1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Seçime üç hafta kala vatandaş sessiz; ama siyasetle çok ilgili
Seçime üç hafta kala vatandaş sessiz; ama siyasetle çok ilgili

Seçime üç hafta kala vatandaş sessiz; ama siyasetle çok ilgili

7 Haziran seçimlerine artık sadece 3 hafta kaldı. Bu seçim dönemi, öncekilerden daha farklı geçiyor.

A+A-
Özellikle şehrimizde çok fazla gürültü patırtı yok. Vatandaş liderlerin özellikle ekonomik konulardaki vaat ve programlarını yakından takip ediyor. Seçmen, siyasi tercihleri konusunda renk vermeyi pek sevmiyor. Ama artık herkesin bir kararı var. Seçim gününü bekleyen vatandaşlarla geçen hafta yaptığımız ankette görüşlerin çok farklı dağıldığını görebilirsiniz.
Üniter devlet parlamenter sistem için tercihim MHP 
“- Yeni Anayasa konusunun tartışılmasını bile sakıncalı buluyorum. Farklı etnik kimliklere  siyasi ve hukuki statü tanınması, çok parçalı millet yapısına geçilmesi, Türkçe dışındaki dillerin kullanılması, bence kabul edilemez. Üniter milli devlet ve mevcut parlamenter sistemin korunmasından yanayım. Bu nedenle oyumu MHP’ye vereceğim. Kocaeli’de sonuç AKP:4, CHP:4, MHP:3 şeklinde olur. 
1)- AHMET BARIN (36-Frezeci) 
AKP haram  yemeyen tek partidir 
“- AKP’nin bu seçimlerde anayasa değiştirecek çoğunluğu elde edeceğine inanıyorum. Başkanlık Sistemine geçiş sağlanır. Siyasetçilere, insanlara az vaat etmelerini, insanlarla birlikte olmalarını öğütlerim.  Geçmiş Türkiye’ye düşünsünler. Akıllarını kullanıp, AKP’ye oy versinler. Bu dünya gelip geçici. Hesap gününü unutmasınlar. AKP haram yemeyen tek partidir.” 
2)- HARUN ALKAN(40-Din Görevlisi) 
En iyi muhalefeti yapan Demirtaş’a oyumu vereceğim 
“- AKP Anayasa değiştirecek çoğunluğa ulaşamaz. Her şey Tayyip Bey’in istediği gibi olmamalı. ABD’de Başkanlık sistemi var diyor. Bu ülkede demokrasi, barış yok. İnsanlık yok.  Türkiye’de başkanlık sistemi olur mu?.. Ben oyumu, en iyi muhalefeti yapan Demirtaş’a vereceğim.  Kocaeli’de AKP 5, CHP 4, MHP 1, HDP 1 milletvekili çıkartır.”
3)- SERKAN FIRAT(30-Muhasebeci)
Seçim vaatlerine inanarak oy vermek bence çok anlamsız 
“- Partilerin, liderlerin seçim vaatlerine, telaffuz ettikleri rakamlara inanmıyorum. Bu vaatlere inanarak oy veren insanların Türkiye ve dünya gerçeklerinden uzak olduğunu düşünüyorum.  İnsanlar, seçim vaatlerini bir kenara bırakarak, ideolojisine inandığı, babasından, dedesinden öğrendiği partiye oy vermelidir. Kocaeli’de sonuç AKP 7, CHP 3, MHP 1 şeklinde biter.” 
4)- ENDER ÖZMEN(26-Diş Hekimi)
CHP’nin seçim vaatleri halkı önemsiyor 
“- AKP bu seçimlerde anayasa değiştirecek çoğunluğa ulaşamaz. Adam ayda 900 TL maaş alıyor. Hala milyarları götüren hırsızları destekliyor.  Bunu anlamak çok zor.  CHP’nin seçim vaatleri mantıklı ve insani. Asgari ücret 1500 TL olacak, taşeron sistemi kalkacak, özgürlükler önemsenecek. Bu seçimlerde ilimizden AKP 5, CHP 4, MHP 1, HDP 1 milletvekili çıkartır.” 
