1. YAZARLAR

  2. M.Zeki CANŞİ

  3. Seçim sonuçlarının halka, iktidara ve muhalefete anlattıkları!
M.Zeki CANŞİ

M.Zeki CANŞİ

Yazarın Tüm Yazıları >

Seçim sonuçlarının halka, iktidara ve muhalefete anlattıkları!

A+A-
Hani hep: “koalisyonlar ülkeye zaman kaybettirir. İstikrar bozulur ve ülke geriye gider” mealinde birçok laf edilir ya. İşte şu an yaşananlar ve başvurulan ayak oyunları tam da bu sözleri doğrular mahiyettedir. Şu muhalefet partilerinin oynadıkları oyunlara ve başvurdukları yol ve yöntemlere bakar mısınız Allah aşkına? Bu millet iktidar partisi Ak Parti’ye bir mesaj vermiş de; onlara sanki hiç bir mesaj vermemiş. Bu nasıl bir okumadır? Bu nasıl bir vatan sevgisidir ve bu nasıl bir kin ve intikam duygusudur? Anlamak mümkün değil. Zannediyorlar ki, halkımız tüm bu ayak oyunlarını bir kenara not etmiyor. Hangisinin eli işte; gözünün oynaşta olduğunu bilmediğini zannediyorlar ve sanki bir daha seçim olmayacakmış ve halkımız kendilerine de bir ders vermeyecekmiş vehmine kapılmış gidiyorlar. 
Değerli dostlar, bana sorarsanız, bu müphemiyeti (kapalılığı) ortaya koyan halkımız, kuşkusuz her kese bir mesaj vermiştir, bu kesin. Lakin halk olarak kendisi de bir iç muhasebenin içinde olması gerektiği gerçeğini de idrak etmiş olmalıdır ki, muhalefetin bu ayak oyunlarına alet olmuş olmanın içten içe ıstırabını çektiğini hissediyorum. Yani, -Eyvahlar olsun, bir yandan iktidara bir ders verelim derken; diğer yandan biz ne yaptık? Ülkeyi çıkmazın eşiğine getirdik. Muhalefetin sorumsuzluğuna alet olduki onları azmanlaştırdık- tarzında bir düzine laf ettiklerine adım gibi eminim. 
Bu süreç öyle bir süreçtir ki; gerek halkın, gerek iktidarın ve gerekse, muhalefet partilerinin, çok yönlü özeleştiri yapmalarına iyi bir fırsat vermiştir. Bu seçim sonuçlarıyla, herkes kendisine kıssadan hisse çıkartarak nasıl bir yol haritası çizmesi gerektiğini anlıyor olması gerekirken, muhalefetin bu sorumsuz tutumu, Türkiye’yi giderek destabilizasyona sevk etmektedir. Muhalefetin, Türkiye’nin dahili ve harici düşmanlarının şeytani oyunlarına alet olmamaları için taşıdıkları sorumluluğun bilinciyle hareket etmeleri gerekir. İşte bu bilinçle,  bir an evvel ülkeyi hükûmetsizlikten kurtarmaları ülkenin geleceği açısından önem arz etmekle beraber, bir yönüyle de kendi siyasi gelecekleri açısından da önemli. Çünkü, böylesi bir tutumun sürdürülmesi halktan kuvvetli bir tokat yemeyi gerektiriyor. Muhalefet cephesinden bu böyle…
İktidara gelince:
Özellikle iktidar partisi açısından, teşkilatlarda ciddi bir teceddüde (yenilenmeye) gidilmesi gerekir. Bu çerçevede ihanetin ve başarısızlığın müsebbibi her kim/kimlerse, olup-bitenleri tersyüz ederek genel merkeze aktaran,  milletin önünü tıkayan ve hemşeri derneği gibi partiyi yönetmeye çalışan bazı narsist, kronist ve egoist siyasilerin akıllarını başlarına almalarına fırsat tanımak için hiç değilse birkaç yıllığına nadasa bırakmaları ve köşe başlarını tutmuş, etrafı sarmış zehirli sarmaşıkları acımadan keserek, yenilenmiş hücrelerle kaldığı yerden yoluna devam etmesi lazım. Bunun için de, ırkçılık belasına düçar olmamış ehli iman ve ehli vicdan sahibi insanların bilgilerine başvurup “kenti” için değil; “kendi” için siyaset yapan insanları ayıklayarak tertemiz bir sahife ile yoluna devam etmesi sağlanmalıdır.  Çünkü, bu milletin mevcut iktidardan beklentileri henüz bitmiş değil, vermiş olduğu krediyi azaltmış olsa da bitirmiş değil. Sadece kendisine çeki düzen vermesi ve aslına rücu etmesi için ciddi bir ihtar vermiştir. Tıpkı bir babanın evladına hatalarını düzeltmesi ve terbiyesi için attığı tokadın benzeri bir tokadı aynı amaç için atmıştır. Yoksa bu tokat, imha etmek için değil; yeniden ihya etmek içindir! 
Bu da böyle biline…
Bu yazı toplam 612 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.