1. YAZARLAR

  2. M.Zeki CANŞİ

  3. Sayın Hakan Fidan’ın adaylığı üzerine
M.Zeki CANŞİ

M.Zeki CANŞİ

Yazarın Tüm Yazıları >

Sayın Hakan Fidan’ın adaylığı üzerine

A+A-
MİT Müsteşarı Sayın Hakan Fidan’ın bulunduğu makamdan istifa ederek milletvekilliğine adaylığını açıklaması bomba etkisi yaptı. Özellikle muhalefet cephesince çeşitli teviller yapıldı ve bir hayli de rahatsızlık duydular. Bu kararı, öncelikle kendisi ve ülkemiz için hayırlı uğurlu olsun. Sayın Cumhurbaşkanımız, başbakanımız ve kendilerinin ortak kararı olduğu kamuoyuna yansıdı. İşin bu yönünü elbette ki tartışma konusu yapmam. Lakin bireysel olarak konuya ilişkin görüş ve düşüncelerimi de kamuoyu ile paylaşma ihtiyacını hissettim.
Bir kere çözüm sürecinin aktörlerinden biri olan Sayın Fidan’ın böylesi önemli bir koltuğu boşaltması, umarım bu sürecin akamete uğramasına sebep olmaz. Sayın Fidan ile birlikte Türkiye’mizde belki ilk defa MİT ciddi manada milliliğini halkımıza hissettirdi. En önemli bir bakanlıktan bile daha önemli ve hassas görev ve yetkilere sahip birinin siyasetin o soğuk yüzü ile karşı karşıya kalması ve taşıdığı o göreve karşı daha hafif sayılabilecek görevlere talip olması, kendisi açısından ve ülke açısından daha iyi olacağı kanaatini taşımıyorum.
Tabi ki, bu güne kadar Sayın Fidan’ın maruz kaldığı bir takım tacizler elbette ki, kendisini bir hayli üzmüştür. Lakin bu da unutulmamalıdır ki, her defasında zamanın ve günümüzün başbakanları ile topyekûn olarak halkımız kahir ekseriyetle hep yanında olmuştur. Kurda, kuşa yem olarak teslim edilmemiştir. İsrail ve türevlerinin doğrudan hedef aldığı Sayın Fidan’ın ülkenin geleceğinde söz sahibi olması beklenir. Bundan da hiç kimsenin rahatsızlık duymaması gerekir diye düşünüyorum. 
Mit denince tüyleri diken diken olan kimi insanlarımıza bu kurumun kendi kurumları olduğunu hissettiren ve bu kurumu halka sevdiren bu zatın bu kadar fonksiyonel olan bu görevde kalması bence daha doğru olurdu. Bu saatten sonra söylenecek söz kalmadı. Önemli olan bundan sonra kendisinin yerine gelecek zatın bu vizyonu ve misyonu taşıması, milliliğe halel getirmeyecek çalışmalar yürütmesi ve daha da önemlisi ülkemiz için hayati öneme sahip çözüm sürecini akamete uğratmadan yürütecek biri olmasıdır. 
Etrafı düşmanlarla çevrili ülkemizin heterojen yapısını çatışma aracına dönüştürme gayretkeşliği içinde olan piyasada mebzul miktarda dahili ve harici düşmanlar cirit atıyorken, zafiyete sebebiyet verecek adımlardan şiddetle kaçınılması gerekir. Atılacak adımların bu hassasiyet gözetilerek atılacağından da hiçbir kuşkum yoktur.
Mevlâ’m, atılan adımların hayırlı kılmasını, değilse de hayra tebdil etmesini nasip etsin.
Bu yazı toplam 478 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.