1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Sayın Erbakan Hakk’a yürüdü, ruhu şad olsun, İslam âleminin başı sağ o
Sayın Erbakan Hakk’a yürüdü, ruhu şad olsun, İslam âleminin başı sağ o

Sayın Erbakan Hakk’a yürüdü, ruhu şad olsun, İslam âleminin başı sağ o

Evet, 85 yıllık ömrünü hizmete adamış bir kutup yıldızı daha kaydı. Önemli bir ilim adamı, siyasetçi ve lider Prof. Dr. Necmettin Erbakan hakkın rahmetine kavuştu. Pazar günü saat:10. 40’tan..

A+A-

Evet, 85 yıllık ömrünü hizmete adamış bir kutup yıldızı daha kaydı. Önemli bir ilim adamı, siyasetçi ve lider Prof. Dr. Necmettin Erbakan hakkın rahmetine kavuştu. Pazar günü saat:10. 40’tan itibaren televizyonlardan verilen ölüm haberleri ve ardından yapılan yorumlara baktığımızda, “ölülerinizi hayırla yad edin” ilahi öğretisinden maeda, (ayrı) hakkı teslim etmede hemen herkesin hemfikir olduğunu gördüm.  Ömründe kendisinden hazzetmemiş ve hatta karşısında mücadele etmiş insanların bile kendisi hakkında hüsn-ü şahadette bulunmaları, kendisinin bir Türkiye sevdalısı olduğunu anlatmaları sevindiricidir. Ama gönül arzu ederdi hayattayken de aynı şahıslar aynı duygu ve düşüncelerini kamuoyu ile paylaşsalardı. Kendisini alaşağı edenlerin bile kendisi hakkında methiyeler düzdüğünü görmek bile şaşırtıcı olmaz.  Millet olarak biz dirilerden hazzetmeyiz, ölünce kıymetini anlıyoruz.  Bu işin bir yönü,

İşin diğer yönü de, İz bırakan siyasetçilerimiz vardır. Bunlar, Menderes’ten başlayıp, Demirel, Ecevit, Erbakan, Türkeş ve Özal ile devam eden karizmatik yapıya sahip bu liderlerin siyasi yaşamlarındaki duayen kimlikleri hiç tartışılmamıştır. Şöyle arkamıza yaslanıp düşündüğümüzde, gelip-geçen bu siyasi şahsiyetlerden sadece Sayın Erbakan’ın köklü bir miras bıraktığını ve yetiştirdiği insanların Türkiye’nin şekillenmesine mührünü vurduğunu görürüz. Diğer hiçbir liderin yetiştirdiği insanların esamesi bile okunmuyor. Sayın Menderes’in ardında bıraktığı bir kadro var mı? Yok. Sayın Demirel hayatta ve ardında bırakacağı bir kadro var mı? Yok. Sayın Türkeş’in ve Sayın ÖZAL’ın ardında bıraktığı bir kadro var mı? Yok. Ama Sayın Erbakan’ın okulundan yetişmiş ve siyaseti bir ibadet aşkıyla yapmaya çalışan yetişmiş bir kadrosu, mektebi var ve bu mektep uzun süre payidar kalacaktır.

Kendi bünyesinden çıkma ve bu gün farklı kulvarlarda siyaset yapan insanların bile kendisine saygıda kusur etmediğini ve ardından gözyaşı döktüğünü görmek, sarsılmaz bir inancın tezahürüdür.

İnanıyorum ki, Sayın Erbakan siyasete girmeyip ilmi sahada kalsaydı, belki bugünkü durumundan daha büyük bir karizmaya sahip olacaktı. İşte bu da, aynı zamanda iyi bir ilim adamı olma vasfını ortaya koyuyor.

Sayın Erbakan aynı zamanda iyi bir aile reisiydi. Eşi Nermin Hanım’ın vefatının ardından döktüğü gözyaşları eşe sadakatinin canlı örneğidir. Hatırlarsanız bu konu dikkatimi çekmişti ve bu köşeden “Erbakan’ın gözyaşları” başlığıyla bir yazı kaleme almıştım.

Evet, Sayın Erbakan’ın vefatı, sadece Türkiye için değil; tüm İslam âlemi için de bir kayıptır. Yeniden lider Türkiye fikrini ilk ortaya atan da odur. Başta Başbakan Sayın Tayyip Erdoğan olmak üzere, yetiştirdiği kadrolar eğer bu gün Türkiye’yi yeniden İslam âleminin kutup yıldızı haline getirmeye çalışıyorlar ve bunda başarılı oluyorlarsa, bunda Sayın Erbakan’ın inkâr edilemez payı vardır. Ve bu, O’nun attığı temellerin ürünüdür.

Ruhu şad olsun, Mekânı cennet olsun, taksiratları af olsun, Türkiye’nin ve İslam âleminin başı sağ olsun.

Yazımı, Sayın Hocamızın ruhuna ithaf etmek üzere Sayın Abdurrahim Karakoç’un GERDANLIK’TAN bir dörtlük ile bitirmek istiyorum.

“Balığın dünyasını “kuş” ne bilsin çocuğum.

Baharın sevdasını “kış” ne bilsin çocuğum.

Ahmak kertenkeleler yıldızlara tükürür.

Dolunun rüyasını “boş” ne bilsin çocuğum”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.