1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Seçimin ne önemi kaldı?
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Seçimin ne önemi kaldı?

A+A-
Bu sütunların sürekli takipçileri, kabul edecektir. 7 Haziran seçimlerinin sonuçları ortaya çıktıktan sonra, Türkiye’nin geleceği açısından en çok umut besleyen, her şeyin bu ülkedeki herkes için çok daha iyi olacağına en fazla inanan insanlardan biriydim.  Pek çok yazımda, “Artık bu ülkenin vatandaşı olmaktan gurur duyuyorum” diye de yazmıştım. 
Şimdi ülkenin geldiği hale bakın.. Televizyon izlemek, gazete okumak gelmiyor içimden.. Hele hele, sabahları gazeteye gelip,  bu yazıları yazmak yok mu… Tam bir işkence haline geldi… 
Son günün bilançosuna bakın: 
24 saat içinde bu ülkenin 12 genç evladı terör saldırılarında şehit oldu.. 
24 saat içinde, bu ülkenin parası Dolar karşısında 20 Kuruş değer kaybetti.. 
Bir karanlık tünel içine girmiş sürükleniyoruz.. Geleceğimizi kestirmek mümkün değil.. 
………..
Oysa, bu ülkede güzel işler yapılmıştı. Terör durmuştu. Türkiye’nin terör belgesinde geçmişte boşaltılan köylere insanlar geri dönmüştü. GAP turları düzenleniyor,  Türkiye’nin batısındaki insanlar, ülkenin doğusuna, güneydoğusuna gidip, o toprakların kültürünü, zenginliklerini görüyorlardı. 
Vatan görevi için askere evlatlarını uğurlayan annelerin-babaların yüreğinde korku kalmamıştı. Bölgeden şehit haberleri gelmiyordu. 
Ekonomi toparlanmıştı. Türkiye, dünyanın en zengin 20 ülkesi arasına girmeyi başarmıştı. Seçim öncesinde Cumhurbaşkanı, Merkez Bankası’nın 130 milyar dolarlık rezervi ile övünüyordu. Bu arada dünyada petrol fiyatları hızla gerilemiş. bir varil ham petrolün fiyatı  50 Dolar’ın altına inmişti. ABD ve Avrupa ile İran arasındaki soğuk savaş sona ermiş,  Türkiye’nin önünde kocaman bir İran pazarı açılmıştı.. 
Şimdi ekonominin haline bakın. TL’deki değer kaybının nerede duracağı bilinmiyor. Merkez Bankası’nın kullanılabilir Döviz rezervi 30 milyar Dolar seviyesine inmiş. Türkiye’de kişi başına gelir rakamı sürekli geriliyor ve Türkiye G 20’den düşmek üzere.. 
…………..
Oysa bu ülke, 7 Haziran’da mükemmel bir seçim yapmıştı. 7 Haziran seçimlerinin üzerine gölge düşürmek isteyenler olmuştu. Seçimlerde hile yapılacağı söylentileri ülkeye pompalanmıştı. Türkiye 7 Haziran’da mükemmel bir seçim yaptı. Olağanüstü demokratik olgunluk gösterdi. ABD’nin, demokrasileri en gelişmiş Avrupa ülkelerinin kıskanacağı bir seçim. Yüzde 90 seviyesinde katılma oranı, 8-10 saat içinde netleşen ve üzerinde en küçük şaibe olmayan sonuçlar.. 
Sandıklardan çok net bir karar çıktı. Ülkenin geldiği kritik eşite, vatandaş hiçbir siyasi partiye tek başına iktidar yetkisi vermemişti. Siyaset, kendi içinde uzlaşmak, anlaşmak, Meclis’e giren 4 siyasi partiden en az ikisi bir araya gelip ortak hükümet kurmak zorundaydı. 
Olmadı, yapmadılar.. Vatandaşın verdiği açık mesajı anlamak istemediler.. Seçime kadar siyasi partiler ve liderler arasında siyasi çekişme elbette çok normaldi. Ama seçim bittiği, halk iradesinin ortaya çıktığı gün, bunların hepsi geride kalmalıydı. 