5)- TÜRKAN PORSUK (52-Emekli)
Benim oyum Milli İttifak partilerine 
“- AKP anayasa değiştirecek çoğunluğa ulaşamaz. Meclisteki partiler devletten büyük yardımlar alıyor. Vatandaşı düşünmüyorlar.  Elbette yardım almadan yardım edenlerin yanında olacağız. Efendimiz ne demiş, sağ elin verdiğini sol el görmesin. Ben oyumu Saadet BBP ittifakına vereceğim.” 
6)- SEDAT SAPMAZ(33-Öğrenci)
Anayasa değişir Başkanlık sistemi hayata geçirilir 
“- Bu seçimlerde AKP Anayasa değiştirecek çoğunluğa ulaşır. Başkanlık Sistemi hayata geçer. CHP asgari ücreti 1500 TL yaparsa diğer çalışanların maaşı ne olacak? Şu an 1200 TL alan kaç para alacak?. En düşük maaş 1500 TL olursa fabrikalar batar. Nitelikli üretime geçmeden bu asgari ücret olmaz. Kocaeli’de bu seçimlerde de AKP 7, CHP 3, MHP 1 milletvekili çıkartır.”
7)-ERDİN DENİZ(34-Grafiker) 
Cemaatler artık AKP’yi desteklemiyorlar
“-AKP’nin oylarının bu seçimlerde düşeceğini tahmin ediyorum. Süleyman Efendi Cemaati,  Mahmut Efendi Cemaati, Yeniaysa Grubu artık AKP’yi desteklemiyor. Dindar kesimden oylar BTP ve Saadet’e gidecektir. AKP’yi mason locası, Ermeni kilisesi ve lokal cemaatler destekliyor.  Bu seçimlerde Kocaeli’den AKP 4, CHP 4,  MHP 2,  SP-BBP ittifakı 1 milletvekili çıkartır.”
8)- ŞİNASİ ÇAKIR(33-Mimar)
CHP bu dönem çok iyi vaatlerle halkın önüne çıktı 
“- AKP Anayasayı değiştirecek gücü bulamaz. Bu seçimlerde CHP’nin vaatlerini çok beğendim. AKP eski söylemleri tekrarlıyor. HDP zaten Kürt politikası yapıyor. MHP’nin vaatleri de gerçekçi değil. Bu nedenle oy verilecek tek parti olarak CHP görünüyor. Kocaeli’den AKP 5, CHP 4, MHP 1, HDP 1 milletvekili çıkartır.” 
9)- GÜNER KIZARAN(64-Emekli)
CHP iyi de Kılıçdaroğlu pek olmuyor 
“- AKP Anayasayı değiştiremez. Başkanlık sistemi olmaz. CHP’nin seçim beyannamesini çok beğendim. Ama Kılıçdaroğlu ile olmuyor. Keşke Muharrem İnce Genel Başkan olsaydı. HDP Genel Başkanı Demirtaş’ı beğeniyorum. Oyumu HDP’ye vereceğim. Kocaeli’de AKP 5, CHP 4, MHP 1, HDP 1 milletvekili çıkartır.”
10)- HANİFE YAĞIZ(50- Ev Hanımı)
CHP bu defa seçime çok iyi hazırlandı
“- AKP anayasayı değiştirecek çoğunluğa ulaşamaz. CHP’nin seçim beyannamesi bu defa çok güzel oldu. Seçim barajı kalkacak, taşeron işçilik kalkacak, x asgari ücret 1500 TL olacak.  Keyfi şiddet, işkence önlenecek. Özgürlükler gelecek. Oyumu CHP’ye vereceğim. AKP 5, CHP 4, MHP 2 milletvekili çıkartır.” 
11)- EDANUR TOPAÇ(40-Bankacı) 
AKP Anayasa değiştirecek çoğunluk alır
“- AKP’nin Anayasa değiştirecek çoğunluğa ulaşacağını, Başkanlık sisteminin hayata geçirileceğini umut ediyorum. AKP’nin seçim bildirgesini çok beğendim. Diğer partilere göre çok daha gerçekçi. Oyumu bu seçimlerde de AKP’ye vereceğim.  En azından türban ve inanç özgürlüğü açısından inananlara uygun politikalar izliyor. Kocaeli’de AKP 6, CHP 4, MHP 1 olur.”
12)- FERDİ TEKÇE(26-Resepsiyonist)
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.