1. YAZARLAR

  2. Sevcan TAMER

  3. SEÇİME ÜÇ KALA
Sevcan TAMER

Sevcan TAMER

Yazarın Tüm Yazıları >

SEÇİME ÜÇ KALA

A+A-

Evet, yeni seçime sadece  üç gün kaldı.. Yani Türk halkı  kaderini  yeni bir seçimle, bir kez daha belirlemeye çalışacak.. Türk Parlamentosu halk iradesi  sonucunda yeniden oluşacak.. Eğer yine etkiler altında kalarak öz irademizi kullanamaz, doğru ve akılcı bir seçim yapamazsak, vah halimize.. Biliyorsunuz her şey seçim günü bizlerin  elleriyle vereceği  sağlıklı  karara bağlı.. Ne derler “Toplumlar layık oldukları biçimde yönetilirler.”  Eğer geleceğimizi  ciddiye alarak  davranmazsak, aynen böyle olur işte..


Sonra, İnşallah her zamanki adamsendeciliğimizin esri olup oyumuzu kullanmayı ihmal etmeyiz.. Gezmenin, birkaç günlük mutluluk yaşamanın, pişmanlık dolu uzun senelere dönüşmesine neden olmayız.. Bunları düşünürken, her nedense hep rahmetli babaannemin anlattığı “acemi balıkçı” hikayesi gelir aklıma.. Hani şu balıklara kendisini güldüren acemi balıkçı..Çalışmayı sevmezmiş.. Adamsendeciymiş.. Yaşamsal görevini ciddiye almaz, sorumluluktan kaçarmış.. Sonuçta deniz veya göl balık dolu olsa da, o bir tek balık bile yakalayamazmış.. Üstelik balıklar bir de oltanın ucundaki yemi kapıp kaçarlarmış.. Gel zaman git zaman balıkçı ve ailesi aç kalmaya, herkesin alay konusu olmaya ve  itilip kakılmaya başlamışlar.. Üzülen ve utanan balıkçı almış başını iki elinin arasına düşünmüş, düşünmüş.. Bu işin böyle gitmeyeceğine karar kılmış.. Ve daha özgür  daha  rahat, mutlu, dimdik yaşayabilmek için  işine sahip çıkmaya karar vermiş..                    
Böylece kaderi de değişmeye başlamış..

Her neyse, neden aklıma gelir bilmem ki  bu şapşal balıkçı ve akıllı balıkları anlayamıyorum.. Birde kim balık, kim balıkçı ona da bir türlü karar veremiyorum.. Amaann dert ettiğim şeye bak.. Her ne kadar bilmezden gelip rol yapsa da,  herkes  kendisinin  hangisi olduğunu mutlaka  biliyordur.. . Benim en iyi bildiğimse, bu ülkenin acemi balıkçılara tahammülünün  kalmadığıdır.. 
Türkiye’nin  tartışılamayacak derecede büyük ve hayati bir dönemeçte olduğunu  bilmem söylemeye gerek var mı.? Artık  oyuyla vekilini seçerek  bir kez daha  temsilcisi olmasını belirleyecek  vatandaş  gibi, siyasilerinde  çok temkinli ve akılcı davranmaları lazım..Her ne kadar dünya görüşleri  ve söylemleri birbirinin tam aksi kitlelerin oluşturduğu topluluklarda olsalar, Türk halkı önemli bir sayı ile arkalarında duruyor ve  destek ve tercihlerini bu yönde kullanıyor besbelli.. Eh o zaman  siyasilerimizde dahil, toplumun her kesimi birbirinin tercihine saygı duyarak,  sükunetle davranmalı.. Bakınız, son zamanda yaşanan acı ama gerçek  manzaraları daha net  görebilmek için hiç bir siyasi hastalığın üzerimizde  müzminleşerek kalıcı bir duruma dönüşmemesi şarttır.. Yoksa bu hastalık önce gözleri kör eder, sonra beyinleri. Ve, artık bu toplumdan  bir şey beklemek hayal olur..
Vatandaş seçimleri düşünüyor.. Nasıl düşünmesin ki.? “ Bu seçimde bana vaat edilen onca  sözler bir yana, acaba bu günümü ararmıyım, yarın halim ne olur”  derdinde.. Ve bunca  söz düellolarının arasında  korkuyor.. Hatta yarınından emin değil.. Ülkenin birlik ve bütünlüğünün iyice bozulacağı endişesi taşıyor.. Şunu da çok iyi biliyor aslında..Üç  gün sonra seçim var tamam da, her şey güllük gülüstanlık mı olacak.? Gökten para mı yağacak.? Sihirli değnek  siyahı beyaza, ya da pembeye mi döndürecek.? Tabi ki hayır..Ancak  eğer ülkenin önünü açarak umutları yüceltecekse  bu sıkıntıyı çekmeye değer.. Ve  unutmayınız ki, sabrın sonu selamettir..
İşte bu anlattıklarımız nedeniyle mutlaka oyumuzu kullanmalı, hangi siyasi görüşe  güveniyor ve  ülkeyi  aydınlığa çıkartacağınıza inanıyorsanız, hiç baskı altında kalmadan oyunuzu kullanın..
Yaşama bağlanmak, birazcık umutlanmak  tüm karamsarlığı azaltmaya başlayacağı gibi, İnsanları da hayata bağlar ve geleceğe gülümseyerek bakmasını sağlar.. Buna da değer doğrusu..
Üç gün sonra.. Evet tam üç gün sonra  dertsiz, kedersiz gidip oyumuzu kullanırız İnşallah..
Bakınız bu gün ülkemiz adına yaşanan en önemli  günlerden biri.. Bu gün Mustafa Kemal Atatürk ve kahraman silah arkadaşlarının uğruna canlarını seve seve feda ettikleri  vatanlarının Cumhuriyete kavuştuğu gün.. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı.. Yine seçimin en sıcak son günlerinin arasında kaldı.. Şükürler olsun ki, iki heyecanı da ulusça yaşadık ve ruhumuzda hissettik.. Bütün Türkiye’ye ve Türk vatandaşlarına  unutulmaması gereken  şanlı geçmişimizi ve yaşanan  vatanseverliği  hatırlatmıştır umarım..
Bu yazı toplam 576 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
3 Yorum