1. YAZARLAR

  2. Alaettin KÖKSAL

  3. SAYIN VALİMİZE ARZ EDERİM
Alaettin KÖKSAL

Alaettin KÖKSAL

Yazarın Tüm Yazıları >

SAYIN VALİMİZE ARZ EDERİM

A+A-
Bugünkü makalemizi vatandaşlarımızın bazı isteklerini ve yaşamış oldukları sıkıntılarını özetleyerek sayın valimize arz etmek istiyorum. Ülkemiz çok önemli ve kritik süreçlerden geçerken, vilayetimizin en üst yöneticisi olarak, halkın dertlerini dinleyen bilen dertlerine çare olan, bizim bilmediğimiz birçok meselelerle uğraşan bir insana, bizim yazdıklarımız sivilce mesabesinde olabilir. Lakin halkı da dinlemeden ve bilgilendirmeden olmuyor efendim.  
  Hakka, hukuku riayet eden devlet yöneticilerimiz,  bizden yaşça küçük olsalar dahi, o insanlara saygı da ve hürmette kusur etmeyiz. Vatandaşlık bilinciyle, yöneticilerimizin hayırlı icraatlarını takdir emek, eksik veya hatalı gördüğümüz icraatlarını kendilerine duyurmak, yapmalarında faydalı gördüğümüz düşüncelerimizi anlatmak gibi ve benzeri hususları, usul dairesi içinde edeple ifade etmek vatandaşlık görevlerimizden olduğuna inanmaktayım.
Makalemizin başlığına, her ne kadar Sayın Valimize arz ederim cümlesiyle başlamış isek de,  bu makaleyi valimizin haricinde birçok insan okuyacağından, bazı kavramların ( Vatan, Millet, Devlet, Siyaset, vilayet, vali) yüklendikleri anlamları kısaca arz ettikten sonra, halkımızın Sayın Valimize duyurmak istediklerini naklederek makalemizi tamamlamaya çalışacağım.
Vatan; Doğup büyüdüğümüz, uğruna canımızı severek verdiğimiz, vereceğimiz bağımsız ve egemen olarak üzerinde yaşadığımız, sınırları belli olana yeryüzü parçasıdır.
Millet; Genel de aynı dine inanan topluluklar, özelde aynı vatan toprakları üzerinde yaşayan, dini, dili, tarihi, kültürü, örf ve gelenekleri birbirleriyle bağlı olan insanlar topluluğudur.
Devlet; Sınırları belirlenmiş vatanın üzerinde yaşayan insanların, egemenlik ve bağımsızlık temelinde, siyasi, sosyal, ekonomik hukuki, askeri ve kültürel yönden resmi ve sivil olarak örgütlenmiş bir topluluğun veya toplulukların oluşturduğu tüzel bir varlıktır.
Siyaset; Devletin resmi ve sivil kurumlarıyla birlikte halkın işlerini hukuk dairesinde adaletli bir şekilde düzenleme, yürütme, sevk ve idare etme organizasyonu.
Vilayet; Vatan hudutları dâhilinde sınırları belirlenmiş bir bölgenin devlet adına vali tarafından yönetilen idari bölge.
Vali; Kanun, tüzük, yönetmenlik ve genelgelerle bölge insanlarını yöneten,  hükümetin bölgede hizmetlerini denetleyen ve takibini yapan, bölgenin asayişini ve emniyetini sağlayan kişidir. 
Yaptığımız bu özet girişten sonra vatandaşlarımızın genel isteği;  Bir bütün olarak ele alınan şehrin planlanmasında, alt yapı, yol, park, imar uygulamaları, alt üst geçitlerin ve diğer hizmetlerin yapılmasında öncelik sırası imtiyazlılara göre değil, halkın genel menfaatine ve aciliyetine göre yapılmasını arzu etmektedirler.
 Yenişehir Mahallesi yürüyüş yolu kenarında bulunan Sarallar petrol’ün bululduğu yerden, Toyota plaza arasında yapılacak yaya üst geçitle Yenişehir mahallesiyle sanayi bölgesinin birbirine bağlanması, köseköy ışıkları mevkiinde battı çıktının yapılması, Vezir çiftliği mevkiinde ki, doğu sanayi ile batı sanayi birleştirecek alt geçitin yapılmasına öncelik verilmesini istemektedirler.
Halkımız düne göre bugün aldığı hizmetler hususunda nankör olmadıklarını ifade ederlerken,  bazı sivil ve resmi kuruluşlarda çalışan bir kısım personelin, halka tepeden baktıklarını, ilgisiz davrandıklarını, hakaret ettiklerini, bu gibi olumsuzluklara tepki verdiklerinde işlerinin yapılmasında gecikmelere meydan verdiklerini, dolayısıyla mağdur olduklarını ifade etmektedirler. 
Şikâyet ettikleri memur ve yöneticilerin neden böyle davrandıklarını açıkça söyledikleri halde, bu konuyu ‘ Her edense’ cümleciğiyle engin ferasetinize havale etmek istiyorum. Halkımıza bu şekilde davranan kişileri tespit etmek ve uyarmak siyasilerimizin ve devleti yönetenlerin görevleri arasında olduğunu düşünmektedirler 