Belki Türkiye’nin Anayasa’da yazdığı gibi gerçekten tarafsız, siyasete karışmayan, siyaset üzerinde ve her görüşe eşit mesafede durabilen bir Cumhurbaşkanı olsaydı, bütün bunlar yaşanmayacaktı. Ama tam tersine, ülkenin Cumhurbaşkanı,  7 Haziran seçimlerinde ortaya çıkan sonuçların ruhuna uygun bir koalisyon hükümeti kurulması yerine, bir an önce ve ne pahasına olursa olsun bir erken seçim peşinde koşmaya başladı. 
……….
Suruç’ta bir bomba patladı. Türk savaş uçakları, önce Suriye’de IŞİD kamplarını bombaladı. Sonra Kandil’e döndü. Terör örgütünün kamplarına bomba yağdırdı. Ardından ülkede her gün oluk gibi kan akmaya başladı. 
Elbette hep birlikte öncelikle terörü lanetliyoruz. Eline silah alıp, Türk askerine, polisine kurşun sıkanların hepsinin Allah belasını versin.. Elbette devlet, teröre göz yumamaz, gereken cevabı verecektir. Ama  devlet ile terör örgütü arasında bir savaş başlamışsa, devlet kısa sürede üstünlüğü ele almalı, bu işi kökünden bitirmeli değil midir?.. 
Bir Türk gencinin, bir Mehmetçiğin, bir ana kuzusun şehit olmasının ardından “10 tane jetimiz havalandı. Terör yuvalarına bomba yağdırdı. Şu kadar terörist öldürüldü” demek, yüreklere su serpebilir mi?..
………..
Cumhurbaşkanımız hala bağırıyor. Her gün bağırıyor. Her gün herkese gider yapıyor.
Yeter sayın Cumhurbaşkanım, Allah aşkına yeter.. Bu ülkenin tarihi seni bu ülke için yaptığın güzel, hayırlı işlerle anmalıdır.. 
Tutturdular biran önce seçim diye.. Ülke yangın yeri.. Bu ortamda ne seçimi.. Nasıl yapılacak bu seçim?.. Ülkenin siyaseti bölünmüş, iş dünyası, medyası bölünmüş.. 7 Haziran’dan daha keskin kutuplaşma, kamplaşma ve düşmanlık ortaya çıkmış.. Terör örgütü, şimdilik sivil halka yönelik, Türkiye’nin batısında katliam eylemlerine girişmiyor. Ama seçim ortamında her şey daha sert ve keskin hale gelecek.. 
Adamlar cüretkar.. “Özerklik ilan ettik” diye bas bas bağırıyorlar. O bölgede nasıl oy kullanılacak?.. O bölgede nasıl seçim yapılacak. 7 Haziran seçimlerine, liderler arasındaki ağır kavgalar ve sözlere rağmen halkta sağduyu hakimdi. HDP ile MHP’nin yöneticileri, taraftarları bile, içlerine çok fazla sinmese de birbirlerine selam verebiliyorlardı. 
Şimdi ekim sonu veya kasım ayı içindeki bir seçimde buralarda neler yaşanacak.. 
……….
7 Haziran’ın mesajı çok açıktı. İki büyük parti, AKP ile CHP asgari müştereklerde anlaşacak, Türkiye’yi geleceğe taşıyacak bir Büyük Koalisyon’u kuracaktı. Elbette CHP’nin dediği gibi böyle bir koalisyonla Türkiye’nin 4 yıl yönetilmesi mümkün değildi. Ama hiç değilse, 1 yıl Türkiye normalleşebilirdi. İki büyük parti olası siyasi riskleri paylaşarak ülkede reform yapabilirdi. 
Şimdi seçim yapacağız. Seçimden nasıl bir sonuç çıkacağını kestirmek imkansız. Bu arada ülkede kan akmaya devam edecek. Ülke ekonomisindeki tahribat devam edecek..
Gül biraz sevgili Cumhurbaşkanım, sakinleş biraz.. Çağır Davutoğlu ile Kılıçdaroğlu’nu, “Kurun bir ortak hükümet, bu yangını söndürün” de. Bağırma bize Sayın Cumhurbaşkanım.. Yaralıyız, üzgünüz, korkuyoruz.. Sev bu milleti, okşa biraz. Şimdi AKP-HDP ortaklığındaki bir geçici hükümetle nasıl seçim yapacağız?
Bu yazı toplam 404 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum