1. YAZARLAR

  2. M.Zeki CANŞİ

  3. Sayın Valimiz Hasan Basri Güzeloğlu Orhan Camisi'nin restorasyonu n
M.Zeki CANŞİ

M.Zeki CANŞİ

Yazarın Tüm Yazıları >

Sayın Valimiz Hasan Basri Güzeloğlu Orhan Camisi'nin restorasyonu n

A+A-
Bu köşeyi takip edenler bilirler. Genelde ülke meselelerini ve hatta dünya siyaseti üzerinde karınca kararınca acizane görüşlerimi sizlerle paylaşıyorum. Bir yerel gazete olmasına rağmen, bu tür konulara da ihtiyaç vardır diye düşünerek bu yüzden genele dair konuları sizlerle paylaşmaya çalışıyorum. Lokal konulara da, diğer arkadaşlarım ziyadesiyle temas ettiklerinden bana da pek görev düşmüyor. 
Bu gün; izninizle Kocaeli’ne dair bir konuya kısaca temas edip bu haftayı da böylece kapatmış olacağım. 
Konuya girmeden önce, isterseniz şöyle kısaca konumuz olan Orhan Cami’nin önemini ve tarihçesini sizlerle paylaşayım. 
İzmit’in Fetih Simgesi Gazi Süleyman Paşa Camii (Orhan Camii)
Tarihçesi:
İzmit şehrine hâkim bir tepede (Orhan Mahallesi), İçkale'nin içerisinde bulunmaktadır.  Camii, Orhan Bey'in oğlu Şehzade Süleyman Paşa tarafından 1332 yılında yaptırılmıştır.  İzmit'teki Türk dönemi yapılarının en eskisidir.
Asıl adı "Gazi Süleymanpaşa Camii / Süleyman Paşa" olan yapının ismi zamanla değişerek, "Orhan Camii" olarak anılmaya başlanmıştır. Bu isim değişikliğinin ne zaman olduğu kesin olarak bilinmemektedir.
Gazi Süleymanpaşa Camii'nin orijinal inşa kitabesi günümüze ulaşmamıştır. Harim kısmında bulunan ve yakın tarihlerde hazırlanmış olabileceği düşünülen levha kitabede şu bilgiler yer almaktadır.
"Fatih'i İzmit Gazi Süleyman Paşa bin Orhan ve Fatih'i Hereke ve Fatih'i Aydos ve Fatih'i Kocaeli Sancağı.
Sene 728 

Ben 'a camii şerif ve medrese

Sene 733
Cami yapıldıktan sonra töre gereği kılıçla hutbe okunmuş, o tarihten sonra her hutbeye kılıçla çıkılmıştır. Halen de bu gelenek devam ediyor. 
Bazı kaynaklarda yapının eski bir kiliseden camiye çevrildiği belirtilse de, uzmanların yaptığı incelemelerde caminin kilise ile hiçbir ilgisinin olmadığını tespit etmiştir.
Gelelim konumuza; bu kadar tarihi bir öneme sahip bu camimiz yaklaşık bir yıldan beri restorasyonda ve bu restorasyon ne yazık ki, kaplumbağa hızıyla ilerliyor. Ben de o mahallede ikamet ettiğimden, mahallelinin bu konu ile ilgili şikâyetlerine bizzat tanık oluyorum.  Doğrusu ben de şikayetçiyim bu restorasyon işinden. 
Kocaeli valimiz Sayın Hasan Basri Güzeloğlu’nun o güzelim hitabetini, belagatini bilen biri olarak bu konular hakkındaki hassasiyetlerini de bilirim. Mutlaka yakinen ilgileniyorlardır. Lakin, hatırlatmakta fayda görüyorum. Böyle giderse, önümüzdeki Ramazan ayına da yetişmeyecek gibi görünüyor. Saygıdeğer Valim, lütfen ve keremen yetkilileri bir sıkıştırıverseniz de hiç değilse, önümüzdeki Ramazan ayına yetiştirsinler. 
Cami cemaati dağıldı Sayın Valim. Her biri bir yerlere gidiyor. Bu cami, normal klasik cami anlayışının dışında oldukça fonksiyonel bir camimiz. Cezbedici programlarıyla il dışından insanları dahi buraya çekmeyi başarmış bir camimizdir. Bunun unutulmaması için eskiden olduğu gibi yeniden hizmetlerine başlaması lazım. Onun için de, biraz gayret ve biraz hassasiyet lütfen.
Bu yazı toplam 926 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.