1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Seçim bugün başlıyor
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Seçim bugün başlıyor

A+A-
Bizler, Türkiye’de 7 Haziran Pazar günü sandıklarımıza gidip, Türkiye’yi yönetecek kadroların belirlenmesi için oy kullanacağız. Ancak, 7 Haziran seçimleri, aslında fiilen bugün başlıyor.
Almanya, Avustralya, Avusturya, Belçika, Danimarka, Fransa, İsviçre ve KKTC’de Türk vatandaşları bugünden itibaren sandıklara giderek oy verecekler. Toplam 54 ülkede 112 temsilcilikte 7 Haziran seçimleri için vatandaşlarımız oy kullanacak.  Oy kullanma süreci, her ülkede farklı tarihlerle başlıyor. Yukarıda saydığım ülkelerde bugün başlayacak. ABD’de yaşayan Türkler 16 Mayıs’tan; Bulgaristan, Hollanda, İtalya, Kanada, Suudi Arabistan, Türkmenistan’da yaşayan Türkler 29 Mayıs’tan itibaren oy vermeye başlayacaklar. 
Dünyanın 54 ülkesinde, Türkiye’nin genel seçimi için oy kullanma süresi 31 Mayıs’ta bitecek. Yurt dışında kullanılan oylar, bulundukları yerlerde sayılmayacak. 31 Mayıs’ta 54 ülkede 112 temsilcilikte sandıklar kapanacak. Oylar mühürlü çuvallara koyulacak, diplomatik kurye statüsünde Türkiye’ye getirilecek. Yurt dışında kullanılan bu oyların tasnifi, 7 Haziran günü, Türkiye’de sandıkların açılıp, oyların sayılmaya başlanmasıyla aynı anda, Ankara’da YSK tarafından yapılacak.
………..
Yurt dışındaki Türk vatandaşlarının bugünden itibaren kullanacakları oylar, doğrudan milletvekili çıkartmaya yaramıyor. Bu oyların sayımı yapıldıktan sonra, katılım oranı, geçerli oy sayıları dikkate alınarak, Türkiye’nin 81 ilindeki seçim bölgelerine, her seçim bölgesindeki seçmen sayısı dikkate alınarak oransal olarak dağıtılacak. Eğer herhangi bir seçim bölgesinde, örneğin Kocaeli’de seçim sonuçlarının alınmasının ardından 11 nci milletvekilliğinin belirlenmesinde 150-200 oyluk bir fark varsa yurt dışı oylarından gelecek oylar belki de bir milletvekilliğinin A partisinden B partisine gitmesine neden olabilecek. 
Ancak bu düşük bir ihtimal… 
7 Haziran seçimleri için bugünden itibaren oy kullanılacak 54 ülkedeki toplam Türk seçmen sayısı 2 milyon 848 bin 652 kişi. Yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarına, yaşadıkları ülkelerde kurulan temsilciliklerde oy verme hakkı, ilk kez 10 Ağustos 2014’deki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde verilmişti. 10 Ağustos Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yurt dışında oy kullanma hakkı bulunan Türk seçmen sayısı 2.780.739 kişiydi. Bu Türk seçmenlerin sadece yüzde 8.32’si sandığa gidip oy kullanmışlardı. 
Bu defa kuşkusuz oran daha yüksek olacak.  Çünkü, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Davutoğlu, CHP; MHP, HDP liderleri Avrupa ülkelerine gittiler, Türk seçmenlerle toplantılar yaptılar, kendilerine oy istediler. 
7 Haziran seçimleri için, yurt dışındaki Türk Vatandaşlarının da bu kez daha fazla politize olduklarından söz edebiliriz. Ancak 10 Ağustos’ta yüzde 8.32 olan seçime katılma oranının, bu defa yüzde 60’lara, 70’lere ulaşmasını beklemek bile hayaldir.
…………
Yurt dışı oyları konusunda CHP ve MHP’nin çok iddialı ve umutlu oldukları söylenemez. Bugün 8 ülkede başlayacak, 31 Mayıs’a dek 54 ülkede yapılacak oy kullanma işlemlerinde, AKP ve HDP arasında ciddi bir yarış olacak. Özellikle AKP ve HDP’nin yurt dışındaki seçmenleri sandığa götürmek için yoğun çaba içinde olmalarını beklemek de mantıklıdır. 
Fikir olsun diye, 10 Ağustos 2014’deki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yurt dışındaki sandıklardan çıkan sonuçları da aktarayım.  Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, toplam oyların  148.873’ünü(yüzde 62) Recep Tayyip Erdoğan;  64.483’ünü (yüzde 27.9) çatı adayı Ekmelettin İhsanoğlu; 22.582’sini(yüzde 9.77)  Selahattin Demirtaş almışlar. Avrupa ülkelerinde genellikle Recep Tayyip Erdoğan’a yüksek oranda oy çıkarken, örneğin ABD’deki sandıklarda (Pensilvania etkisiyle olsa gerek) Ekmelettin İhsanoğlu  Erdoğan’ı geçmiş. 
………..
Yurt dışı oyları, HDP için çok önemli. Malum, HDP öncelikle yüzde 10’luk ülke barajını geçmenin hesabını yapıyor, mücadelesini veriyor. 10 Ağustos’ta Demirtaş’a yurt dışından sadece yüzde 9.77 oy çıkmış olması çok önemli bir ölçü değil. HDP bu seçimlerde gelecek her oya çok önem veriyor. Yurt dışındaki özellikle Avrupa ülkelerindeki bütün Kürt kökenlileri sandığa götürecek organizasyonlar hazırlıyor. 
Yurt dışında oy kullanma hakkı bulunan 2.848.652 seçmenden, yüzde 50-60 civarında oy alınması halinde, bu yurt dışı oyları 7 Haziran’da Türkiye oyları üzerine eklenip, ülke barajı da bu toplam oylar üzerinden hesaplanacağı için, HDP’nin ülke barajını aşmasında ya da ülke barajının altında kalmasında bu oylar çok ciddi önem kazanabilir. 
………
7 Haziran seçimlerinin Türkiye’de nasıl sonuçlanacağı, hangi partinin hangi aralıkta oy alacağı konusunda üç aşağı beş yukarı herkesin bir fikri var. Ama yurt dışındaki Türk seçmenler arasında bir anket yapılmadı. 54 ülkedeki 2.9 milyon seçmenin ne kadarının sandığa gideceği, hangi partilere ne kadar oy gideceği kestirilemiyor. 
Sonuç olarak, 7 Haziran seçimleri bugün fiilen başlıyor. Ülkenin geleceğini, kaderini belirleyecek seçimlerde ilk oylar bugün saat farkı nedeniyle dünyanın öbür ucunda Avustralya’da sandıklara düşecek. Yurt dışı oyları,  HDP’nin yüzde 10 barajını geçip geçmeyeceği açısından çok önemli. Kocaeli gibi 10’un üzerinde milletvekili çıkartan seçim bölgelerinde de yerel oylardaki farkların küçük olması halinde, yurt dışı oyları bir milletvekilliğinin kaderine etkili olabilir. 
Bugün, ilk oylar sandıklara düşüyor. Artık seçim başlamıştır. Ülkemiz için hayırlısı olsun. 
Bu yazı toplam 480 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.