1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Seçilmeyi garantileyenler; seçilmeyi zorlayacaklar
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Seçilmeyi garantileyenler; seçilmeyi zorlayacaklar

A+A-
Öyle sanıyorum ki, darbelerle demokrasiye ara verilen dönemler dışında, Kocaeli siyasetinde bir seçimden diğer seçime milletvekili tablosunun bu denli büyük oranda değiştiğine pek tanık olmamıştık. 
Haziran 2011’de Kocaeli Milletvekili seçilen 11 kişinin 6’sı 7 Haziran 2015 tarihi itibariyle yeniden TBMM’de olamayacak. Mevcut milletvekillerinden birinin durumu da bir hayli zor olabilir.
Malum, Nihat Ergün ile Muzaffer Baştopçu, 3 dönem kuralına takıldılar. Nihat Ergün henüz genç. Kuşkusuz siyaset sahnesinin içinde kalacaktır.  Kimbilir, belki gelecekte Abdullah Gül’lü, Bülent Arınç’lı falan yeni bir parti kurulursa, bakarsınız Nihat Ergün’ü yineden siyaset sahnesinin en tepesinde görürüz ki, hiç kuşkusuz O’na her şey yakışır. Son dönemi zaten sağlık sorunlarıyla geçen Muzaffer Baştopçu, hep AKP çevreleri için bir siyasi büyük olarak kalacaktır ama, bir daha aktif siyasette yer bulacağını sanmıyorum. 
AKP’de mevcut milletvekillerinden Sibel Gönül yeniden aday gösterilmedi. Sibel Hanım şimdilik milletvekilliğinden daha güçlü bir görevde, AKP’nin Kadın Kolları Genel Başkanı. Ama siyaset vefasızdır. Milletvekilliği bitince kimse hatırlamayabilir. Sibel Hanım, güçlü, tuttuğunu kopartan bir kişilik. Siyaseti de seviyor.  Mutlaka aktif olacaktır. Bu dönem listeye konulmayan M.Ali Okur’un, bundan böyle sadece Gebze siyasetinde bir miktar söz sahibi olabileceğini sanıyorum.
CHP’de Kılıçdaroğlu,  Hurşit Güneş ile hemşerisi, hatta akrabası olduğu söylenen Mehmet Hilal Kaplan’ı harcadı. Benim gibi düşünen çok az ama, ben hala Prof.Dr.Hurşit Güneş’in Türkiye siyasetinde bir gün çok önemli yerlere geleceğine, bu potansiyele sahip olduğuna inananlardanım. Dr.Mehmet Hilal Kaplan, özellikle son dönemlerde partide örgüt işlerine fazla çomak sokarak biraz da kendi sonunu hazırladı. Ama Kocaeli tarihine bir dönemlik milletvekili olarak geçmiştir ve başarısız milletvekili olduğunu söylemek haksızlıktır.
………..
Mevcut milletvekillerinden Fikri Işık, Zeki Aygün, İlyas Şeker ve Haydar Akar, 
7 Haziran’dan sonra da milletvekilliğini sürdürmeyi garantilemiş isimler. MHP’de ikinci sıraya konulan Lütfü Türkkan’ın yeniden seçilme şansı var ama,  bunun için çok çalışması gerekecek. 
Önümüzdeki dönem, ilk kez TBMM’de ilimizi temsil eden iki kadın milletvekili olacak. AKP 2 nci sıra adayı Radiye Sezer Katırcıoğlu ile CHP 1 nci sıra adayı Fatma Kaplan Hürriyet’in milletvekili olmaları artık garanti. Yeni dönemde Mehmet Akif Yılmaz(AKP 5 nci sıra) ile Saffet Sancaklı’nın (MHP 1 nci sıra) Kocaeli’nin yeni milletvekili olarak ilk kez TBMM’ye gireceklerini de söyleyebiliriz.  Çok büyük seçim mucizeleri olmazsa, AKP 6 ncı sıra adayı Cemalettin Kaflı da yeni dönemin yeni milletvekillerinden biri olacak. Ancak, özellikle bu listeler açıklandıktan sonra kentte hızla yayılan havaya baktığımızda AKP 7 nci sıra adayı Sami Çakır için milletvekilliğinin garanti, hatta çok yüksek olasılık olduğunu söylemek zordur.  AKP’liler “En az 8”den söz ediyorlar amma, bence Müge Olşen’in de milletvekili seçilmesi büyük siyasi mucizelerle gerçekleşebilir. 
Hala 2 aya yakın zaman var. Bu nedenle şimdiden yapılacak tahminler elbette risklidir. Mevcut durumda görünen tabloya göre, CHP 3 ncü sıra adayı Tahsin Tarhan’ın milletvekili olma şansı, MHP 2 nci sıra adayı Lütfü Türkkan’dan daha yüksektir. 
Hep üç partiyi konuşuyoruz.  Ama 7 Haziran seçim sonuçlarını etkileyebilecek başka partiler de var. HDP’nin Kocaeli’de alacağı oy kadar, Türkiye genelinde yüzde 10 barajını geçip geçmeyeceği de önemlidir. HDP, ülke barajını geçerse- ki bu yüksek olasılık gözüküyor-  Kocaeli’den Av.Ali Haydar Konca milletvekili olabilir. Üstelik, yakışır.. HDP barajı geçerse, AKP’nin durumu biraz daha sıkıntıya girer. HDP barajı geçemezse, CHP’de Tarhan’ın vekilliği garanti olur. CHP’li Turan Dumlu ile MHP’li Lütfü Türkkan arasında çok kritik bir tablo ortaya çıkabilir. 
Saadet-BBP ittifakını da çok küçümsememek gerekiyor. AKP’nin kurulduğu 2001 yılından buyana, Milli Görüş Partileri ilimizdeki potansiyelinin çok altında oy aldılar. Ama bu seçimlerde tablo değişebilir. Saadet-BBP ittifakının ülke barajını aşma ihtimalinin çok düşük olduğunu söyleyebiliriz. Ama özellikle bu kentte alacakları her oy, AKP’den eksilecektir. 
Geçmişte, Kocaeli’deki doğulu oylarının büyük bölümünü, AKP alıyordu. 7 Haziran’da böyle olmayacak. Doğulu oylar, çok büyük oranda HDP’ye gidecektir. 
7 Haziran gecesinin tablosu, HDP ülke barajını geçerse,  ilimizde AKP 6, CHP 2(veya 3), MHP 2 (veya 1), HDP 1 gibi görünüyor. 
CHP’nin 4, MHP’nin 2 çıkartma ihtimalleri, özellikle listeler açıklandıktan sonra AKP’nin 
7 çıkartma ihtimalinden daha yüksek hale gelmiştir. HDP barajı aşamazsa, yeniden AKP 7, CHP 3, MHP 1 tablosu görebiliriz. Ülke genelinde gözüken AKP’den MHP’ye oy kayması tablosu ilimizde daha yoğun yaşanırsa, sonuç AKP 6, CHP 3, MHP 2 şekline dönebilir. Bu tablo için, Saffet Sancaklı’dan çok, Lütfü Türkkan’ın performansı önem taşıyacak. 
MHP ilimizde iki muhacır kökenli adayı liste başına koydu. Kocaeli gibi bölgesel dağılımın çok parçalı olduğu bölgede hata gibi görünüyor. MHP’de bu dönemde kırılan, küsen insanlar fazlalaşırsa, bu da yeni bir hesap gerektirebilir. 
……..
Dünden buyana ilimizde siyasetle ilgilenen insanların sokaktaki konuşmalarına kulak kabartırsak;  hemen herkes en iyi, en akılcı listeyi CHP’nin yaptığını söylüyor. Eski merkez sağ taban(DP, ANAP vs.), çok ciddi biçimde CHP’nin bu listesine oy vermeyi düşünüyor. AKP listesinde bir sıkıntı söz konusu.  MHP’de Saffet Sancaklı’nın Büyükşehir seçimindeki performansı ve üslubu hatırlandığında birinci sıra tercihinin parti tabanında bile yüzde 100  itibar görmediğini söyleyebiliriz. 
Çok bilinmeyenli, birkaç bin oy, hatta birkaç yüz oy kaymasıyla milletvekili dağılım sonuçlarının çok değişebileceği bir seçime gidiyoruz. Bu fotoğrafa bakıp, 8 Haziran sabahı sizi mahcup etmeyecek bir tahminde bulunmak da kolay değil. 8 Haziran sabahı için şu kesin gerçekleri söyleyebiliriz:
11 milletvekilimizden ilk kez 2’si kadın olacak. 11 milletvekilimiz içinde Gümüşhane, Trakya, Erzurum ve Doğu kökenli milletvekillerimizin sayısı, Kocaeli doğumlulardan kesinlikle fazla olacak. 
Bu yazı toplam 341 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum