1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Seçimi silahların değil bahar çiçeklerinin gölgesinde geçireceğiz
Seçimi silahların değil bahar çiçeklerinin gölgesinde geçireceğiz

Seçimi silahların değil bahar çiçeklerinin gölgesinde geçireceğiz

Düzenlenen kahvaltıda bir araya gelen HDP’nin milletvekili adaylarının gündeminde AKP vardı. HDP’nin 2. Sıra Milletvekili adayı Ayfer Koçak, Ağrı’da yaşanan olayı hatırlatarak “Biz bu seçimi silahların gölgesinde değil bahar çiçeklerinin gölgesinde devam

A+A-
HDP İl Başkanı Mehmet Akgül, il yönetiminden Ahmet Eryılmaz, EMEP İl Başkanı Arzu Erkan, İzmit İlçe seçim Komisyonu’ndan Metin Fırat, Kamer Konca, aday adayı Turan Yalçınkaya ve milletvekili adayları Fethiye Kafe’de bir araya geldi. Aday adayları kahvaltı yaptıktan sonra açıklama yaparak süreci değerlendirdi

AKP’YE İNAT BAHAR ÇİÇEKLERİNİN GÖLGESİNDE OLACAĞIZ

İl Başkanı Mehmet Akgül, “2 gün önce Kocaeli milletvekili adaylarına Kocaeli kamuoyuna tanıttı. Bugün ise milletvekili adayları ve aday adaylarıyla kahvaltı yaptık. Halkın kendisini temsil eden sınıflardan meydana geliyoruz. Hem sizlerle hem halkla iç içe olacağız. Bu yaşam sadece propaganda amaçlı değil. Bizim gayemiz ve amacımız demokrasinin Türkiye’de demokrasinin kalıcı olmasıdır. Aksak yürüyen demokrasinin de bizlerin meclise girmesiyle son bulacaktır. Ağrı’da yaşanan olayla ilgili değerlendirmede bulunan Akgül, Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın konuyla ilgili açıklamasını tekrarlayarak “Silahla oy toplamaya çalışanın Allah bin belasını versin” dedi. Ardından söz alan Milletvekili adaylarından Ayfer Koçak, Biz bu seçimi silahların gölgesinde değil bahar çiçeklerinin gölgesinde devam ettireceğiz. AKP provokasyonlarına inat biz ısrarla halkımızla beraber olacağız” diye konuştu. 

OKULDA 8 SAAT SIKIŞTIRILAN EĞİTİMLE ÖĞRENCİLER SOSYALLEŞEMİYOR

AK Parti İl Başkanı Şemsettin Ceyhan’ın ‘HDP kimlik bunalımda’ açıklamasına da cevap evren Konca, “HDP kimlik bunalımında değil, kimliğine sahip çıkan partidir” şeklinde konuştu. HDP Kocaeli 2. Sıra milletvekili adayı Ayfer Koçak, toplantıda yaptığı açıklamada kadınların sorunları ve eğitimdeki yaşanan sıkıntıları gündeme taşıdı. Koçak, “AKP kadınları eve tıkayıp erkek egemenliğini ön plana çıkarmak istiyor. Çalışan kadınların en büyük sorunu çocukların sorumluluğunu tek başlarına yürütmelerdir. Kadın nüfusunun bu kadar yoğun olduğu bir ülkede kreş sorununun çözümlenmemiş olması Türkiye’nin büyük bir ayıbıdır. Öğrencileri, okullarda 8 saat sıkıştırıyorlar sosyal olmalarını engelliyorlar. Türkiye’de eğitim bunalımı ve kargaşası var. Halka yönelik sınıf ayrımının ortadan kaldırılması gerekiyor. Parası olmayan emeğiyle geçinen halk kitlerinin çocuğu ara eleman olarak çalışmaktan öteye gidemeyecek. Hükümetin amacı devlet liselerini kapatıp endüstri liselerini elinde tutmak istiyor. Yani parası olan okuyacak, parası olmayan okuyamayacak” ifadelerini kullandı.

‘SAYIN IŞIK YANLIŞ HESAP YAPMIŞ’

Ardından söz alan 1. Sıra adayı Ali Haydar Konca, “Biz, yoksul kesimin partisiyiz. Türkiye’nin en büyük sıkıntısı ekonominin tükenmesi ve tüm komşularımızla olan kavgamızdır. Bu dönemde yapılan özelleştirilmeyle trilyonlar elde edildi. Cumhuriyet döneminin bütün kazanımları AKP döneminde özelleştirilerek haraç mezat haline getirilerek bitirildi. Kağıt kokan SEKAmız, Tüpraş SEDAŞ gitti. Özelleştirilmeden elde edilen paranın hiçbiri ortada yok. O paranın yatırıma dönüştüğüne dair hiçbir iz yok. İşsizlik rakamı TÜİK’e göre yüzde 12 ama gerçek rakam yüzde 25’lerde. Türkiye’nin iç ve dış borcu 800 Milyar’ı bulmaktadır. Otokratik yapının tüm altyapısı oluşturuldu. Toplumsal muhalefet dinamiklerinin tümünü kucaklayan ve onlarla yürümeye çalışan halk barajı açarak mecliste bir güçlü grup kurması amaçlanmaktadır. Kocaeli kamuoyunun bizi tanımasını ve sevmesini istiyoruz” dedi.

HDP’NİN KADIN ADAY SAYISI 3 PARTİNİN KADIN ADAYINDAN FAZLA

HDP milletvekili adayları Belediye İş Hanı’nda bulunan Fethiye Kafe’de 11 milletvekili adayı ile bir araya geldi. Çarpıcı açıklamalarıyla gündem yaratan HDP’nin 1. Sıra adayı Ali Haydar Konca, “Matematikçi olduğunu sandığım Sayın Fikri Işık, matematik hatası yapmıştır. HDP, bir buçuğu ikiye tamamlama mücadelesi vermektedir. Sayın Işık, biri görmemiştir. Türkiye genelinde HDP 268, CHP 103, AKP 99, MHP ise 50 kadın milletvekili adayı ile seçime giriyor. Topladığınızda 3 partinin kadın aday sayısı 252 HDP’nin ise 268’dir. Kadın erkek eşitliğinin tablosu bizim partide ortaya çıkmaktadır. Biz kadının elinin değdiği yerde barış, sevgi ve özgürlük olacağına inanıyoruz. Bu seçimde barajı çok rahat geçip güçlü bir kadro ile mecliste yer alacağız. AKP’nin bu saldırısı da mecliste 330 milletvekilinin altına düşecek olmasındandır. Biz AKP’nin bu seçimde 276 vekil bile çıkaramayacak ve hükümeti kuramayacaktır” dedi. 

ODABAŞ: MECLİSTE TEMSİLCİMİZ YOK

Milletvekili adaylarından Sinan Odabaş, “GSMH’nin büyük bölümünü Kcoaeli’nin üretmesine rağmen bize dönüşü yüzde 7’lerde. Kentimizin mecliste temsilcisi yok. Bu kentim sorunları çözülmüyor” şeklinde konuştu. Milletvekili adaylarından İbrahim Ergin ise “Bizim provokasyonlara ihtiyacımız yok. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Kocaeli’de 24 Bin oy, Doğu illerinde 90 Bin, İstanbul’da ise 260 Bin oy arttırdık. Bu hareketin büyümesini istemeyenler provokasyonu kendileri yapmıştır” dedi. Milletvekili adaylarından Güner Kizir ise “Biz dün Nevroz coşkusuyla alanlardaki mücadele azmimizi yükselen kadın mücadelesiyle birleştirmiş bugün de 16 gün sonra gerçekleşecek işçi sınıfının birlik dayanışma ve mücadele günü olan 1 Mayıs bayramında yine tüm emekçilerle birlikte olacak bu heyecan ve coşkumuzla 7 Haziran’da halkımızla birlikte barajları yıkacağız” dedi.
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
1 Yorum