıklarını ve hem de başkalarının yuvalarının dağılmasına ve cinayetlere sebep olduklarını görüyoruz, duyuyoruz. Lakin, kadınlara göre erkekler bu tür işlerde daha dominant olduklarından, bu konuda erkeklerin yarattığı tahribat elbette ki, kadınınkinden daha fazladır. Bu da ayrı mesele tabi…
  

 Yapılması gereken şey nedir?
 

   Toplumu bilinçlendirmek ve onları bu tarz zararlı girişimlere sevk eden nedenleri ortadan kaldırmaktır. Bu yapılmadıkça, internet ortamının ve dejenere olmuş sokakların, barların, pavyonların, alkol ve madde bağımlılığının bu tarz istenmeyen fiillere malzeme taşıyacağı ve kaynaklık teşkil edeceği unutulmamalıdır.  

   *Bu işin tıbbi boyutu var.
    *Sosyolojik boyutu var.
    *İnsani boyutu var.
    *Siyasi boyutu var. 
    *Dini boyutu var.
    *Medya boyutu var… 

 Bu kurumlarımızın eşzamanlı ve eşgüdümlü çalışmaları neticesinde toplum bilinçlendirilerek çok yönlü bir çalışmaya şiddetle ihtiyaç vardır. Kesip-asma, kin ve nefret söylemleri ile bu tür iğrenç olayların sonu gelmez. 

    Tıbbi açıdan, hekimlerimizin bu tür hastaların testosteron seviyelerini ölçmeleri, dolayısıyla konuyu ilmen araştırmaları ve cinsel dürtülerini depreştiren nedenleri teşhis ve tedavi etmeleri gerekir. Bu, birinci öncelikli müdahaledir. 
 

   Sosyolojik, siyasi, insani, dini ve medya açıdan ise, sosyal bilimcilerimizin, din adamlarımızın, siyaset adamlarımızın ve dahi medyamızın bu açıdan gerek potansiyel tehlike arz eden ve gerekse bu tarz fiilleri gerçekleştiren insanları ele alarak aileleri ile birlikte analiz etmeleri, insani, dini, siyasi, sosyal ve medyatik boyutlarını tüm veçheleriyle ortaya koymaları gerekir. Varsa tadil ve tamir edilebilir yönlerini tamir ve tadil etmelidirler. 

a-Moda adı altında cinsel arzu, istek ve dürtüleri tahrik ve tetikleyen giyim-kuşam stilleri yerine; toplumun genel kabul görmüş ahlak kurallarına uygun giyim-kuşamlar özendirilmelidir. Örneğin, tıbbi açıdan, göbeğin dışarıda olması böbreklerin iltihaplanmasına ve dahi iflasına kadar götürdüğünü, dini açıdan da, tesettürün bu tarz kötü fiillere davetiye çıkarmaya karşı bir dalgakıran vazifesi gördüğünü, sınırları zorlayan teşhirci görüntülerin, art niyetli insanları taciz ve tecavüzlere zorladığını ifade etmeleri faydalı olur diye düşünüyorum.  

b-Sınırsız alkol ve madde bağımlılığının giderek aklı baypas ettiğini, insani duyguları köreltip hayvani dürtüleri depreştirdiğini ve insanları suça azmettirdiğini tüm veçheleriyle anlatılmalı ve toplum bilinçlendirilmelidir. 

c-Sokağa terk edilmiş sahipsiz ve kimsesiz çocuklar ile yetişkinlerin rehabilitasyonu yapılmalı ve onların faydalı birer fert olarak yetişmelerine zemin hazırlayacak ve toplumda hak ettikleri yerde bulunmalarını sağlayacak çalışmalar ivedilikle yapılmalıdır.

d-Medyanın da, cinsel dürtüleri harekete geçiren, çarpık ve ensest ilişkileri özendiren, kadınları birer seks objesi gibi sunmaya çalışan ve moda adı altında dişiliği pazarlayan reklam, film ve programlardan şiddetle kaçınmaları ve RTÜK’ün de bu tarz yayınlara karşı gereken cezai müeyyideleri uygulamaları gerekir.  

Bu ve benzeri çok yönlü tedbirler silsilesi uygulanırsa, bu tarz çarpık ve iğrenç olaylar minimize olur. Aksi taktirde, her geçen gün artarak devam eder. 
 

Bu yazı toplam 959 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.