İsim vermeden söylemek gerekirse; vatandaş, diş hastanesine giderek dişlerini yaptırıyor. Yapılan protezin ağzına uymadığını, yemek yiyemediğini, istifra ettiğini söylediği halde, ilgili kişi adeta kovarcasına “Başka bir şey yapamayız, zamanla alışırsın.”diyerek azarlıyor.  Ayni hasta özel diş polikliniğine giderek, dişlerini kusursuz bir şekilde yaptırıyor. Bir başka hasta diş çektirmeye gidiyor, dişin iltihaplı olup olmadığına bakmadan dişi çekiliyor. Aynı hasta özel bir hastanede bir ay tedavi görüyor. 
Bir başka hasta diş protezindeki bir kusurun giderilmesi için hastane görevlisine dişlerini teslim ediyor. İlgili elaman dişleri kaybediyor veya karıştırıyor. Hasta protezlerini isteyince, efendim siz bize protezlerinizi vermediniz.  Teslim edildiğine dair kayıt numarası gösterilince, pişkince  “Bilmiyorum herhalde kayboldular” diyerek hastayı azarlıyor.  Durum başhekime intikal edince, İlgili eleman tamam buldum diyerek bir başkasının çenesini hastaya vermeye çalışınca, hastamız ister istemez imtiyazlı bir kişiyi devreye sokarak meseleyi hal etmeye çalışıyor ve hal ediyor.
Bir başka şikâyet, elinde pasaportu olan Suriye uyruklu bir insan ateşler içinde kıvranan ve havale geçirmek üzere olan çocuğunu bir hastaneye götürüyor. Doktor mevzuat gereği bu çocuğa bakamayız diyerek çocuğu muayene etmiyor. Orada bulunan duyarlı vatandaşlar “Bu şekilde davranmayınız, mevzuat muayene yapmanıza engel değildir” diyenlere,  sert bir şekilde bana görevimi öğretmeye kalkışmayın” diyerek hastaya bakmıyor.  
Sivil ve resmi kurumlardan, sağlık, eğitim, nüfus, tabu kadastro, emniyet müdürlüklerinden, hastanelerden, jandarma ve polis karakollarından, ceza evlerinden, elektrik kurumlarından, özel ve kamu hastanelerinden, belediyelerden ve diğer kurumlarda ki hizmet alımlarında ki ilgisizlikten ve gecikmelerden şikâyetler yapılmaktadır. 
Halkımız diyor ki, Köprünün altından çok sular geçmesine rağmen, hala dayısı olanın işi görülüyor, dayısı olmayanın işi geciktiriliyor veya yapılmıyorsa, bu işin içinde bir iş var diyerek, bu işe devlet yöneticilerimiz ve siyasilerimiz el atmalıdır diyorlar.
 Kocaeli valisi olarak, sivil toplum örgütleriyle devletin resmi organları olan il müdürleriyle, Belediye başkanlarıyla, muhtarlarla, siya parti il başkanlarıyla yaptığınız toplantıları halkamız medya yoluyla takip ederek kısmen bilgilendiklerini memnuniyetlerini de ifade ederlerken, mümkünse sivil halkla bir araya gelerek halkı doğrudan dinleyerek ve doğrudan bilgilendirilmelerini de istiyorlar.
Haddim olmayarak bir hususu arz etmek istiyorum,  resmi ve sivil yöneticilerle yaptığınız toplantıların tesirli ve kalıcı olması için yönetim mekanizmasında olan kişileri,  yönettikleri kurum hakkında yeterli bilgileri olup olmadığını, hizmet yaparlarken nelere dikkat ettiklerini,  kendilerine emanet edilen bu makamın hakkını verip vermediklerini araştırmalısınız. İlgili müdür, başhekim hakkındaki olumlu ve olumsuz bilgileri, o kurumdan hizmet alan ve hizmet veren insanlardan dinleyerek emaneti ehline teslim etmelisiniz. 
Bu hususta siyasilerle ve özelikle iktidar partisiyle koordineli çalışmalısınız. Siyasi il başkanları devletin valisi kadar devlet yönetimini bilemezler. Bu hususta ne devletin, nede siyasetin birbirinin üstünde bir vesayeti olmamalıdır. Başarılı yöneticileri devlet adına takdir ederken, başarısız yöneticilere de devlet nasihati yapmalısınız.  Devletin hiçbir yöneticisi ve memuru halka hizmet verirken, devlet gözlüğünün haricinde ki bir gözlükle halka bakmamalıdır.  
Vilayetleri yöneten valilerimizin omuzlarındaki yük ağırdır. Devletin başkomutanı olan Cumhurbaşkanının, devleti yöneten Başbakanın ve Bakanların vekili olarak, kamu düzeninden, asayişten, ahlakın muhafazasından, idare ettiği bölgede yaşayan her bir insanın can, mal, akıl, ilim ve nesil emniyetinden ve cevreden sorumludurlar. Bu ağır sorumluluğu hakkıyla yerine getirmek için,  yapılacak iş kudretle kuvveti dengeleyen istişareye, sivil ve resmi müdürlükleri yerinde denetlemeye önem vermelidirler. Arz ederim 
Bu yazı toplam 669 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.