1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Seçim sonrası fatura kimlere çıkartılacak?
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Seçim sonrası fatura kimlere çıkartılacak?

A+A-
7 Haziran seçimleri için, artık son viraja girdik. Bu seçim dönemi, bizim ilimizde- en azından  şimdiye kadar olan süreçte- çok  temiz, çok centilmence geçiyor.. Şimdiye kadar ilimizde siyasi kaynaklı hiçbir olumsuzluk, kavga gürültü yaşanmadı. Devlet görevlileri, özellikle Sayın Vali, çok düzgün duruş gösteriyor. Partilerin il örgüt-ya da teşkilatları- centilmenlik kurallarını bozmuyorlar. 
Rakip partililer ve adaylar arasında kavga gürültü, hır-gür olmadı ve umarım, 7 Haziran seçimlerine kadar da ilimizde bu ortamı korumayı başarırız. Mitingi olan parti bayraklarını asıyor. Mitingi bitince, onlar topluyor, bir sonraki mitingin sahibi parti asıyor..  Bazı partilerin il başkanları,  “Boş oturuyor” gözükmemek adına, oturdukları yerlerden demeçler vererek birbirlerine sözde sataşıyorlar. İl başkanlarının bu saçma sapan demeç yarışı dışında bu kentte insanları rahatsız eden bir tavır, bir davranış şimdiye kadar olmadı ki, gerçekten Türkiye’nin, liderlerin haline, gerilimine bakınca, bu durumla övünme hakkına sahip olduğumuzu düşünüyorum. 
……….
Bu dönem ilimizde milletvekili adaylarının ortalama kalitesi geçen seçimlere göre yüksek. 
30 Mart yerel seçimlerinde MHP’nin Büyükşehir adayı olduğunda çok yanlış işler yapan Saffet Sancaklı bile, centilmen siyaset ilkelerini benimsemiş gözüküyor. AKP’nin başında bu seçim döneminde Şemsettin Ceyhan gibi, hem bu kenti iyi tanıyan, hem yapı olarak agresiflikten uzak  olduğu bilinen kişinin bulunması ilimiz için bir şans.. Hataları, bulunduğu makamın gerekliliklerini yerine getirme yetenekleri bir tarafa bırakılırsa, CHP İl Başkanı Cihat Altunyuva’nın da insanlık kalitesini tartışamayız. Milli İttifak’ı oluşturan Saadet ile BBP’nin çok centilmen il başkanları, ilk iki sırada gerçekten kaliteli adayları var. HDP’nin il yöneticileri, özellikle 1 nci sıra adayı Al Haydar Konca zarif insanlar.. Gerilimden beslenen değil, centilmenlik kurallarını uymayı hassasiyetle benimsemiş siyasetçiler.. 
Kentte sanki seçim havası, seçim heyecanı yokmuş gibi bir algı var ki, bu çok yanlış. 
7 Haziran seçimleri için, vatandaş kararını vermiş, seçim gününü bekliyor. Şimdiye kadar seçim ve siyaset yüzünden kimse rahatsız olmadı. Seçmen, bu tabloyu da değerlendiriyor ve  tercih konusunda kendisini çok daha rahat hissediyor. 
………..
7 Haziran seçimlerinde ülke genelinde de, ilimizde de çok sürpriz, beklentilerin tamamen dışında sonuçlarla karşılaşabiliriz. Tabii, seçimler için süre daraldıkça, seçim sonrasının siyasi fotoğrafı için beklentiler de başlıyor. Umarım, 7 Haziran’a kadar ilimizdeki bu siyasi centilmenlik bozulmaz. Ama beni dedi dersiniz, 8 Haziran sabahı itibariyle, siyasi partilerin kendi içlerinde büyük çalkantılar, sert suçlamalar, belki tekme yumruk değil ama, “İhanet” suçlamalarına dayalı çok sert münakaşalar göreceğiz. 
