1. YAZARLAR

  2. M.Zeki CANŞİ

  3. Seçim sonuçlarını nasıl okumalı?
M.Zeki CANŞİ

M.Zeki CANŞİ

Yazarın Tüm Yazıları >

Seçim sonuçlarını nasıl okumalı?

A+A-
Seçim sonuçlarını nasıl okumalı? Seçmen hangi partiye ne görevi verdi? Tüm bu soruları cevaplayabilmek için, teşbihte hata olmasın,bazı partilerimizin kendisini darı ambarında zanneden tavuk misali davranışlardan kurtulmaları ve elde ettikleri oy nispetini unutmamalıdır.
İsterseniz önce en yüksek oyu alan Ak Parti’den başlayalım. Evet, milletimiz tabiri caiz ise Ak Parti’ye bir tokat atmıştır. Nazari dikkatlerini çekecek ve fabrika ayarlarına geri dönüşlerini sağlayacak, milletin ortak değerlerine tüm farkındalıkları ile birlikte sahip çıkması gerektiğini hatırlataraksilkelemiştir,bu kesin. Lakin Ak Parti ki,milletin kendisine 13 yıldan beri ezici çoğunluğuyla tek başına iktidar olma görevini verdiği halde, bu sefer gücünü kısarak yine de %40.08 gibi bir önemli destekle tekrar birinci parti yapmış,fakat tek başına iktidar olma görevini vermemekle çok yönlü bir uyarıda bulunmuştur. Kendisini yeniden gözden geçirme, tevbe etme, iç muhasebede bulunma ve kimi yöneticilerinin düçar olduğu milletin oyunu çantada keklik görme hastalığına yakalanmama, ümmetin gözyaşlarıyla yoğrulan bu siyasi hareketi kendi politik hırslarına kurban ederek siyaseten yükselmek için bir manivela aracı haline getirmemek, bir şekilde bu hareketin içine sızmış bir takım virüsleri yönetici elit sınıfına kadar yükseltmelerine müsaade etmemek ve bunların zücaciye dükkânına dalan fil misali etrafı tarumar etmesine seyirci kalmamaları noktasında çok yönlü ikaz ve uyarılarda bulunmuştur. 
Milletimiz, tüm bu söylediklerime rağmen, Ak Parti’ye yüklediği misyon şudur. -Sen, Milletin siyasi kaderinde öncü rolü oynayacaksın, sen olmadan hükumet etme olmaz. Bu arada kendine çeki düzen ver, silkin,gafletten uyan veetrafı sarmış zehirli sarmaşıkları temizle. Teşkilatlara bir şekilde sızmış, elleri işte; gözleri oynaşta, söylemleri rahmani; eylemleri şeytani olası birileri varsa, bunları ayıkla. Her söze kulak ver. Eleştirel akla çağrıda bulun.Eş-dost, ahbap-çavuş ilişkileriyle bu kazanımları kurban edilmesine müsaade etme ve böylelikle ümmetin kazanımlarına sahip çık. gibi bir dizi ikazlarda bulunmayı ihmal etmemiştir.
Muhalefet partileri CHP ve MHP’yeise de; verdikleri kısmi destekle, -boyunlarınızdan büyük işlere kalkışmadan denetim görevlerinizi layıkıvech ile yerine getirin. Millete hayrınız dokunsun. İktidarın olası yanlış ve eksikliklerine karşı bir dalgakıran vazifesi görün. Aldığınız küçük bir destekle güç zehirlenmesi hastalığına yakalanmayın. Olmadık taleplerde bulunmayın ve ülkenin selameti için çözümün bir parçası olun. Millet size iktidar olma noktasında bir görev vermediği gibi bu noktada beklentisi ve güveni de yoktur. Güç ve koltuk devşirme çabalarıyla ülkeyi boşuna oyalamayın. Zira, hiçbirinize böylesi bir siyasi destek vermiş değilim. Dolayısıyla verdiğim destek çok ama çok sınırlıdır.  Ak Parti’ye olan kininiz ve nefretiniz sizi adil davranmaktan alıkoymasın. Hissiyatınız,aklınızın önüne geçmesin. Verilenle yetinin ve taleplerinizi bu verilenlere göre ayarlayın. Yoksa, elde ettiğiniz bu kazanımlarınızı bir çırpıda yok ederim- demiştir.
HDP’ye verilen görev ise; bambaşka bir görev olmakla birlikte, kendilerine şartlı bir destek ve sorumluluğu beraberinde getiriyor. Eğer HDP, kendisi ile şiddet arasında sözde ve özde bir karşı koyuş sergilerse, şiddete karşı zımni ya da aşikâr karşı tavır alırsa, deklare ettiği Türkiyeleşme iddiasını ciddiyetle yerine getirir, seçim sathı mailinde dillendirdiği barış söylemlerini eyleme dönüştürürse, ülkede barış, huzur ve kardeşliğin tesisi adına verilen desteğin şartlı bir destek olduğunun farkına varırsa, milletin ortak kazanımlarına sahip çıkar ve sorunun değil; çözümün bir parçası olma sorumluluğunun bilincinde olursa, kedisine verilen destek, önümüzdeki süreçte kalıcı hale gelmekle beraber, daha da artarak devam eder. Aksi taktirde, HDP’nin bir seçimlik canı var ve bir daha da barış güvercini olma söylemlerine kimseyi inandıramaz. Böyle bir çoğunluğu da yakalayamaz. Kaotik ortam oluşmaması ve kardeşlik ve barışın tesis edilmesi adına mütedeyyin Kürtlerin de verdiği kısmi desteği de bir daha göremez. Dolayısıyla bu süreç, HDP açısından çok daha nazik ve sorumlu davranmayı gerektiriyor.
Evet, milletin partilerimize söyledikleri üç aşağı-beş yukarı bunlar. Umarım herkes sorumluluğun bilincinde olup talep ve beklentilerini masaya koyar ve yol haritasını bu doğrultuda çizer. 
Bu yazı toplam 422 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.