1. YAZARLAR

  2. M.Zeki CANŞİ

  3. SEÇİM SATH-I MAİLİNE GİRDİK!
M.Zeki CANŞİ

M.Zeki CANŞİ

Yazarın Tüm Yazıları >

SEÇİM SATH-I MAİLİNE GİRDİK!

A+A-

Siz bu yazıyı okuduğunuz zamanda, 18-27 Ocak 2019 tarihleri arasında oğlum M. Safa Canşi’yi ziyaret etmek maksadıyla Almanya’da olacağım. On günlük gelişmeleri ne yazık ki yakinen takip edemeyeceğim. Döndükten sonra kim bilir Almanya’ya dair enteresan gördüğüm bazı izlenimlerimi sizlerle paylaşırım belki.

Evet değerli dostlar, hemen hemen her partinin adayları belirlendi. Beklenen ittifaklar kuruldu. Artık seçim sathi mailine girmiş durumdayız. Belli ki, kıran kırana bir rekabet olacak. Süreç içerisinde ciddi çekişmeler olacak ve kim bilir belki de rakiplerden bazıları belden aşağı vurmanın yol ve yöntemlerini arayacaklar.

Doğrusu, karalama kampanyaları, birbirini taciz etmeler, iftiralar ve bir takım istenmeyen söylem ve eylemler canımızı sıkacaktır. Hatta, seçimi maniple etmek maksadıyla bazı nahoş olayların yaşanması, epeyce bizi üzecektir. Pek tabi ki, bunlar temenni edilmemesi ve beklenmemesi gereken menfi davranışlardır. Seçimin, kirli çamaşırların ortaya döküldüğü ve rakiplerin bir birini boğazladığı, tecessüsle sürek avına çıktığı, iftira ve karalama kampanyalarının yaşandığı ve birbirlerini şeytanlaştırma yarışına girdiği bir süreç olmamalıdır.

Umarım, bunların hiç birini yaşamayız. Onun yerine, projelerin yarıştığı, güzel söylem ve eylemlerin bir biriyle rekabet ettiği ve vatandaşı memnun etme yarışının yaşandığı bir seçim sathi mailini kazasız belasız birlikte atlatırız.

Gelinen noktada, milletimiz kavga, çekişme, karalama ve ideolojik tarafgirlik ile düşmanlığı körükleyen söylem ve eylemlerden fena halde rahatsız. Bu tür olumsuzlukları tetikleyen tarafı hafızasının önemli bir yerine not ederek oyunu ona göre kullanacağını tahmin ediyorum.

Her kim ki, kentin problemlerini ortaya koyarak, buna ait acil eylem planını hazırlar ve aciliyet kesbeden sorunları ihtiyaç derecesine göre sıralayıp çözüme ilişkin reçetelerini ortaya koyarsa, milletimiz bu önemli nüansı görüp oyunu ona göre kullanacaktır.

Esas duruşunu bozmayan, korku salmayan, bireyselden ziyade, halkın toplumsal meşru talep ve beklentilerini karşılamaya çalışan, insanların inançlarıyla uğraşmayan, yaşam tarzlarına müdahale etmeyen, toplumsal huzuru önceleyen ve çağın icaplarına uygun ihtiyaçları karşılayan siyasi aktörlerin başarıya ulaşmaları kesindir.

Bu yazı toplam 696 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.