Her parti için başarı ve başarısızlık çizgisi belli.. AKP’nin ilimiz için ortalama beklentisi, mevcut 7 milletvekilliğini korumak. Sonuç AKP’den yine 7 milletvekilliği olursa, herhangi bir tatsızlık çıkmaz. 7’nin üzeri büyük başarı olur ki, bunu da elbette sahiplenen çok olacaktır. Ama AKP’nin ilimizdeki milletvekili sayısı 7’nin altına inerse, işte o zaman parti içinde çok büyük ve sert bir “Cadı Avı” başlayacaktır. Böyle bir tablo halinde suçlanacak son kişi İl Başkanı Ceyhan’dır. Başarısızlık halinde, AKP’nin milletvekili aday listesi çok tartışılır. AKP Türkiye genelinde beklentilerine ulaşır da, Kocaeli’de gerilerse, Fikri Işık’ın yeni hükümette bakanlık koltuğu tehlikeye girer. 
Tek tek bütün ilçelerdeki sonuçlar değerlendirilir. Bir önceki seçimlere göre oyu azalan ilçelerdeki parti teşkilatlarının kafası uçar, o ilçelerdeki belediye başkanlarının 2019’daki adaylık şansı ortadan kalkar. 2019’da Karaosmanoğlu, yeniden Büyükşehir adayı olmayacak. Büyük ihtimalle, mevcut ilçe belediye başkanlarından ön plana çıkanın AKP’de Büyükşehir adayı olmasını bekliyorum. 7 Haziran seçimlerinde ilçelerde çıkacak sonuçlar, kimi ilçe belediye başkanlarının Büyükşehir adaylık şansını yükseltecek, kimilerinin şansını bugünden bitirecektir. 
CHP’nin de ilimizdeki başarı çizgisi 3 milletvekilliğinde duruyor. Yine 3’te kalırlarsa, ufak tefek sesler çıkar. Eğer CHP’nin Kocaeli’deki oyu, Türkiye ortalamasının altında kalırsa, gürültü yükselir. Her şartta, yapılacak ilk kongre ile birlikte Cihat Hoca’nın İl Başkanlığı bitecektir. CHP 3’ün altına düşese, Cihat Hoca 8 Haziran sabahı istifa etmek zorunda kalır.  CHP’de olası başarıdan en büyük payı Tarhan ve Dumlu’ya vermek gerekir. Olası başarısızlık halinde ise, partinin aday listesindeki ilk 2 isim-ki onlar milletvekili seçilseler bile- çok tartışılır hale gelecektir.
MHP’de kılıçlar hiç kınına girmedi. Bu seçimde Kocaeli’den bir milletvekilliği, MHP tabanını tatmin etmez. 2 olursa, bu bir zaferdir ve kahramanı elbette Lütfü Türkkan olacaktır. MHP’de 2 milletvekilliğine ulaşılamazsa, parti içindeki pek çok kişinin suçlayacağı ilk isim Saffet Sancaklı’dır. Sancaklı, kendisi milletvekili seçilse bile, 8 Haziran sabahı itibariyle bir daha Kocaeli’de siyaset yapma hakkını elinden kaçırmış olabilir. 
7 Haziran seçimleri sonrasında ortaya çıkacak her türlü sonuçta,  Kocaeli siyasetinde, hemen her partide çok önemli değişiklikler, yenileşmeler bekliyorum. CHP, MHP tepeden tırnağa yenilenebilir. 2019’daki yerel ve genel seçimler için çok farklı yeni aktörler ortaya çıkabilir. Olası başarı halinde, AKP’de Fikri Işık tam anlamıyla parlayan bir yıldız haline gelir. AKP’deki başarısızlık, çok büyük oranda Işık’a fatura edilir. MHP illimizde tepeden tırnağa değişir. 
8 Haziran’a yönelik tartışmalar, beklentiler bir yana. Bu kentte yaşayan herkes, ilimizde bu seçim döneminde ortaya çıkan, tarihi nitelikteki huzur ve kaliteli siyaset ortamını 7 Haziran’a, hatta seçim sonuçları tam olarak alınana dek korumak adına üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmelidir. Olası sürpriz sonuçlar çıkması halinde, 7 Haziran Pazar günü gecesi de bu kentte huzuru korumak, kazanma şımarıklığı ile kaybedenleri tahrik edecek abuk hareketlerden kaçınmak adına şimdiden söz vermek de bence önemlidir.
Bu yazı toplam 331 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.