1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Sayın Başkanım, vur artık yumruğu, Büyük Başkan ol
Sayın Başkanım, vur artık yumruğu, Büyük Başkan ol

Sayın Başkanım, vur artık yumruğu, Büyük Başkan ol

Aslında Kocaeli’nin bu sıkıntıları, bu olumsuzlukları, bu kargaşaları yaşamaması lazım. Bu kentin, çok geniş yetkilere, çok büyük güce ve imkanlara sahip bir Büyükşehir Belediyesi var. Kocaeli

A+A-

Aslında Kocaeli’nin bu sıkıntıları, bu olumsuzlukları, bu kargaşaları yaşamaması lazım. Bu kentin, çok geniş yetkilere, çok büyük güce ve imkanlara sahip bir Büyükşehir Belediyesi var.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin başında, iki dönemdir uzak ara ile seçim kazanmış, hala halkın güvendiği, bu büyük yetki ve imkanları kullanması gereken, ama kullanmayan bir Başkan var.

İbrahim Karaosmanoğlu, bulunduğu makamın hakkını vermiyor.

Kocaelispor konusunda bunu çok net gördük. Kocaelispor’u dağıttı, bitirdi, batırdı. Parmağını şıklatarak, Kocaelispor’u kurtarmayı bırakın, Türkiye’de Bursaspor’un üzerine çıkartabilirdi. Yapmadı.

Şimdi bu kentte pazarcılar birbirine giriyor. Yakındır, görürsünüz minibüsçüler birbirine girer. Çünkü Başkan yetkisini kullanmıyor. Elindeki gücü, imkanları kullanmıyor.

Cumartesi Pazarı meselesi bu hale geldiyse, kimse kabahati Nevzat Doğan da, ya da pazarcılarda aramasın.

Sorumlusu Büyükşehir Belediye Başkanıdır.

Türkiye’de bırakın büyük şehirlerin merkezlerini, artık ilçelerde Kapalı Pazar yerleri yapılıyor.

Uzağa da gitmeyin. Bir çarşamba Kandıra’ya gidin, görürsünüz. Kandıra Belediyesi eski Başkanı Mustafa Öğren, hiçbir gücü olmayan, parası olmayan bir Belediye Başkanı olarak Kandıra’da Kapalı Pazar yerini yaptı.

Kandıra pazarı, çarşamba günleri, ilçenin içinde, merkezinde kurulurdu. Bütün yollar kapanırdı. Çarşamba Pazarı kurulunca, pazar yeri içinde kalan esnaflar, lokantalar, kahveler de kazanırdı. Ama ilçe taşıyamıyordu. Mustafa Öğren, ilçe merkezinin hemen kenarında pazar yeri yarattı. Kapalı Pazar yerini kurdu.

Otopark sorunu yok. Köylünün, pazarcının sabit, kapalı yeri var. Arada bir giderim Kandıra’nın Çarşamba Pazarına. Patatesçi, soğancı hep aynı yerdedir. Elbiseci, pantoloncu, peynirci, zeytinci, makarnacı aynı yerdedir. Köylü her hafta gelir, aynı yere pazar kurar.

İzmit’in bir doğusunda, bir batısında iki ayrı sabit ve kapalı, düzenli pazar yerine ihtiyaç var.

Üstelik, bu iki pazar yeri için hazır yer de var.

Cumartesi Pazarı’nın taşınmasının öngörüldüğü 28 Haziran Mahallesinde, imar planlarına işlenmiş hazır yer bulunuyor. Büyük bölümü kamulaştırılmış. Büyükşehir 1. 5-2 milyon TL daha harcasa en fazla 1-2 ay içinde burası hazır sabit, Kapalı Pazar yeri olabilir.

Ama Büyükşehir işi bitirmiyor. Yapmıyor, ilgilenmiyor. İster istemez dedikodu yayılıyor. Bu pazar yeri olarak ayrılan alanda, bazı AKP’li önemli isimlerin binasının, arsasının bulunduğu, bu nedenle Büyükşehir’in kamulaştırmadığı söyleniyor.

Yeni pazar yeri yapılmayınca, “Cumartesi Pazarı Perşembe Pazarı’na taşınsın” oluyor, kent karışıyor.

Aynı durum Pazar Pazarı için geçerli. Her pazar günü, Kozluk’ta işkence çekiliyor. Önceki akşam, pazar dağıldı. Pazar alanı içindeki tarihi ahşap binalarda yangın çıktı. Büyük olasılıkla, bu pazar yüzünden yangın çıktı.

Şehir içinde, evler arasında, ana caddelerde pazar kurulması büyük tehlikedir. İzmit’in hem Cumartesi Pazarı’nı, hem Pazar Pazarı’nı uygun yerlere taşıması gerekir. Tamamen kaldırmak da mümkün değil. Bu kentte hem pazarcılık mesleğinden ekmek yiyen çok insan var, hem pazar kültürünü özümsemiş çok insan var. Pazarları kaldıramayız.

Ama Cumartesi Pazarı için şehrin doğusunda, Pazar Pazarı için şehrin batısında hazır, imar planlarına işlenmiş alanlar var. Pazar Pazarı’nın Seka Park alanında, Seka Park alanı girişinde kurulacak sabit Pazar yerine taşınması vaadi de yıllar öncesine dayanıyor.

Bütün bu işler, yani iki tane sabit, düzenli pazar yerini yapmak, Büyükşehir Belediyesi için iş değil, mesele değil.

2-3 milyon TL harcanır, Kurban Bayramı ertesine, bilemediniz yılbaşına, iki pazar yeri de biter. İki pazar da taşınır. Hep pazarcılar rahat eder, hem insanlar rahat ortamda alışveriş yaparlar. Şehir tıkanmaz. Kargaşa olmaz, yangın olmaz.

Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Karaosmanoğlu’nun artık ipe un sermeyi, tavşana kaç, tazıya tut politikası izlemeyi bırakması lazım. Büyükşehir, 2-3 yıl önce, Pepe’nin pazarcılara bedava tahsis ettiği Tekel arazisinde en fazla 3 haftada çok güzel bir pazar yeri hazırlamıştı.

Şimdi, Cumartesi ve Pazar Pazarları için de çok kısa sürede, çok basit şekilde iki ayrı pazar yeri hemen yapılabilir.

Gereken iradedir. Başkan Karaosmanoğlu’nun artık vakit kazanmaya yönelik basit siyasi manevralardan vazgeçmesi, somut işler yapması gerekir. Başkan biraz cesaret gösterse, biraz inisiyatif alsa, bu şehirde ne pazar sorunu, ne trafik sorunu, ne Kocaelispor kabusu kalır.

Haydi Başkan. haydi Sayın Büyük Başkan. Biraz cesaret. Biraz hareket. Bu pazarcı sorununu çözmek, Vali’nin ya da İzmit Belediye Başkanının işi değildir.

Siz çözeceksiniz. Üstelik çözüm çok basit. Bu şehirde sürekli ipe un sererek kenti yönetmeye kalkarsanız, sürekli kargaşaya neden olacaksınız.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.